Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
11
Do góry

Kompozycja z funkiami i żurawką

W donicach na balkonach, tarasach i patio można z powodzeniem uprawiać byliny ozdobne z liści. Do kompozycji w pojemnikach szczególnie dobrze nadają się żurawki i funkie, które od maja aż do pierwszych przymrozków cieszą oko okazałymi liśćmi. Dzięki dużej ilości odmian o ciekawym zabarwieniu można z ich tworzyć rozmaite zestawienia w miejscach zacienionych ogrodu. Zobacz, jakie odmiany wybrać, by stworzyć efektowną kompozycję z funkiami i żurawką!

Kompozycja w donicy

Ta kompozycja nadaje się na stanowisko półcieniste lub całkowicie zacienione. Do jej stworzenia wykorzystano 2 odmiany funkii i jedną żurawkę, która tworzy ciekawy akcent, nie tylko dzięki odmiennemu kształtowi liści, ale także dzięki czerwonym kwiatom, które wyraźnie odróżniają się na tle jasnozielonych blaszek liściowych. Trzon kompozycji stanowi wysoka funkia o jednolitej, jasnozielonej barwie liści. Dwie pozostałe rośliny są dodatkami, które zasłaniają dolną partię tego pięknego okazu. Funkia o paskowanych liściach lekko zasłania też krawędź pojemnika i podkreśla urodę pozostałych, mniej wyrazistych roślin.

Pomimo, że kompozycja składa się z gatunków o ozdobnych liściach, nie trzeba zapominać, że wszystkie odmiany będą kwitły i latem na tle liści pojawią się ich oryginalnie wyglądające kwiatostany.

kompozycja z funkiami i żurawką

Rośliny w donicy

1 i 2. Funkia (Hosta) Shadowland® 'Coast to Coast' – osiąga nawet 90 cm wysokości. Ma duże blaszki liściowe o jasnozielonej, prawie żółtej barwie. Jasnofioletowe, dzwonkowate kwiaty wystają ponad liście. Roślina wymaga zacienionego stanowiska, podłoża żyznego, zwięzłego i przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego.

3. Funkia (Hosta) Shadowland® 'Autumn Frost' – odmiana dorastająca do 40 cm wysokości. Ma liście w środku sinozielone, a na brzegach jasnożółte. Podobnie jak pozostałe funkie wymaga zacienionego stanowiska i żyznego, umiarkowanie wilgotnego podłoża.

4. Żurawka (Heuchera) Dolce® 'Appletini' – w czasie kwitnienia osiąga 40 cm wysokości. Ma żółte liście o zaokrąglonych klapach i kwitnie na czerwono. Lubi zacienione miejsca, wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.


Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com

Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (14)
Nowe treści
To Cię zainteresuje
Nowe rośliny w katalogu
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu