Żurawina błotna (Oxycoccus palustris) należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W środowisku naturalnym występuje w wielu krajach Europy (w tym w Polsce), w północnej Azji oraz w Ameryce Północnej. Porasta głównie torfowiska - wysokie oraz przejściowe.

To niewysoka, zimozielona roślina wieloletnia o płożącym pokroju. Osiąga długość do 100 cm. Wytwarza drobne jajowate liście oraz różowe kwiaty o długich szypułkach. Kwitnie od czerwca do września. Owocem jest kulista, kwaśna jagoda o czerwonej barwie.

Warunki uprawy żurawiny błotnej

Żurawinę błotną uprawia się w ogrodzie jako roślinę dekoracyjną. Nadaje się do obsadzania wrzosowisk, może rosnąć również jako roślina okrywowa.

Krzewinka nie ma dużych wymagań świetlnych (chociaż preferuje stanowiska słoneczne), natomiast jest wymagająca względem podłoża. Należy zapewnić jej kwaśną, torfową glebę.

Roślinę rozmnaża się z nasion.

W czasie uprawy niezbędne jest systematyczne nawadnianie, gdyż żurawina jest wrażliwa na niedobór wody. Podłoże wokół niej warto ściółkować, aby ograniczyć wysychanie podłoża. Stosując nawozy, należy wybierać tylko te, przeznaczone dla roślin kwasolubnych.

Fot. B.gliwa / CC BY 2.5, Link