Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
28
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Cięcie czereśni – jak i kiedy to zrobić?

Czereśnie to bardzo popularne drzewka owocowe, które często sadzone są w ogrodach. Warto o nie dbać, by co roku rodziły duże i smaczne owoce. By tak się stało, wymagają regularnego przycinania. Sprawdź, jak i kiedy to zrobić!

 

Jak przyciąć młode drzewka po posadzeniu?

Młode drzewko (sadzone jesienią lub wiosną), należy uformować w odpowiedni sposób:

  • sadzonkę nierozgałęzioną (jeden pęd) przycinamy 80 cm nad ziemią;
  • jeżeli sadzonka ma już kilka pędów, skracamy przewodnik o połowę i pozostawiamy tylko pędy znajdujące od wysokości około 50 cm nad ziemią oraz skracamy je o około 1/3 długości.
Czereśnie przycinamy (formujemy) w taki sposób, by docelowo korona nie przekraczała wysokości i szerokości maksymalnie około 3-4 m. Dzięki temu łatwiej będzie w przyszłości pielęgnować drzewo oraz zbierać owoce.

Jak i kiedy ciąć starsze czereśnie?

Drobniejsze pędy i gałęzie tniemy zawsze lekko ukośnie, nie więcej niż 0,5-1 cm powyżej pąka lub rozgałęzienia. Grubsze konary tniemy tak, by zostawiać długich kikutów - będą one zamierać, tworząc warunki do rozwoju chorób.

Starsze drzewa przycinamy latem, po zbiorze owoców (lipiec/sierpień). Celem tego zabiegu jest przede wszystkim:

  • prześwietlenie korony i jej obniżenie;
  • usunięcie nadmiaru gałęzi krzyżujących się.


Skracanie
W celu obniżenia korony czereśni do pożądanych 3-4 m, usuwamy wierzchołek korony nad silną gałęzią boczną. Aby zmniejszyć szerokość korony, po prostu skracamy zbędne, zbyt rozrośnięte konary.

Prześwietlanie
Wewnątrz korony zwykle szybko przybywa gałęzi, które przecinają się lub leżą na sobie, przez co powstaje coraz mniej najważniejszych pędów – owoconośnych. Aby temu zapobiec, wskazane jest przerzedzanie całości korony co kilka lat – wycinamy wtedy około 20% gałęzi w koronie.

Zabezpieczanie
Rany po cięciach zasmarowujemy farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu grzybobójczego (np. Topsin w stężeniu 1%) albo preparatem Funaben – ułatwia to zabliźnienie ran i zabezpiecza przed wnikaniem patogenów.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: jakatics / Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT