Logo
Logo

Usuwanie "wilków" na drzewach owocowych – jak, kiedy i po co to robić?

Drzewa owocowe są nie tylko ozdobą naszych ogrodów, ale także źródłem pysznych i zdrowych owoców. Jednak aby cieszyć się ich pełnią smaku i koloru, ważne jest regularne usuwanie "wilków". Ale co to są "wilki" i dlaczego ich usuwanie jest tak ważne?

Spis treści
Czy wiesz, co kryje się pod nazwą "wilki" w kontekście drzew owocowych? Dlaczego usuwanie "wilków" jest tak ważne dla zdrowia Twojego drzewa? Kiedy i w jaki sposób najlepiej pozbyć się "wilków"? Czy istnieją sytuacje, gdy "wilki" mogą być korzystne dla drzewa?

"Wilki" na drzewach – co to takiego?

"Wilki" to długie, pionowe pędy, które wyrastają z drzew owocowych, takich jak jabłonie, grusze czy śliwy. Te pędy mogą przysłonić dojrzewające owoce, co wpływa na ich wielkość, kolor i smak. Zbyt wiele "wilków" może zagęszczać koronę drzewa, ograniczając dostęp światła do owoców. 

Dlaczego warto usuwać "wilki" na drzewach owocowych?

Usuwanie "wilków" jest często konsekwencją cięcia zimowego. Gdy korona drzewa jest silnie prześwietlona pod koniec zimy lub na przedwiośniu, może to prowadzić do wyrastania dużej liczby "wilków". Usuwanie ich jest kluczem do poprawy dojrzewania owoców. Dzięki temu drzewo może skupić swoją energię na produkcji owoców, a nie na niepotrzebnym wzroście. Ponadto, odpowiednie przycinanie zapobiega zagęszczaniu korony drzewa, co z kolei zapewnia lepszy dostęp światła do dojrzewających owoców. 

DZIAŁKOWIEC TV / YouTube


 
 

Jak i kiedy usuwać "wilki"?

Najlepszym momentem do usuwania "wilków" jest okres kilku tygodni przed zbiorami. Dla wczesnych odmian jabłek, zbieranych na początku sierpnia, cięcie najlepiej wykonać na początku lipca. Odmiany zimowe można ciąć przez 6 tygodni, od połowy lipca do końca sierpnia. W lipcu i sierpniu przycina się także grusze i śliwy.

W tym czasie warto usunąć aż 90% "wilków", pozostawiając jedynie niewielką część jako rezerwę dla odnowienia korony drzewa. Ważne jest, aby usuwać pędy wyrastające pionowo, które mają co najmniej 40 cm długości. Pędy krótsze oraz te rosnące łukowato czy poziomo powinny zostać, gdyż mogą one zawiązywać pąki kwiatowe i owocować. 

Ważne jest również, aby usuwać "wilki" głównie w środku i na szczycie korony drzewa, pozostawiając te rosnące na obwodzie korony.

Czy "wilki" mogą być przydatne?

Tak, nie wszystkie "wilki" są złe. Niektóre z nich mogą posłużyć jako zastępstwo dla starych lub chorych gałęzi w przyszłości. Dlatego ważne jest, aby podczas usuwania "wilków" dokładnie ocenić, które z nich mogą być przydatne w przyszłości. 

Prawidłowe usuwanie "wilków" z drzew owocowych to klucz do zdrowych i smacznych owoców. Dzięki regularnej pielęgnacji i przestrzeganiu powyższych zasad możemy cieszyć się pięknym ogrodem pełnym zdrowych owoców przez cały sezon!

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: bildlove, Дарья Воронцова, indigo_nifght / Adobe Stock

Autor
Usuwanie "wilków" na drzewach owocowych – jak, kiedy i po co to robić?
Usuwanie "wilków" na drzewach owocowych – jak, kiedy i po co to robić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_przycinanie_roslin