Logo
Logo
37
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Cięcie czereśni – jak i kiedy to zrobić?

Czereśnie to bardzo popularne drzewka owocowe, które często sadzone są w ogrodach. Warto o nie dbać, by co roku rodziły duże i smaczne owoce. By tak się stało, wymagają regularnego przycinania. Sprawdź, jak i kiedy to zrobić!

 

Jak przyciąć młode drzewka po posadzeniu?

Młode drzewko (sadzone jesienią lub wiosną), należy uformować w odpowiedni sposób:

  • sadzonkę nierozgałęzioną (jeden pęd) przycinamy 80 cm nad ziemią;
  • jeżeli sadzonka ma już kilka pędów, skracamy przewodnik o połowę i pozostawiamy tylko pędy znajdujące od wysokości około 50 cm nad ziemią oraz skracamy je o około 1/3 długości.
Czereśnie przycinamy (formujemy) w taki sposób, by docelowo korona nie przekraczała wysokości i szerokości maksymalnie około 3-4 m. Dzięki temu łatwiej będzie w przyszłości pielęgnować drzewo oraz zbierać owoce.

Jak i kiedy ciąć starsze czereśnie?

Drobniejsze pędy i gałęzie tniemy zawsze lekko ukośnie, nie więcej niż 0,5-1 cm powyżej pąka lub rozgałęzienia. Grubsze konary tniemy tak, by zostawiać długich kikutów - będą one zamierać, tworząc warunki do rozwoju chorób.

Starsze drzewa przycinamy latem, po zbiorze owoców (lipiec/sierpień). Celem tego zabiegu jest przede wszystkim:

  • prześwietlenie korony i jej obniżenie;
  • usunięcie nadmiaru gałęzi krzyżujących się.


Skracanie
W celu obniżenia korony czereśni do pożądanych 3-4 m, usuwamy wierzchołek korony nad silną gałęzią boczną. Aby zmniejszyć szerokość korony, po prostu skracamy zbędne, zbyt rozrośnięte konary.

Prześwietlanie
Wewnątrz korony zwykle szybko przybywa gałęzi, które przecinają się lub leżą na sobie, przez co powstaje coraz mniej najważniejszych pędów – owoconośnych. Aby temu zapobiec, wskazane jest przerzedzanie całości korony co kilka lat – wycinamy wtedy około 20% gałęzi w koronie.

Zabezpieczanie
Rany po cięciach zasmarowujemy farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu grzybobójczego (np. Topsin w stężeniu 1%) albo preparatem Funaben – ułatwia to zabliźnienie ran i zabezpiecza przed wnikaniem patogenów.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: jakatics / Depositphotos

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Powiązane roślinyZobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu