Logo
Logo
15
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Letnie cięcie drzew i krzewów owocowych

Drzewa i krzewy owocowe powinny być regularnie przycinane. To jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych wpływających na wysokość plonu i dobre wybarwienie owoców. Główne zabiegi przypadają na okres zimowy, dodatkowe można wykonywać także latem. Jak robić to prawidłowo?

   
 

Poznaj wymagania najpopularniejszych gatunków drzew sadowniczych:

jabłoń domowa (Malus domestica),
grusza pospolita (Pyrus comunis),
wiśnia pospolita (Prunus cerasus),
czereśnia (Prunus avium),
śliwa domowa (Prunus domestica),
brzoskwinia zwyczajna (Prunus persica),
morela zwyczajna (Prunus armeniaca).
   

Letnie cięcie to zabieg niezbędny, bo rośliny rodziły słodkie i dobrze wybarwione owoce. Powinno być ono jednak mniej intensywne od zimowego. Technika cięcia zależy od poszczególnego gatunku i formy prowadzenia.

Silne cięcie w okresie letnim jest szczególnie niekorzystne – zarówno dla pokroju owoców, kształtowania korony jak i owocowania w danym lub następnym sezonie.  Należy wycinać tylko gałęzie nadmiernie zagęszczające dojrzewające owoce, a rany po cięciu powinno się smarować preparatem antygrzybowym. W okresie letnim zachodzi duże ryzyko wystąpienia infekcji (zwłaszcza w okresie deszczu).

Jabłonie i grusze

Na jabłoniach i gruszach często można zauważyć długie, silne pędy rosnące pod kątem pionowym. To tzw. „wilki”. Są szkodliwe, gdyż osłabiają roślinę i zacieniają owoce. Należy usunąć je w pierwszej kolejności. Zabieg wycinania lub wyrywania wykonuje się najczęściej w lipcu lub w sierpniu, najpóźniej w terminie na 3 tygodnie przed planowanymi zbiorami. Warto zostawić jedynie ok. 20-30% pionowych pędów. Część z nich zostanie usunięta później (aby jednorazowo nie osłabiać rośliny) a około 10% w przyszłości posłuży do formowania korony. Ponadto należy usuwać pędy porażone, uszkodzone, rosnące ukośnie (lub pod nienaturalnym kątem) oraz wrastające do wnętrza korony.

   
jabłoń dojrzałe owoce fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
 
   

Letnie cięcie drzew sadowniczych jest bardzo ważne (szczególnie u jabłoni), by owoce ładnie się wybarwiły i były słodkie. Wycięcie zbędnych gałęzi i liści, które niepotrzebnie zacieniają wnętrze korony, pozwoli promieniom słonecznym oświetlić wszystkie owoce.

Ponadto cięcie pobudza uśpione pąki kwiatowe do rozwoju. Rośliny powinny dostarczyć większych plonów w kolejnym sezonie.

Dowiedz się więcej o letnim przycinaniu innych drzew i krzewów ogrodowych

 
   

Czereśnie i wiśnie

Czereśnie tnie się jedynie w razie potrzeby – po zbiorze owoców. Najczęściej okres ten przypada w drugiej połowie lipca oraz w sierpniu. Zabieg jest najczęściej konieczny w przypadku odmian rosnących na podkładkach silnie rosnących. Jego celem jest utrzymanie pokroju roślin i zahamowanie nadmiernego wzrostu. Niekiedy trzeba prześwietlić koronę usuwając część pędów – zwłaszcza te rosnące do jej wnętrza.

Ponadto konieczne może być przycięcie wierzchołka. Warto przy tym pamiętać, że czereśnie najobficiej owocują na pędach dwu- i trzyletnich. Cięcie wiśni również wykonuje się po zbiorze owoców – najpóźniej do połowy września. Podczas zabiegu wykonywanego na starszych okazach powinno się skracać najstarsze pędy, aby pobudzić drzewo do wytwarzania nowych. Wiśnie dobrze owocują na pędach jednorocznych i dwuletnich.

Brzoskwinie

Letnie cięcie brzoskwiń jest uzupełnieniem podstawowego cięcia. Gatunek dobrze reaguje na nie. Zabieg polega na prześwietleniu korony tak, aby owoce miały dużo światła. Należy więc usuwać pędy zbyt gęste, słabe, uszkodzone i wrastające do wnętrza korony. Prace wykonuje się zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca. Od połowy lipca natomiast można skracać pędy tegoroczne nad piątym liściem u podstawy.

Winorośl

W okresie letnim (pod koniec lipca lub na początku sierpnia) przycina się długie zielone pędy, na których nie ma owoców. Pędy z owocostanami należy natomiast skrócić tak, aby nad ostatnim gronem pozostało nie więcej niż 6-10 liści. Na kilka tygodni przed zbiorem warto usuwać liście, aby nie zakrywały owoców. Wtedy winogrona będą lepiej wybarwione i smaczniejsze.

Porzeczki

Krzewy porzeczki czarnej najlepiej owocują na pędach jednorocznych i dwuletnich, więc po zbiorze zaleca się usunąć głównie starsze pędy. Roślinę można prowadzić w taki sposób, aby miała 4-6 silnych pędów jednorocznych oraz 3-4 pędy dwu- i trzy-letnie. Ponadto należy usunąć pędy słabe, porażone, uszkodzone oraz pokładające się po ziemi. Porzeczka czerwona i biała obficiej plonują na pędach 3-4 letnich. Dlatego podczas cięcia usuwa się pędy najstarsze oraz część pędów młodych (słabe, rosnące pod nienaturalnym kątem, itp.). W obu przypadkach zabiegi wykonuje się po zbiorze owoców.

Śliwy

Cięcie śliw w okresie letnim polega na usuwaniu „wilków”. Najczęściej wykonuje się je od połowy czerwca do połowy lipca. Zabieg jest podobny jak w przypadku cięcia jabłoni.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: keywest3 - Pixabay.com


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Katalog roślin
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

DZIAŁKA ROD
Na czasie
DZIAŁKA ROD
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Kupując kwiaty na balkon wybieramy rośliny dobrze rozkrzewione, z silnymi sztywnymi pędami i co najmniej kilkoma pąkami kwiatowymi. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm od siebie i obficie podlewamy.
Tydzień 22, Sentencja nr:4
Tydzień 22, Sentencja nr:4
W maju siejemy marchew, pietruszkę, buraki (na zbiór jesienny) oraz inne warzywa. Gdy pojawią się siewki – przerywamy je. Zagony należy odchwaszczać i podlewać (w przypadku braku opadów).
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Najbardziej intensywny wzrost trawy ma miejsce od połowy maja do końca czerwca, dlatego w tym czasie najlepiej kosić ją co 3-4 dni lub raz w tygodniu (ale dopuszczalna jest nawet 2-3 tygodniowa przerwa w strzyżeniu).
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost. Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia roślin.
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Jeśli nasz trawnik ma blady, żółtawy kolor może oznaczać to braki w nawożeniu. W takim przypadku zastosujmy nawóz wieloskładnikowy oraz przeciw żółknięciu. Nadmiar nawozu także jest szkodliwy, objawem tego jest pasowe zasychanie trawy. W przypadku przenawożenia murawę trzeba obficie podlać, a nawożenie ograniczyć na około miesiąc.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51646
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => jak-dobrze-ulozyc-bukiet
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51140
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => miejskie-tropiki-mieszkanie-w-trendzie-urban-jungle
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu