Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
16
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Zasady cięcia drzew pestkowych

W ogrodzie i sadzie uprawia się wiele gatunków roślin pestkowych. Są to śliwy, wiśnie i czereśnie, ale także orzechy włoskie, brzoskwinie, nektaryny i morele. Większość z nich jest łatwa w uprawie i rodzi smaczne owoce. Jednak by zapewnić sobie obfite zbiory, nie możemy zapominać o cięciu tych roślin. Zobacz, jak i kiedy to robić!

 

Kiedy przycinamy drzewa pestkowe?

Owocujące drzewa pestkowe (wiśnie, czereśnie, śliwy, morele i brzoskwinie) przycinamy głównie latem, po zbiorze owoców. Cięcie letnie wszystkich odmian wiśni i czereśni przeprowadza się po zbiorze owoców – najlepiej w drugiej połowie lipca i w sierpniu. Także w sierpniu zaczynamy przycinać wczesne odmiany śliw, moreli i brzoskwiń, a te późniejsze tniemy nie później niż do pierwszego tygodnia września.

Dlaczego pestkowe tniemy latem?

Są one porażane są przez choroby bakteryjne i grzybowe, a bakterie i zarodniki rozprzestrzeniają się głównie późną jesienią, zimą i wiosną. Infekują rośliny poprzez uszkodzenia kory i rany na pędach, np. po cięciu. Zakażeniom sprzyja wilgotna pogoda, która rzadziej zdarza się latem.

Ponadto, drzewa pestkowe zasklepiają rany substancjami śluzowo-gumowymi, których drzewa nie wytwarzają w okresie spoczynku (od późnej jesieni do wiosny).

Jak przycinamy drzewa pestkowe?

Cięcie letnie poszczególnych gatunków nieco się różni, ale owocujące drzewa (po 4 roku uprawy) przycinamy podobnie. Przycinamy po zbiorze owoców, a celem cięcia jest:

  • prześwietlenie korony i jej obniżenie
  • usunięcie gałęzi krzyżujących się i leżących na sobie

Aby obniżyć koronę, skracamy jej wierzchołek nad silną gałęzią boczną, a w celu zmniejszenia jej szerokości skracamy zbędne lub zbyt rozrośnięte konary. Wskazane jest przerzedzanie całości korony (co kilka lat) – wycinamy wtedy około 20% gałęzi w koronie.

Rany po cięciach smarujemy farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu grzybobójczego (np. Topsin w stężeniu 1%) albo preparatem Funaben – ułatwia to zabliźnienie ran i zabezpiecza przed wnikaniem patogenów.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe ReneLeBeau/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!