Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
156
Okazje

Uprawa żurawek w ogrodzie | Gdzie posadzić? Jak o nie dbać?

Uprawa żurawek jest bardzo łatwa. Rośliny te nie wymagają skompilowanej pielęgnacji jednak nie można ich pozostawić bez opieki. Poznaj wymagania tych pięknych bylin i dowiedz się jak je odpowiednio pielęgnować.

 

Dlaczego warto uprawiać żurawki w ogrodzie?

Żurawki (Heuchera) to chyba najpiękniejsze byliny o ozdobnych liściach. Wśród wielu odmian można wybierać pośród najróżniejszych kolorów, kształtów i wielkości liści. Dzięki temu każdy może znaleźć żurawkę odpowiednią do swojego gustu, ogrodu, a nawet do doniczki.

Żurawki w każdym miejscu będą mile widzianymi, kolorowymi plamami wśród zieleni, choć najlepiej je sadzić na pierwszym planie lub na obwódkach rabat kwiatowych. Dobrze prezentują się w grupach po 10-15 roślin posadzonych w odstępach, co 30 cm.

Żurawki Żurawki

Ciekawie prezentują się wśród niskich bylin, takich jak: bodziszki, przywrotniki, funkie czy paprocie ogrodowe. Można je także zestawiać z tawułami, bukszpanem wieczniezielonym, iglakami w doniczkach i ozdobnymi trawami. Z powodzeniem można je włączyć w barwne kompozycje nad brzegiem oczka wodnego, a także na zacienionych skalniakach. Można nimi także obsadzać przestrzenie pod krzewami i drzewami, które mają kontrastowe liście.

Mimo, że z roku na roku przybywa miłośników żurawek, mamy wrażenie, że żurawki ciągle oferują nam swój niewyczerpany potencjał dekoracyjny. Nie ma drugiej byliny, którą z taką łatwością można wkomponować w każdą rabatę lub posadzić w doniczkach na tarasie. Ozdobne liście żurawek z powodzeniem mogą zastąpić kwiaty, a każdej kompozycji nadać subtelnego uroku.


Sadzenie żurawek w ogrodzie

Stanowisko
Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i lekko nasłonecznionych. Odmiany o jasnych liściach (żółtawych, oliwkowych) lepiej rozwijają się na stanowiskach bardziej nasłonecznionych. Im ciemniejsze liście tym roślina potrzebuje mniej światła.

Ziemia
Podłoże dla żurawki powinno być przepuszczalne, próchniczne, średnio wilgotne, o odczynie obojętnym. Sadząc roślinę warto wykopać dół znacznie większy niż rozmiar doniczki. Wypełniamy go żyzna ziemią, a na spodzie usypujemy warstwę drenażu.

Uprawa żurawek w ogrodzie
Fot. Hans Linde/Pixabay

Jak dbać o żurawki?

Podlewanie
Rośliny rosnące na stanowiskach nasłonecznionych wymagają regularnego podlewania – w przypadku braku wilgoci w glebie bardzo szybko reagują więdnięciem liści.

Nawożenie
Żurawki nie wymagają intensywnego nawożenia, warto jednak na początku sezonu zastosować nawożenie mineralne: na początku sezonu nawozem granulowanym, długodziałającym lub 2-3 krotnie nawozem płynnym.

Przesadzanie
Żurawki są roślinami dla wytrwałych ogrodników, gdyż stosunkowo wolno rosną. Żurawkę, która rośnie w jednym miejscu przez wiele lat, a jej liście zasychają od środka, należy wykopać jesienią lub wczesną wiosną, podzielić na kilka mniejszych części i z powrotem wsadzić na nowe stanowiska, gdzie gleba jest przekopana, na co najmniej 30 cm.

Zimowanie
Żurawki są przeciętnie mrozoodporne. W północno-wschodnich rejonach Polski należy osłaniać je przed nadejściem mrozów - korą, liśćmi lub agrowłókniną ogrodniczą. Młode rośliny mają mniejszą mrozoodporność, dlatego ich okrywanie jest obowiązkowe. W przypadku uszkodzeń mrozowych, szczególnie po ostrych zimach w pierwszych dwóch sezonach, rośliny długo się regenerują. Na wiosnę należy przyciąć zeszłoroczne liści


Opracowano na podstawie materiałów od Colour Your Life, zdjęcie tytułowe: 905513/Pixabay

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze

Gość vivi

07-06-2021 13:07

Najpotężniejszy rodzimy lekarz w Afryce Call +2349155284379 za cud Jeśli potrzebujesz potężnego afrykańskiego rodzimego lekarza, światowego rodzimego lekarza? Zadzwoń lub whatsapp OLOKUN AGADAGA [Mag] On +2349155284379… OLOKUN AGADAGA [Mag] Jest Najwyższym Kapłanem Voodoo. Jest ...

Gość john

07-06-2021 13:04

Czy przeżywasz kryzys finansowy? Czy potrzebujesz kredytu na refinansowanie? do domu, czy rozwijać swój biznes? Potrzebujesz pożyczki na pilne uregulowanie długów i pozostać u jednego pożyczkodawcy? Czy potrzebujesz pożyczki na spłatę? rachunki? Itd. Uzyskaj pożyczkę od 2000 ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

Twoja strona ogrodu