Logo
Logo
10
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Cięcie czereśni – jak i kiedy to zrobić?

Czereśnie to bardzo popularne drzewka owocowe, które często sadzone są w ogrodach. Warto o nie dbać, by co roku rodziły duże i smaczne owoce. By tak się stało, wymagają regularnego przycinania. Sprawdź, jak i kiedy to zrobić!

Jak przyciąć młode drzewka po posadzeniu?

Młode drzewko (sadzone jesienią lub wiosną), należy uformować w odpowiedni sposób:

  • sadzonkę nierozgałęzioną (jeden pęd) przycinamy 80 cm nad ziemią;
  • jeżeli sadzonka ma już kilka pędów, skracamy przewodnik o połowę i pozostawiamy tylko pędy znajdujące od wysokości około 50 cm nad ziemią oraz skracamy je o około 1/3 długości.
Czereśnie przycinamy (formujemy) w taki sposób, by docelowo korona nie przekraczała wysokości i szerokości maksymalnie około 3-4 m. Dzięki temu łatwiej będzie w przyszłości pielęgnować drzewo oraz zbierać owoce.

Jak i kiedy ciąć starsze czereśnie?

Drobniejsze pędy i gałęzie tniemy zawsze lekko ukośnie, nie więcej niż 0,5-1 cm powyżej pąka lub rozgałęzienia. Grubsze konary tniemy tak, by zostawiać długich kikutów - będą one zamierać, tworząc warunki do rozwoju chorób.

Starsze drzewa przycinamy latem, po zbiorze owoców (lipiec/sierpień). Celem tego zabiegu jest przede wszystkim:

  • prześwietlenie korony i jej obniżenie;
  • usunięcie nadmiaru gałęzi krzyżujących się.


Skracanie
W celu obniżenia korony czereśni do pożądanych 3-4 m, usuwamy wierzchołek korony nad silną gałęzią boczną. Aby zmniejszyć szerokość korony, po prostu skracamy zbędne, zbyt rozrośnięte konary.

Prześwietlanie
Wewnątrz korony zwykle szybko przybywa gałęzi, które przecinają się lub leżą na sobie, przez co powstaje coraz mniej najważniejszych pędów – owoconośnych. Aby temu zapobiec, wskazane jest przerzedzanie całości korony co kilka lat – wycinamy wtedy około 20% gałęzi w koronie.

Zabezpieczanie
Rany po cięciach zasmarowujemy farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu grzybobójczego (np. Topsin w stężeniu 1%) albo preparatem Funaben – ułatwia to zabliźnienie ran i zabezpiecza przed wnikaniem patogenów.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: jakatics / Depositphotos


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu