Logo
Logo

Co ciąć w czerwcu? | Przycinanie drzew i krzewów

Przełom wiosny i lata oraz słoneczna pogoda zachęcają głównie do wypoczynku w ogrodzie. Warto jednak w tym czasie przyciąć niektóre rośliny, aby poprawić ich wygląd, pobudzić do związywania pąków oraz dalszego wzrostu i kwitnienia. Co warto ciąć w czerwcu?

Spis treści
Jakie krzewy przycinać w czerwcu? Czy w czerwcu formuje się rośliny? Jakie kwiaty ciąć w czerwcu?

Jakie krzewy przycinać w czerwcu?
Cięcie krzewów kwitnących wiosną

W czerwcu większość krzewów zakwitających od wczesnej wiosny jest już po kwitnieniu lub właśnie je kończy. W związku z tym, że gatunki te kwitną na pędach zeszłorocznych, a pąki kwiatowe na przyszły rok zawiązują się przed zimą, należy je przyciąć właśnie po zakończeniu kwitnienia (cięcie jesienne lub wiosenne pozbawi je pąków i kwitnienia). Są to np.:

Cięcie można przeprowadzać wcześniej (zaraz po przekwitnięciu kwiatów), np.: w maju, ale czerwiec jest także dobrym okresem, aby to zrobić. Zwykle takie cięcie polega na usunięciu przekwitłych kwiatostanów lub skróceniu pędów o około 1/3 do 3/4 długości.

W przypadku różaneczników i azalii postępujemy nieco inaczej – nie przycinamy pędów po kwitnieniu, a jedynie usuwamy (wyłamujemy) przekwitłe kwiaty, by nie zawiązywały one nasion, co osłabia tylko roślinę. Ponadto usunięcie przekwitłych kwiatów wpływa na dłuższe kwitnienie (czasem powtarzanie kwitnienia). Warto po tym zabiegu zasilić krzewy różaneczników i azalii i uzupełnić ściółkę z kory pod krzewami.

Od początku czerwca kwitną także róże, które należy na bieżąco pielęgnować, czyli przycinać jedynie fragmenty pędów z przekwitłymi kwiatami – pobudzi to to krzew do powtarzania kwitnienia. Regularnie należy wycinać także odrosty, które wyrastają z podkładek róż odmian szlachetnych (u dołu krzewu).

Co można formować w czerwcu?
Cięcie żywopłotów i nie tylko

W połowie miesiąca można przyciąć żywopłoty liściaste (jeśli nie cięliśmy ich wiosną lub wymagają korekty), aby pobudzić je do zagęszczania się.

W przypadku żywopłotów iglastych i z roślin liściastych zimozielonych możemy postąpić podobnie, choć lepiej jest wykonać ich główne cięcie na wiosnę, a latem (czerwiec/lipiec) jedynie przyciąć pędy, które wybiły od wiosny (cięcie korygujące). Jednak nic się nie stanie, jeśli przytniemy je dopiero w czerwcu, skracając pędy o około 2/3 długości lub według potrzeby.

Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem ciecia, upewnić się, że we wnętrzu żywopłotów nie gnieżdżą się jeszcze młode ptaki.

 

Gatunki roślin, które poprzez strzyżenie formujemy w różnego rodzaju kształty, figury lub bryły geometryczne, a także w formy bonsai, zwykle wymagają częstszego przycinania. Jego częstotliwość zależy od potrzeby uzyskania i utrzymywania danego kształtu oraz tempa przyrostu pędów danego gatunku. Zwykle do tego celu wybiera się gatunki zarówno liściaste, jak i iglaste, dobrze znoszące cięcie (żywotniki, cisy, bukszpan, ligustr, grab, trzmielina, ostrokrzew). Zwykle przycina się je zarówno wiosną, jak i latem (czerwiec/lipiec), by korygować ich kształt.

Czy w czerwcu trzeba ciąć iglaki i krzewy zimozielone?

Pojedynczo rosnące i popularne, dobrze znoszące cięcie gatunki (np. żywotniki, cisy, bukszpan), które były cięte wiosną właściwie nie wymagają poprawek. W czerwcu lub latem można jedynie wykonywać drobne korekty i usuwać wybijające tegoroczne pędy.

Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Jakie kwiaty ciąć w czerwcu?
Czerwcowe przycinanie bylin i roślin kwitnących

W czerwcu na bieżąco usuwamy także przekwitłe kwiaty i zasychające pędy np. roślin cebulowych i innych (później wykopujemy także niektóre cebule przekwitłych wiosennych kwiatów i przechowujemy do jesieni).

Byliny ogrodowe, które już przekwitły (od wiosny) lub przekwitają można także przyciąć, aby pobudzić je do powtarzania kwitnienia i dalszego wzrostu. Jeśli w czasie przekwitania przytniemy je bardzo ostro, często zdarza się, że powtórnie zakwitają pod koniec lata. Są to gatunki takie jak:


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: _Alicja_/Pixabay ed. Dreamcreateicons/Flaticon

Sprawdź również, co i jak przycinać w miesiącach:
Autor
Co ciąć w czerwcu? | Przycinanie drzew i krzewów
Co ciąć w czerwcu? | Przycinanie drzew i krzewów
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl