Dlaczego warto uprawiać żurawki w ogrodzie?
Żurawki (Heuchera) to chyba najpiękniejsze byliny o ozdobnych liściach. Wśród wielu odmian można wybierać pośród najróżniejszych kolorów, kształtów i wielkości liści. Dzięki temu każdy może znaleźć żurawkę odpowiednią do swojego gustu, ogrodu, a nawet do doniczki.
Żurawki w każdym miejscu będą mile widzianymi, kolorowymi plamami wśród zieleni, choć najlepiej je sadzić na pierwszym planie lub na obwódkach rabat kwiatowych. Dobrze prezentują się w grupach po 10-15 roślin posadzonych w odstępach, co 30 cm.
Fot. Hans Linde/Pixabay |
Ciekawie prezentują się wśród niskich bylin, takich jak: bodziszki, przywrotniki, funkie czy paprocie ogrodowe. Można je także zestawiać z tawułami, bukszpanem wieczniezielonym, iglakami w doniczkach i ozdobnymi trawami. Z powodzeniem można je włączyć w barwne kompozycje nad brzegiem oczka wodnego, a także na zacienionych skalniakach. Można nimi także obsadzać przestrzenie pod krzewami i drzewami, które mają kontrastowe liście.
Sadzenie żurawek w ogrodzie
Stanowisko
Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i lekko nasłonecznionych. Odmiany o jasnych liściach (żółtawych, oliwkowych) lepiej rozwijają się na stanowiskach bardziej nasłonecznionych. Im ciemniejsze liście tym roślina potrzebuje mniej światła.
Ziemia
Podłoże dla żurawki powinno być przepuszczalne, próchniczne, średnio wilgotne, o odczynie obojętnym. Sadząc roślinę warto wykopać dół znacznie większy niż rozmiar doniczki. Wypełniamy go żyzna ziemią, a na spodzie usypujemy warstwę drenażu.
Jak dbać o żurawki?
Podlewanie
Rośliny rosnące na stanowiskach nasłonecznionych wymagają regularnego podlewania – w przypadku braku wilgoci w glebie bardzo szybko reagują więdnięciem liści.
Nawożenie
Żurawki nie wymagają intensywnego nawożenia, warto jednak na początku sezonu zastosować nawożenie mineralne: na początku sezonu nawozem granulowanym, długodziałającym lub 2-3 krotnie nawozem płynnym.
Przesadzanie
Żurawki są roślinami dla wytrwałych ogrodników, gdyż stosunkowo wolno rosną. Żurawkę, która rośnie w jednym miejscu przez wiele lat, a jej liście zasychają od środka, należy wykopać jesienią lub wczesną wiosną, podzielić na kilka mniejszych części i z powrotem wsadzić na nowe stanowiska, gdzie gleba jest przekopana, na co najmniej 30 cm.
Zimowanie
Żurawki są przeciętnie mrozoodporne. W północno-wschodnich rejonach Polski należy osłaniać je przed nadejściem mrozów - korą, liśćmi lub agrowłókniną ogrodniczą. Młode rośliny mają mniejszą mrozoodporność, dlatego ich okrywanie jest obowiązkowe. W przypadku uszkodzeń mrozowych, szczególnie po ostrych zimach w pierwszych dwóch sezonach, rośliny długo się regenerują. Na wiosnę należy przyciąć zeszłoroczne liści
Opracowano na podstawie materiałów od Colour Your Life, zdjęcie tytułowe: 905513 / Pixabay