Złocień krzewiasty (Argyranthemum frutescens) nazywany też srebrzeniem lub żółtą margerytką to bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Jego ojczyzną są Wyspy Kanaryjskie, ale jest też uprawiany w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.

Złocień krzewiasty jest krzewiastą bylina lub półkrzewem, dorastającym do ok. 80-90 cm wys. (odmiany karłowe, osiągają ok. 20-30 cm wys.), ale ze względu na brak mrozoodporności w naszym klimacie uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Złocień tworzy sztywne, wzniesione, mocno rozgałęzione, drewniejące u podstawy pędy, pokryte szarozielonymi, pierzastymi liśćmi.

Roślina zakwita w czerwcu i kwitnie aż do przymrozków, a w swoim naturalnym środowisku kwitnie przez cały rok. Rozwija duże kwiaty, przypominające stokrotki (kwiatostany typowe dla rodziny astrowatych – koszyczki). Kwiaty złożone są z żółtego koszyczka kwiatów rurkowych i otaczającego go okółka długich, lancetowatych, zwykle białych lub żółtych kwiatów języczkowych.

Wymagania i uprawa

Złocień krzewiasty to piękna, ale dość wymagająca roślina. W uprawie oczekuje słonecznego, ciepłego, zacisznego stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby z dodatkiem wapnia. Nie toleruje przesuszenia, ale nie znosi też zalania, dlatego powinien być podlewany często, lecz umiarkowanie.

Ze względu na długie i obfite kwitnienie, złocień potrzebuje też zasilania, najlepiej nawozami dla roślin kwitnących. Roślina nie wymaga cięcia. Od czasu do czasu można natomiast uszczykiwać wierzchołki jej pędów i usuwać przekwitłe kwiatostany, dzięki czemu ładnie się zagęści.

Złocień krzewiasty z natury jest półkrzewem, dlatego można spróbować przechować go do następnego roku w widnym, chłodnym pomieszczeniu (ok. 10-15°C). Wiosną warto delikatnie skrócić jego pędy, dzięki czemu zachowa ładny, kulisty pokrój (roślina nie lubi silnego cięcia!).

Złocienie krzewiaste rozmnaża się z sadzonek pędowych, pobieranych wiosną bądź latem lub przez wysiew nasion.

Zastosowanie

Złocień krzewiasty to wspaniała roślina pojemnikowa, nadająca się do uprawy na balkonach i tarasach. Można sadzić ją samodzielnie lub wykorzystywać w kompozycjach z innymi roślinami balkonowymi jak np. pelargoniami, scewolą, heliotropem czy petuniami. Na rynku dostępne są też złocienie szczepione na pniu, które wyglądają jak małe drzewka z kulistą, kwitnącą koroną.

Złocień krzewiasty może być też sezonowo uprawiany na słonecznych rabatach w ogrodzie.

Wybrane odmiany

  • 'Butterfly' – kwiaty żółte
  • 'Polly', 'Mars White' – kwiaty białe
  • 'White Mocha' – kwiaty białe, koszyczek kremowy z ciemną plamą po środku
  • 'Madeira Double Red' – kwiaty pełne, ciemnoczerwone 


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: floradiania.dk