Logo
Logo

Uprawa żurawek w ogrodzie | Gdzie posadzić? Jak o nie dbać?

Uprawa żurawek jest bardzo łatwa. Rośliny te nie wymagają skompilowanej pielęgnacji jednak nie można ich pozostawić bez opieki. Poznaj wymagania tych pięknych bylin i dowiedz się jak je odpowiednio pielęgnować.

Spis treści
Jakie walory dekoracyjne mają żurawki? Gdzie sadzić żurawki w ogrodzie? Gdzie wyglądają najpiękniej? Jakich warunków potrzebują żurawki? Co zrobić, by żurawki długo rosły i miały piękne liście? Czy żurawki są wieloletnie? Jak pomóc im bezpiecznie przetrwać zimę?

Dlaczego warto uprawiać żurawki w ogrodzie?

Żurawki (Heuchera) to chyba najpiękniejsze byliny o ozdobnych liściach. Wśród wielu odmian można wybierać pośród najróżniejszych kolorów, kształtów i wielkości liści. Dzięki temu każdy może znaleźć żurawkę odpowiednią do swojego gustu, ogrodu, a nawet do doniczki.

Żurawki w każdym miejscu będą mile widzianymi, kolorowymi plamami wśród zieleni, choć najlepiej je sadzić na pierwszym planie lub na obwódkach rabat kwiatowych. Dobrze prezentują się w grupach po 10-15 roślin posadzonych w odstępach, co 30 cm.

Żurawki Żurawki
Uprawa żurawek w ogrodzie
Fot. Hans Linde/Pixabay

Ciekawie prezentują się wśród niskich bylin, takich jak: bodziszki, przywrotniki, funkie czy paprocie ogrodowe. Można je także zestawiać z tawułami, bukszpanem wieczniezielonym, iglakami w doniczkach i ozdobnymi trawami. Z powodzeniem można je włączyć w barwne kompozycje nad brzegiem oczka wodnego, a także na zacienionych skalniakach. Można nimi także obsadzać przestrzenie pod krzewami i drzewami, które mają kontrastowe liście.

Mimo, że z roku na roku przybywa miłośników żurawek, mamy wrażenie, że żurawki ciągle oferują nam swój niewyczerpany potencjał dekoracyjny. Nie ma drugiej byliny, którą z taką łatwością można wkomponować w każdą rabatę lub posadzić w doniczkach na tarasie. Ozdobne liście żurawek z powodzeniem mogą zastąpić kwiaty, a każdej kompozycji nadać subtelnego uroku.


Sadzenie żurawek w ogrodzie

Stanowisko
Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i lekko nasłonecznionych. Odmiany o jasnych liściach (żółtawych, oliwkowych) lepiej rozwijają się na stanowiskach bardziej nasłonecznionych. Im ciemniejsze liście tym roślina potrzebuje mniej światła.

Ziemia
Podłoże dla żurawki powinno być przepuszczalne, próchniczne, średnio wilgotne, o odczynie obojętnym. Sadząc roślinę warto wykopać dół znacznie większy niż rozmiar doniczki. Wypełniamy go żyzna ziemią, a na spodzie usypujemy warstwę drenażu.

 

Natka_Sieje_ / YouTube


Jak dbać o żurawki?

Podlewanie
Rośliny rosnące na stanowiskach nasłonecznionych wymagają regularnego podlewania – w przypadku braku wilgoci w glebie bardzo szybko reagują więdnięciem liści.

Nawożenie
Żurawki nie wymagają intensywnego nawożenia, warto jednak na początku sezonu zastosować nawożenie mineralne: na początku sezonu nawozem granulowanym, długodziałającym lub 2-3 krotnie nawozem płynnym.

Przesadzanie
Żurawki są roślinami dla wytrwałych ogrodników, gdyż stosunkowo wolno rosną. Żurawkę, która rośnie w jednym miejscu przez wiele lat, a jej liście zasychają od środka, należy wykopać jesienią lub wczesną wiosną, podzielić na kilka mniejszych części i z powrotem wsadzić na nowe stanowiska, gdzie gleba jest przekopana, na co najmniej 30 cm.

Zimowanie
Żurawki są przeciętnie mrozoodporne. W północno-wschodnich rejonach Polski należy osłaniać je przed nadejściem mrozów - korą, liśćmi lub agrowłókniną ogrodniczą. Młode rośliny mają mniejszą mrozoodporność, dlatego ich okrywanie jest obowiązkowe. W przypadku uszkodzeń mrozowych, szczególnie po ostrych zimach w pierwszych dwóch sezonach, rośliny długo się regenerują. Na wiosnę należy przyciąć zeszłoroczne liści


Opracowano na podstawie materiałów od Colour Your Life, zdjęcie tytułowe: 905513/Pixabay

Autor
Uprawa żurawek w ogrodzie | Gdzie posadzić? Jak o nie dbać?
Uprawa żurawek w ogrodzie | Gdzie posadzić? Jak o nie dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość vivi

07-06-2021 13:07

Najpotężniejszy rodzimy lekarz w Afryce Call +2349155284379 za cud Jeśli potrzebujesz potężnego afrykańskiego rodzimego lekarza, światowego rodzimego lekarza? Zadzwoń lub whatsapp OLOKUN AGADAGA [Mag] On +2349155284379… OLOKUN AGADAGA [Mag] Jest Najwyższym Kapłanem Voodoo. Jest ...

Gość john

07-06-2021 13:04

Czy przeżywasz kryzys finansowy? Czy potrzebujesz kredytu na refinansowanie? do domu, czy rozwijać swój biznes? Potrzebujesz pożyczki na pilne uregulowanie długów i pozostać u jednego pożyczkodawcy? Czy potrzebujesz pożyczki na spłatę? rachunki? Itd. Uzyskaj pożyczkę od 2000 ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Twoja strona ogrodu