Logo
Logo
28
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Cięcie czereśni – jak i kiedy to zrobić?

Czereśnie to bardzo popularne drzewka owocowe, które często sadzone są w ogrodach. Warto o nie dbać, by co roku rodziły duże i smaczne owoce. By tak się stało, wymagają regularnego przycinania. Sprawdź, jak i kiedy to zrobić!

 

Jak przyciąć młode drzewka po posadzeniu?

Młode drzewko (sadzone jesienią lub wiosną), należy uformować w odpowiedni sposób:

  • sadzonkę nierozgałęzioną (jeden pęd) przycinamy 80 cm nad ziemią;
  • jeżeli sadzonka ma już kilka pędów, skracamy przewodnik o połowę i pozostawiamy tylko pędy znajdujące od wysokości około 50 cm nad ziemią oraz skracamy je o około 1/3 długości.
Czereśnie przycinamy (formujemy) w taki sposób, by docelowo korona nie przekraczała wysokości i szerokości maksymalnie około 3-4 m. Dzięki temu łatwiej będzie w przyszłości pielęgnować drzewo oraz zbierać owoce.

Jak i kiedy ciąć starsze czereśnie?

Drobniejsze pędy i gałęzie tniemy zawsze lekko ukośnie, nie więcej niż 0,5-1 cm powyżej pąka lub rozgałęzienia. Grubsze konary tniemy tak, by zostawiać długich kikutów - będą one zamierać, tworząc warunki do rozwoju chorób.

Starsze drzewa przycinamy latem, po zbiorze owoców (lipiec/sierpień). Celem tego zabiegu jest przede wszystkim:

  • prześwietlenie korony i jej obniżenie;
  • usunięcie nadmiaru gałęzi krzyżujących się.


Skracanie
W celu obniżenia korony czereśni do pożądanych 3-4 m, usuwamy wierzchołek korony nad silną gałęzią boczną. Aby zmniejszyć szerokość korony, po prostu skracamy zbędne, zbyt rozrośnięte konary.

Prześwietlanie
Wewnątrz korony zwykle szybko przybywa gałęzi, które przecinają się lub leżą na sobie, przez co powstaje coraz mniej najważniejszych pędów – owoconośnych. Aby temu zapobiec, wskazane jest przerzedzanie całości korony co kilka lat – wycinamy wtedy około 20% gałęzi w koronie.

Zabezpieczanie
Rany po cięciach zasmarowujemy farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu grzybobójczego (np. Topsin w stężeniu 1%) albo preparatem Funaben – ułatwia to zabliźnienie ran i zabezpiecza przed wnikaniem patogenów.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: jakatics / Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!