Balkon kolorowy od wiosny do jesieni | Pomysły na kompozycje

Jeśli chcesz odmienić wygląd swojego parapetu, balkonu czy tarasu – mamy dla Ciebie kilka kolorowych pomysłów na cały sezon. Każdy z nich wprowadzi eksplozję barw i zapachów na wiele tygodni. Zobacz jak stworzyć prawdziwy gród na małej przestrzeni, który będzie ozdobny wiosną, latem i jesienią – zainspiruj się!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
24
Spis treści
Jakie kwiaty balkonowe posadzić, aby kwitły od wiosny do jesieni? Jak stworzyć kolorowy balkon? Kwiaty na wiosnę, lato i jesień Pomysł na wiosenną kompozycję na balkon Pomysł na letnią kompozycję na balkon Pomysł na jesienną kompozycję na balkon Jak dbać o rośliny balkonowe w doniczkach?

Kolorowy balkon: karnawał przez cały rok

Pełnia wiosny to idealny moment na obsadzenie tarasu kwiatami w doniczkach, zwłaszcza że od teraz będziemy spędzać na nim coraz więcej czasu. Nasze otoczenie powinno być pełne kolorów i energii, dlatego w tym roku zrezygnuj z żelaznej balkonowej klasyki i zamiast pelargonii, petunii i lobelii wybierz mniej popularne, ale równie piękne gatunki.

Spraw, aby Twój doniczkowy ogród zmieniał się przez cały sezon, ale aby ani na moment nie był nudny! To łatwe bo kwiaty w doniczkach pozwalają na dowolne aranżowanie sezonowych dekoracji, a nawet przeprowadzanie zmian w połowie roku.

Twórz nowe zestawienia, wymieniając przekwitłe wiosenne kwiaty, roślinami których pełnia dekoracyjności przypada w czasie wakacji, a gdy ich uroda przeminie wymień je na jesienne piękności. Dodaj do kolorowych kwiatów rośliny o dekoracyjnych liściach – stworzą one całoroczne tło i wprowadzą element stałości do zmiennej kompozycji.

Dodaj gatunki zimozielone – bukszpany, iglaki czy zioła, bo przyciągną wzrok oraz będą ładnie się prezentować przez długie miesiące. Już kilka odpowiednio wyeksponowanych pojemników stworzy wrażenie kwiatowej rabaty, jeśli tylko zapewnisz roślinom odpowiednie towarzystwo.

ogród na balkonie fot. Flora Dania ogród na balkonie fot. Flower Council Holland
Czasem naprawdę trudno nie ulec pokusie nagromadzenia wielu roślin na balkonie, ale zaufaj mi – mniej znaczy lepiej! Kilka, blisko ustawionych doniczek stworzy prawdziwy ogród w miniaturze - mozaikę kształtów, kolorów i zapachów, jednak zbyt wiele roślin sprawi wrażenie jarmarcznej pstrokacizny i chaosu.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Jak stworzyć kompozycje, które będą atrakcyjne przez cały sezon?

Aby uzyskać stylowy efekt najlepiej ograniczyć się do kilku kolorów i kształtów. Ciemniejsze zakątki rozjaśnisz amarantowymi kwiatami fuksji (Fuchsia), różowymi niecierpkami (Impatiens), czy powabnym tytoniem (Nicotiana), a w słońcu oczarują Cię kolorowe, pomponiaste hortensje ogrodowe (Hydragea macrophylla) - na głównym zdjęciu, słoneczne gazanie (Gazania), radosne margerytki (Argyranthemum), czy afrykańskie stokrotki – czyli osteo (Osteospermum). Zobacz te gatunki i inne kwiaty balkonowe w naszym KATALOGU ROŚLIN

Zainspiruj się tymi kolorowymi kompozycjami, by stworzyć kolorowy ogród w doniczce

