Wisteria nie ma kwiatów: dlaczego glicynia nie kwitnie?

Dlaczego wisteria nie kwitnie

Glicynia inaczej nazywana wisterią to gatunek pnącza o pięknie kwitnących kwiatach, zebranych w długie kwiatostany, które mogą mieć różne kolory w zależności od odmiany. Jednak, aby glicynia pięknie kwitła i faktycznie zdobiła ogród, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a błędy w uprawie mogą spowodować brak kwitnienia. Dlaczego glicynia nie kwitnie? Co zrobić, żeby wisteria pięknie kwitła?

Posłuchaj
00:00
16
Spis treści
Zbyt młoda roślina Nieprawidłowe przycinanie Zbyt chłodne stanowisko Nieprawidłowe nawożenie

Dlaczego glicynia nie kwitnie? Najczęstsze powody

Zdrowa glicynia, która nie została zaatakowana przez żadne szkodniki ani choroby, powinna ładnie kwitnąć. Dlatego brak kwiatów lub ich mała ilość może oznaczać błędy w uprawie. W takim przypadku warto przyjrzeć się, czy wszystkie zabiegi wykonywane są poprawnie. Dlaczego wisteria nie kwitnie? Oto najczęstsze powody.

Zbyt młoda roślina

Wisteria, która została pozyskana z nasion, nie będzie kwitła przez pierwszych kilka lat, co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Dlatego, jeśli zależy nam, aby szybko uzyskać pięknie kwitnące pnącze, to lepiej zakupić sadzonki glicynii.

Nieprawidłowe przycinanie

Przycinanie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych większości pnączy, a jego brak lub niewłaściwe wykonywanie może sprawić, że kwitnienie będzie bardzo słabe lub w ogóle nie wystąpi. Tak jest też w przypadku glicynii, dlatego, jeśli kwitnienie jest słabe, to trzeba zwrócić większą uwagę na przycinanie wisterii.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez The RHS (@the_rhs)

Zbyt chłodne stanowisko

Glicynia nie będzie kwitła w miejscach chłodnych i wietrznych. Zdecydowanie lepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, w których będzie mieć duży dostęp do światła słonecznego, które jest niezbędne do rozwoju kwiatów.

Nieprawidłowe nawożenie

Dużym problemem może być też brak nawożenia lub zbyt obfite jego stosowanie, co doprowadzi do nadmiernego rozrostu części zielonych. Podobna sytuacja wystąpi, gdy będzie się zbyt długo stosować nawozy, zawierające duże ilości azotu.

Co zrobić, aby wisteria kwitła?

  • Glicynię, która nie kwitnie, warto przyciąć, co ją znacznie wzmocni i sprawi, że roślina w kolejnym sezonie obsypie się wspaniałymi kwiatami. W pierwszym roku po nasadzeniu, rośliny nie należy przycinać, a jedynie podwiązać do podpór. W kolejnym roku należy wybrać kilka najsilniejszych pędów, które skraca się do połowy. Resztę pędów przycina się u podstaw. W kolejnych sezonach pędy boczne, wyrastające z głównych skraca się do 25 cm długości i podwiesza. Dzięki temu roślina będzie się silnie rozgałęziać i obficie kwitnąć.
  • Warto pamiętać, że pnącza obsypane kwiatami są dość ciężkie, dlatego do wisterii trzeba stosować wytrzymałe podpory, do których delikatnie należy przywiązywać młode gałęzie.
  • Chcąc uzyskać piękne kwitnienie glicynii, należy zadbać o jej prawidłowe stanowisko – roślina lub ciepłe i zaciszne miejsce i to w takich będzie najlepiej kwitła. Podłoże dla wisterii powinno być żyzne, przepuszczalne i dość wilgotne o lekko zasadowym odczynie.
  • W trakcie długotrwałej suszy roślinę należy podlewać. Nie wolno też zapominać o odpowiednim i regularnym nawożeniu. Najlepiej wykorzystywać wieloskładnikowe nawozy do roślin kwitnących.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kolaż - Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Glicynia chińska Wisteria sinensis

Glicynia kwiecista Wisteria floribunda

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści