Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
23
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Cięcie moreli – kiedy i jak to robić?

Morela to ciepłolubne drzewo, które z powodzeniem można uprawiać w Polsce. Aby obficie owocowała, wymaga jednak corocznego cięcia. Zobacz, jak i kiedy przycinać morele w ogrodzie!

 

Jak formować młode morele?

Formowanie i cięcie moreli jest bardzo zbliżone do przycinania drzew śliw. Młode drzewka po posadzeniu, zaczynamy formować zawsze wiosną. Główny pęd (przewodnik) pozostawiamy bez cięcia, chyba że jego wysokość przekracza 1,5 m.

Pędy boczne skracamy, ale niezbyt silnie, natomiast koniecznie należy usuwać wszystkie silne pędy, które mogą konkurować z przewodnikiem, wyrastając u jego szczytu.

Pożytecznym zabiegiem jest także przyginanie silnych, pionowych gałęzi moreli do pozycji poziomej i przywiązywanie ich do pnia. Morele wydają mało pędów (za to silnie rosnących), dlatego ich skracanie jest bardzo istotne, szczególnie w czasie uprawy na żyznej glebie. W takich warunkach morela wytwarza bardzo długie przyrosty z małą ilością pąków kwiatowych. Zbyt silnie rosnące, wybujałe gałęzie skracamy, przycinając nad bocznymi pędami.

Jak i kiedy przycinać starsze morele?

Po wejściu drzew w okres pełnego owocowania (w 4-5 roku po posadzeniu) morele należy regularnie, corocznie prześwietlać. Zabieg wykonujemy latem, zawsze po owocowaniu – od końca lipca do końca sierpnia. Z wnętrza korony usuwamy około 20% gałęzi – głównie pędy nadmiernie zagęszczające koronę, krzyżujące się i leżące na sobie. Ma to na celu zapewnienie dostępu jak największej ilości światła słonecznego do korony.

Usuwamy także gałązki cienkie, chore, martwe lub rosnące do wewnątrz korony. Pozostawiamy pędy młode, silne i grube, które są gęsto ulistnione.

Starsze morele można także odmładzać poprzez regulowanie wysokości i szerokości korony, której wierzchołek można skracać nad silną gałęzią boczną. Podobnie można postępować z konarami bocznymi, które nadmiernie się rozrastają.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe lithiumphoto/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!