Fot. Floradania
KOLOROWY BALKON – KWITNĄCA WIOSNA
Drobne, skromne i urocze – bratki, to jedne z pierwszych kwiatów na balkon. Są uniwersalne, łatwe w pielęgnacji i ponadczasowe. Co roku pojawiają się nowe barwne odmiany. Ostatnio modne są malutkie bratki hiemialis – odporne na niskie temperatury lub orchideiflora – o olbrzymich pastelowych kwiatach. Lubią jasne stanowisko, jednak źle będą rosły w prażącym słońcu, a w lekkim półcieniu będą kwitły najdłużej. Kwitną obficie od początku kwietnia do końca maja, a niektóre odmiany nawet do czerwca, a usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuża ich dekoracyjność. Po kwitnieniu tracą swój urok więc najlepiej wymienić je np. na gazanię, lawendę lub letnie cebulki.
Fot. iBulb
KOLOROWY BALKON – CEBULOWE LATO
O tej porze roku nie trudno o barwne kwiaty, ale kwitnące rośliny cebulowe są kwintesencją lata i nic tak jak one nie napawa nas radością! To typowe rośliny ogrodowe, jednak doskonale sprawdzą się w uprawie w pojemnikach. Nie martw się jeśli nie miałaś czasu, aby zasadzić cebulki wiosną, właśnie teraz w sklepach ogrodniczych znajdziesz mnóstwo wesołych i kolorowych lilii, kalii, mieczyków i dalii. Wystarczy je tylko obficie podlewać i zasilać, Po przekwitnięciu cebule i bulwy należy wykopać i w suchym miejscu przechować do wiosny.
Fot. Floradania
KOLOROWY BALKON – NASTROJOWA JESIEŃ
Jeśli znudziły Ci się już jesienne astry i wrzosy, możesz zdecydować się na inne ozdoby, aby udekorować schyłek sezonu. Filigranowe owoce papryczek ozdobnych są jadalne, ale piekielnie ostre – możesz je podjadać aż do pierwszych mrozów. Dopełnij kompozycję szablastymi źdźbłami trawy ozdobnej (kostrzewy lub turzycy) i purpurowymi liśćmi delikatnej żurawki – będą romantycznie tańczyć nawet przy najmniejszym podmuchu wiatru. Trawa i żurawka przezimują w doniczkach, papryczka musi trafić pod dach przed pierwszymi przymrozkami.
Dowiedz się więcej o uprawie traw ozdobnych, żurawek i ozdobnych papryczek
Większość proponowanych przez nas roślin to sezonowe piękności, jednak nie oznacza to, że dadzą sobie radę bez naszej pomocy. Jak każde inne rośliny wymagają pielęgnacji tym bardziej troskliwej, gdyż są to gatunki obficie kwitnące.

ABC pielęgnacji roślin balkonowych

Kwiaty balkonowe wymagają regularnego podlewania (najlepiej wieczorem, w czasie lata nawet codziennie tak aby podłoże było stale lekko wilgotne) i intensywnego zasilania (najlepiej nawozem do roślin kwitnących, o dużej zawartości potasu lub wolnorozkładającym nawozem w granulkach, o spowolnionym działaniu). Systematyczne usuwanie zwiędłych i uschniętych liści oraz przekwitających kwiatów jest bardzo ważne, gdyż zapobiega pojawianiu się chorób i przedłuża kwitnienie. Dowiedz się więcej o pielęgnacji kwiatów balkonowych

Pamiętaj, że rośliny światłolubne (np. pelargonia, surfinia, gazania, heliotrop, osteospermum) będą słabiej kwitły w zacienionym miejscu, a rośliny, które tolerują półcień (np. begonia, bluszcz, fuksja, niecierpek, tytoń), ulegną poparzeniu przez intensywne słońce na wystawie południowej. Jeśli kwiaty zaczną marnieć bo warunki świetlne będą dla nich nieodpowiednie, doniczki zawsze można przenieść w inny miejsce tarasu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland, FunnyHowFlowersDoThat, Flora Dania oraz iBulb

Artykuł ukazał się w magazynie Czas na Wnętrze www.czasnawnetrze.pl
logo czasnawnetrze

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Paweł Romanowski Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Ogrodnik z pasji i doświadczenia. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Złocień krzewiasty Argyranthemum frutescens

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści