Cięcie moreli – kiedy i jak to robić?

cięcie moreli - kiedy i jak to robić fot. lithiumphoto Depositphotos

Morela to ciepłolubne drzewo, które z powodzeniem można uprawiać w Polsce. Aby obficie owocowała, wymaga jednak corocznego cięcia. Zobacz, jak i kiedy przycinać morele w ogrodzie!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
28
Spis treści
Jak formować młode morele? Kiedy przycinać starsze morele? Jak to zrobić?

Jak formować młode morele?

Formowanie i cięcie moreli jest bardzo zbliżone do przycinania drzew śliw. Młode drzewka po posadzeniu, zaczynamy formować zawsze wiosną. Główny pęd (przewodnik) pozostawiamy bez cięcia, chyba że jego wysokość przekracza 1,5 m.

Pędy boczne skracamy, ale niezbyt silnie, natomiast koniecznie należy usuwać wszystkie silne pędy, które mogą konkurować z przewodnikiem, wyrastając u jego szczytu.

Pożytecznym zabiegiem jest także przyginanie silnych, pionowych gałęzi moreli do pozycji poziomej i przywiązywanie ich do pnia. Morele wydają mało pędów (za to silnie rosnących), dlatego ich skracanie jest bardzo istotne, szczególnie w czasie uprawy na żyznej glebie. W takich warunkach morela wytwarza bardzo długie przyrosty z małą ilością pąków kwiatowych. Zbyt silnie rosnące, wybujałe gałęzie skracamy, przycinając nad bocznymi pędami.

Jak i kiedy przycinać starsze morele?

Po wejściu drzew w okres pełnego owocowania (w 4-5 roku po posadzeniu) morele należy regularnie, corocznie prześwietlać. Zabieg wykonujemy latem, zawsze po owocowaniu – od końca lipca do końca sierpnia. Z wnętrza korony usuwamy około 20% gałęzi – głównie pędy nadmiernie zagęszczające koronę, krzyżujące się i leżące na sobie. Ma to na celu zapewnienie dostępu jak największej ilości światła słonecznego do korony.

Usuwamy także gałązki cienkie, chore, martwe lub rosnące do wewnątrz korony. Pozostawiamy pędy młode, silne i grube, które są gęsto ulistnione.

Starsze morele można także odmładzać poprzez regulowanie wysokości i szerokości korony, której wierzchołek można skracać nad silną gałęzią boczną. Podobnie można postępować z konarami bocznymi, które nadmiernie się rozrastają.

Maść Ogrodnicza zabezpieczanie ran po cięciu, Sklep ZielonyOgrodek pl
Maść Ogrodnicza – 350 g | Target
Zabezpiecza rany drzew i krzewów powstałych podczas cięć, szczepień, pęknięć mrozowych oraz innych szkód. Tworzy mechaniczną barierę chroniącą przed wnikaniem patogenów chorobotwórczych.
Kup online

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe lithiumphoto/Depositphotos


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator do gałęzi
Sekator do gałęzi
Nożyce do cięcia żywopłotu
Nożyce do cięcia żywopłotu
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Morela zwyczajna Prunus armeniaca

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści