Margerytka – "duża stokrotka" | Łatwy w pielęgnacji kwiat na całe lato!

margerytki duże stokrotki fot. Deike Kracke - Pixabay

Pytanie czytelnika: Kupiłam niedawno margerytki w doniczkach w supermarkecie. Pięknie wyglądają, ale to był zakup bez zastanowienia, bo nie za bardzo wiem, jak je pielęgnować. Mam mały, słoneczny balkon i sporo chęci, ale zerową wiedzę. Pomożecie?

Posłuchaj
00:00
1
Spis treści
Jak wyglądają margerytki? Jakie mają kolory? Jakie odmiany? Jak uprawiać margerytki w doniczce? Jakie zapewnić im podłoże? Jakie stanowisko? Ile razy podlewać? Jak często? Jak i czym nawozić? Kiedy przycinać?

Margerytki z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Trudno się dziwić, bo widok kolorowych "stokrotek" wprowadza pozytywną energię i wprowadza mnóstwo koloru. Centra ogrodnicze wprowadzają wiele nowości i coraz częściej oferują kwiaty nie tylko w "tradycyjnym" białym kolorze, ale także żółte, czerwone, różowe, pomarańczowe i wiele innych.

Pod nazwą margerytka jednak mogą kryć się różne rośliny! Producenci często oznaczają doniczki nazwą: "Margerytka mix", co tak naprawdę może oznaczać, że kupujemy: złocień krzewiasty (Argyranthemum frutescens) lub jastrun właściwy (Leucanthemum vulgare) lub jego bardzo podobnych kuzynów. Na szczęście wszystkie to rośliny wyglądają podobnie – jak "duże stokrotki" i mają bardzo podobne wymagania, a ich pielęgnacja jest identyczna.

Złocień trójbarwny - nasiona
Złocień trójbarwny, mieszanka nasion
Złocień trójbarwny to jednoroczny, łatwy w uprawie kwiat w wielu barwnych kolorach. Idealnie nadaje się do cięcia i uprawy rabatowej lub balkonowej. Zawartość saszetki z nasionami wystarczy na ok. 40 roślin.
KUP W NASZYM SKLEPIE!

Jak pielęgnować margerytkę w doniczce, by kwitła przez całe lato?

Margerytka będzie kwitła od czerwca aż do jesieni, pod warunkiem że odpowiednio o nią zadbasz! Na szczęście nie ma dużych wymagań, co do pielęgnacji i warunków uprawy. Za troskę odwdzięczy się mnóstwem kwiatów, Pięknie rozświetli i rozweseli balkon i ogród.

Ziemia
Należy wiedzieć, że margerytki lubią podłoże przepuszczalne. Ale urosną także w piaszczysto-gliniastym, a nawet gliniastym. Ziemia może być o odczynie zasadowym lub obojętnym. Nie jest wskazana kwaśna. W takiej bowiem łodygi margerytek skręcają się, a roślina wygląda na chorą.

Stanowisko
Margerytki jak wszystkie inne "stokrotki" to typowe kwiaty słońca. Najlepiej będą się czuły i kwitły na słonecznym stanowisko. W cieniu kwitnienie będzie znacznie mniej widowiskowe!

Podlewanie
Nadmiar wody sprawia, że liście margerytki żółkną, a roślina zamiera. Podlewajmy je tylko wtedy, kiedy ziemia jest nieco przesuszona.

Nawożenie
Margerytkę w ogrodzie zasilmy kompostem. Podsypmy go wokół rośliny i wymieszajmy z podłożem. Do margerytki w donicy zastosujmy nawóz do doniczkowych roślin kwitnących.

Przycinanie
Starajmy się na bieżąco usuwać zwiędnięte liście i kwiaty. Wzmocni to roślinę, pojawią się nowe pąki i kwiaty.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe:
G.T.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka Leucanthemum vulgare

Stokrotka pospolita Bellis perennis

Złocień krzewiasty Argyranthemum frutescens

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści