W przypadku
glicynii (
Wisteria sinesis) przycinanie nie jest konieczne podczas 2-3 pierwszych lat po posadzeniu. Przez ten czas roślina zdąży się dobrze ukorzenić i wzmocnić. W kolejnych latach systematyczne cięcie wymusi pożądane kwitnienie. Pierwsze zimowo-wiosenne cięcie wykonuje się między końcem lutego a początkiem marca poprzez usunięcie pędów słabych i przemarzniętych oraz tych, które wyrastają z podkładki (blisko korzenia).
Wisteria kwitnie latem z pąków zawiązanych ubiegłej jesieni, dlatego silne cięcie wykonuje się dopiero po kwitnieniu (VII-VIII) nad około szóstym pąkiem od nasady, zostawiając jedynie pędy, które ukierunkowują wzrost pnącza. Jeśli mimo wykonywanych prawidłowych cięć kwitnienie nie następuje, ogranicza się wtedy wzrost, przycinając szpadlem korzenie (szpadel wbija się pionowo na głębokość ok. 30 cm w odległości 1,5-2 m od pędu).
Należy pamiętać, że cięcie nie tylko wspomaga prawidłowe rozkrzewienie i pobudza kwitnienie, lecz także zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób i służy odmładzaniu roślin (co 3-6 lat).
Zdjęcie: cocoparisienne / Pixabay
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.