Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
19
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Cięcie moreli – kiedy i jak to robić?

Morela to ciepłolubne drzewo, które z powodzeniem można uprawiać w Polsce. Aby obficie owocowała, wymaga jednak corocznego cięcia. Zobacz, jak i kiedy przycinać morele w ogrodzie!

Jak formować młode morele?

Formowanie i cięcie moreli jest bardzo zbliżone do przycinania drzew śliw. Młode drzewka po posadzeniu, zaczynamy formować zawsze wiosną. Główny pęd (przewodnik) pozostawiamy bez cięcia, chyba że jego wysokość przekracza 1,5 m.

Pędy boczne skracamy, ale niezbyt silnie, natomiast koniecznie należy usuwać wszystkie silne pędy, które mogą konkurować z przewodnikiem, wyrastając u jego szczytu.

Pożytecznym zabiegiem jest także przyginanie silnych, pionowych gałęzi moreli do pozycji poziomej i przywiązywanie ich do pnia. Morele wydają mało pędów (za to silnie rosnących), dlatego ich skracanie jest bardzo istotne, szczególnie w czasie uprawy na żyznej glebie. W takich warunkach morela wytwarza bardzo długie przyrosty z małą ilością pąków kwiatowych. Zbyt silnie rosnące, wybujałe gałęzie skracamy, przycinając nad bocznymi pędami.

Jak i kiedy przycinać starsze morele?

Po wejściu drzew w okres pełnego owocowania (w 4-5 roku po posadzeniu) morele należy regularnie, corocznie prześwietlać. Zabieg wykonujemy latem, zawsze po owocowaniu – od końca lipca do końca sierpnia. Z wnętrza korony usuwamy około 20% gałęzi – głównie pędy nadmiernie zagęszczające koronę, krzyżujące się i leżące na sobie. Ma to na celu zapewnienie dostępu jak największej ilości światła słonecznego do korony.

Usuwamy także gałązki cienkie, chore, martwe lub rosnące do wewnątrz korony. Pozostawiamy pędy młode, silne i grube, które są gęsto ulistnione.

Starsze morele można także odmładzać poprzez regulowanie wysokości i szerokości korony, której wierzchołek można skracać nad silną gałęzią boczną. Podobnie można postępować z konarami bocznymi, które nadmiernie się rozrastają.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe lithiumphoto/Depositphotos


Komentarze

Powiązane artykuły
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
 
Twoja strona ogrodu