Logo
Logo

Letnie przycinanie glicynii | Jak i kiedy to robić?

Pytanie czytelnika: Kupiłam w zeszłym roku piękną glicynię i posadziłam w ogrodzie przy pergoli. Podobno wymaga ona regularnego przycinania, by pięknie kwitła. Czy to prawda? Proszę o poradę.

W przypadku glicynii (Wisteria sinesis) przycinanie nie jest konieczne podczas 2-3 pierwszych lat po posadzeniu. Przez ten czas roślina zdąży się dobrze ukorzenić i wzmocnić. W kolejnych latach systematyczne cięcie wymusi pożądane kwitnienie. Pierwsze zimowo-wiosenne cięcie wykonuje się między końcem lutego a początkiem marca poprzez usunięcie pędów słabych i przemarzniętych oraz tych, które wyrastają z podkładki (blisko korzenia).

Wisteria kwitnie latem z pąków zawiązanych ubiegłej jesieni, dlatego silne cięcie wykonuje się dopiero po kwitnieniu (VII-VIII) nad około szóstym pąkiem od nasady, zostawiając jedynie pędy, które ukierunkowują wzrost pnącza. Jeśli mimo wykonywanych prawidłowych cięć kwitnienie nie następuje, ogranicza się wtedy wzrost, przycinając szpadlem korzenie (szpadel wbija się pionowo na głębokość ok. 30 cm w odległości 1,5-2 m od pędu).

Należy pamiętać, że cięcie nie tylko wspomaga prawidłowe rozkrzewienie i pobudza kwitnienie, lecz także zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób i służy odmładzaniu roślin (co 3-6 lat).

Zdjęcie: cocoparisienne / Pixabay

 

Autor
Letnie przycinanie glicynii | Jak i kiedy to robić?
Letnie przycinanie glicynii | Jak i kiedy to robić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl