Jak formować młode morele?
Formowanie i cięcie moreli jest bardzo zbliżone do przycinania drzew śliw. Młode drzewka po posadzeniu, zaczynamy formować zawsze wiosną. Główny pęd (przewodnik) pozostawiamy bez cięcia, chyba że jego wysokość przekracza 1,5 m.
▶ Ogrodnicza lista zakupów: 12 produktów "must have" na kwiecień – co warto kupić na start sezonu 2025?
Pożytecznym zabiegiem jest także przyginanie silnych, pionowych gałęzi moreli do pozycji poziomej i przywiązywanie ich do pnia. Morele wydają mało pędów (za to silnie rosnących), dlatego ich skracanie jest bardzo istotne, szczególnie w czasie uprawy na żyznej glebie. W takich warunkach morela wytwarza bardzo długie przyrosty z małą ilością pąków kwiatowych. Zbyt silnie rosnące, wybujałe gałęzie skracamy, przycinając nad bocznymi pędami.
Jak i kiedy przycinać starsze morele?
Po wejściu drzew w okres pełnego owocowania (w 4-5 roku po posadzeniu) morele należy regularnie, corocznie prześwietlać. Zabieg wykonujemy latem, zawsze po owocowaniu – od końca lipca do końca sierpnia. Z wnętrza korony usuwamy około 20% gałęzi – głównie pędy nadmiernie zagęszczające koronę, krzyżujące się i leżące na sobie. Ma to na celu zapewnienie dostępu jak największej ilości światła słonecznego do korony.
Starsze morele można także odmładzać poprzez regulowanie wysokości i szerokości korony, której wierzchołek można skracać nad silną gałęzią boczną. Podobnie można postępować z konarami bocznymi, które nadmiernie się rozrastają.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe lithiumphoto/Depositphotos