Logo
Logo

Fioletowa kompozycja z żurawkami

Żurawki to jedne z najpopularniejszych roślin, które zdobią nasze ogrody przez całe lato. Ich urok to nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także łatwość w uprawie, czy swoboda łączenia z innymi bylinami np. w kompozycjach w donicy. Tym razem przygotowaliśmy dla was fioletową kompozycję z żurawkami, która powinna być obowiązkowa na balkonie każdego zapalonego ogrodnika! 

Kompozycja w donicy

Żurawki to piękne rośliny wieloletnie, które najefektowniej prezentują się w kompozycjach z innymi bylinami. Jak widać na załączonym zdjęciu, rośliny te doskonale komponują się z gatunkami o srebrzystych liściach (Dichondra), na których tle jeszcze bardziej rzucają się w oczy. W tym urokliwym zestawieniu niebagatelną rolę odkrywają także smagliczki, które są nieco jaśniejsze od żurawek, bardziej jaskrawe, dzięki czemu dodają całej kompozycji więcej lekkości i świeżości. 

Rośliny w kompozycji 

  1. Dichondra srebrzysta (Dichondra argentea) – dorasta do 15 cm wysokości. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym i półcienistym. Roślina ta jest bardzo odporna na upały i susze. Wyróżnia się ciekawym pokrojem. Jej przewisające srebrzyste liście stanowią wyjątkową ozdobę każdej kompozycji, zarówno tej w pojemniku, jak i w gruncie. Dichondra jest dosyć łatwa w uprawie, nie ma specjalnych wymagań. 
  2. Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima) – dorasta do 30 cm wysokości. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste. Jej niekwestionowaną zaletą jest długie i obfite kwitnienie. Smagliczki kwitną przez całe lato aż do pierwszych przymrozków. Nie mają specjalnych wymagań co do uprawy, ale najlepiej czują się na stanowisku umiarkowanie wilgotnym. 
  3. Żurawka ogrodowa Dolce® 'Wildberry' Coral Bells (Heuchera hybrid) – dorasta do 35 cm wysokości. Najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym lub zacienionym. Jest odporna na zasolenie i przymrozki. Preferuje gleby przepuszczalne, bogate w próchnicę. Kwitnie obficie na przełomie lipca i sierpnia. 
  4. Żurawka ogrodowa Dressed Up™ 'Evening Gown' Coral Bells (Heuchera hybrid) – dorasta do 35 cm wysokości. Preferuje stanowiska półcieniste i zacienione. Jest odporna na zasolenie i przymrozki. Najlepiej rozwija się na glebach przepuszczalnych, bogatych w próchnicę. 

Tekst: Katarzyna Augustyniak, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Autor
Fioletowa kompozycja z żurawkami
Fioletowa kompozycja z żurawkami
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl