Logo
Logo
17
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Zasady cięcia drzew pestkowych

W ogrodzie i sadzie uprawia się wiele gatunków roślin pestkowych. Są to śliwy, wiśnie i czereśnie, ale także orzechy włoskie, brzoskwinie, nektaryny i morele. Większość z nich jest łatwa w uprawie i rodzi smaczne owoce. Jednak by zapewnić sobie obfite zbiory, nie możemy zapominać o cięciu tych roślin. Zobacz, jak i kiedy to robić!

 

Kiedy przycinamy drzewa pestkowe?

Owocujące drzewa pestkowe (wiśnie, czereśnie, śliwy, morele i brzoskwinie) przycinamy głównie latem, po zbiorze owoców. Cięcie letnie wszystkich odmian wiśni i czereśni przeprowadza się po zbiorze owoców – najlepiej w drugiej połowie lipca i w sierpniu. Także w sierpniu zaczynamy przycinać wczesne odmiany śliw, moreli i brzoskwiń, a te późniejsze tniemy nie później niż do pierwszego tygodnia września.

Dlaczego pestkowe tniemy latem?

Są one porażane są przez choroby bakteryjne i grzybowe, a bakterie i zarodniki rozprzestrzeniają się głównie późną jesienią, zimą i wiosną. Infekują rośliny poprzez uszkodzenia kory i rany na pędach, np. po cięciu. Zakażeniom sprzyja wilgotna pogoda, która rzadziej zdarza się latem.

Ponadto, drzewa pestkowe zasklepiają rany substancjami śluzowo-gumowymi, których drzewa nie wytwarzają w okresie spoczynku (od późnej jesieni do wiosny).

Jak przycinamy drzewa pestkowe?

Cięcie letnie poszczególnych gatunków nieco się różni, ale owocujące drzewa (po 4 roku uprawy) przycinamy podobnie. Przycinamy po zbiorze owoców, a celem cięcia jest:

  • prześwietlenie korony i jej obniżenie
  • usunięcie gałęzi krzyżujących się i leżących na sobie

Aby obniżyć koronę, skracamy jej wierzchołek nad silną gałęzią boczną, a w celu zmniejszenia jej szerokości skracamy zbędne lub zbyt rozrośnięte konary. Wskazane jest przerzedzanie całości korony (co kilka lat) – wycinamy wtedy około 20% gałęzi w koronie.

Rany po cięciach smarujemy farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu grzybobójczego (np. Topsin w stężeniu 1%) albo preparatem Funaben – ułatwia to zabliźnienie ran i zabezpiecza przed wnikaniem patogenów.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe ReneLeBeau/Depositphotos

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu