Kolorowy balkon: karnawał przez cały rok
Pełnia wiosny to idealny moment na obsadzenie tarasu kwiatami w doniczkach, zwłaszcza że od teraz będziemy spędzać na nim coraz więcej czasu. Nasze otoczenie powinno być pełne kolorów i energii, dlatego w tym roku zrezygnuj z żelaznej balkonowej klasyki i zamiast pelargonii, petunii i lobelii wybierz mniej popularne, ale równie piękne gatunki.
Twórz nowe zestawienia, wymieniając przekwitłe wiosenne kwiaty, roślinami których pełnia dekoracyjności przypada w czasie wakacji, a gdy ich uroda przeminie wymień je na jesienne piękności. Dodaj do kolorowych kwiatów rośliny o dekoracyjnych liściach – stworzą one całoroczne tło i wprowadzą element stałości do zmiennej kompozycji.
Dodaj gatunki zimozielone – bukszpany, iglaki czy zioła, bo przyciągną wzrok oraz będą ładnie się prezentować przez długie miesiące. Już kilka odpowiednio wyeksponowanych pojemników stworzy wrażenie kwiatowej rabaty, jeśli tylko zapewnisz roślinom odpowiednie towarzystwo.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak stworzyć kompozycje, które będą atrakcyjne przez cały sezon?
Aby uzyskać stylowy efekt najlepiej ograniczyć się do kilku kolorów i kształtów. Ciemniejsze zakątki rozjaśnisz amarantowymi kwiatami fuksji (Fuchsia), różowymi niecierpkami (Impatiens), czy powabnym tytoniem (Nicotiana), a w słońcu oczarują Cię kolorowe, pomponiaste hortensje ogrodowe (Hydragea macrophylla) - na głównym zdjęciu, słoneczne gazanie (Gazania), radosne margerytki (Argyranthemum), czy afrykańskie stokrotki – czyli osteo (Osteospermum). Zobacz te gatunki i inne kwiaty balkonowe w naszym KATALOGU ROŚLIN
Zainspiruj się tymi kolorowymi kompozycjami, by stworzyć kolorowy ogród w doniczce
ABC pielęgnacji roślin balkonowych
Kwiaty balkonowe wymagają regularnego podlewania (najlepiej wieczorem, w czasie lata nawet codziennie tak aby podłoże było stale lekko wilgotne) i intensywnego zasilania (najlepiej nawozem do roślin kwitnących, o dużej zawartości potasu lub wolnorozkładającym nawozem w granulkach, o spowolnionym działaniu). Systematyczne usuwanie zwiędłych i uschniętych liści oraz przekwitających kwiatów jest bardzo ważne, gdyż zapobiega pojawianiu się chorób i przedłuża kwitnienie. Dowiedz się więcej o pielęgnacji kwiatów balkonowych
Pamiętaj, że rośliny światłolubne (np. pelargonia, surfinia, gazania, heliotrop, osteospermum) będą słabiej kwitły w zacienionym miejscu, a rośliny, które tolerują półcień (np. begonia, bluszcz, fuksja, niecierpek, tytoń), ulegną poparzeniu przez intensywne słońce na wystawie południowej. Jeśli kwiaty zaczną marnieć bo warunki świetlne będą dla nich nieodpowiednie, doniczki zawsze można przenieść w inny miejsce tarasu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland, FunnyHowFlowersDoThat, Flora Dania oraz iBulb
Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl |