Logo
Logo
12
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Zasady cięcia drzew pestkowych

W ogrodzie i sadzie uprawia się wiele gatunków roślin pestkowych. Są to śliwy, wiśnie i czereśnie, ale także orzechy włoskie, brzoskwinie, nektaryny i morele. Większość z nich jest łatwa w uprawie i rodzi smaczne owoce. Jednak by zapewnić sobie obfite zbiory, nie możemy zapominać o cięciu tych roślin. Zobacz, jak i kiedy to robić!

Kiedy przycinamy drzewa pestkowe?

Owocujące drzewa pestkowe (wiśnie, czereśnie, śliwy, morele i brzoskwinie) przycinamy głównie latem, po zbiorze owoców. Cięcie letnie wszystkich odmian wiśni i czereśni przeprowadza się po zbiorze owoców – najlepiej w drugiej połowie lipca i w sierpniu. Także w sierpniu zaczynamy przycinać wczesne odmiany śliw, moreli i brzoskwiń, a te późniejsze tniemy nie później niż do pierwszego tygodnia września.

Dlaczego pestkowe tniemy latem?

Są one porażane są przez choroby bakteryjne i grzybowe, a bakterie i zarodniki rozprzestrzeniają się głównie późną jesienią, zimą i wiosną. Infekują rośliny poprzez uszkodzenia kory i rany na pędach, np. po cięciu. Zakażeniom sprzyja wilgotna pogoda, która rzadziej zdarza się latem.

Ponadto, drzewa pestkowe zasklepiają rany substancjami śluzowo-gumowymi, których drzewa nie wytwarzają w okresie spoczynku (od późnej jesieni do wiosny).

Jak przycinamy drzewa pestkowe?

Cięcie letnie poszczególnych gatunków nieco się różni, ale owocujące drzewa (po 4 roku uprawy) przycinamy podobnie. Przycinamy po zbiorze owoców, a celem cięcia jest:

  • prześwietlenie korony i jej obniżenie
  • usunięcie gałęzi krzyżujących się i leżących na sobie

Aby obniżyć koronę, skracamy jej wierzchołek nad silną gałęzią boczną, a w celu zmniejszenia jej szerokości skracamy zbędne lub zbyt rozrośnięte konary. Wskazane jest przerzedzanie całości korony (co kilka lat) – wycinamy wtedy około 20% gałęzi w koronie.

Rany po cięciach smarujemy farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu grzybobójczego (np. Topsin w stężeniu 1%) albo preparatem Funaben – ułatwia to zabliźnienie ran i zabezpiecza przed wnikaniem patogenów.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe ReneLeBeau/Depositphotos


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (2)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu