Logo
Logo

Kompozycja z funkiami i żurawką

W donicach na balkonach, tarasach i patio można z powodzeniem uprawiać byliny ozdobne z liści. Do kompozycji w pojemnikach szczególnie dobrze nadają się żurawki i funkie, które od maja aż do pierwszych przymrozków cieszą oko okazałymi liśćmi. Dzięki dużej ilości odmian o ciekawym zabarwieniu można z ich tworzyć rozmaite zestawienia w miejscach zacienionych ogrodu. Zobacz, jakie odmiany wybrać, by stworzyć efektowną kompozycję z funkiami i żurawką!

Kompozycja w donicy

Ta kompozycja nadaje się na stanowisko półcieniste lub całkowicie zacienione. Do jej stworzenia wykorzystano 2 odmiany funkii i jedną żurawkę, która tworzy ciekawy akcent, nie tylko dzięki odmiennemu kształtowi liści, ale także dzięki czerwonym kwiatom, które wyraźnie odróżniają się na tle jasnozielonych blaszek liściowych. Trzon kompozycji stanowi wysoka funkia o jednolitej, jasnozielonej barwie liści. Dwie pozostałe rośliny są dodatkami, które zasłaniają dolną partię tego pięknego okazu. Funkia o paskowanych liściach lekko zasłania też krawędź pojemnika i podkreśla urodę pozostałych, mniej wyrazistych roślin.

Pomimo, że kompozycja składa się z gatunków o ozdobnych liściach, nie trzeba zapominać, że wszystkie odmiany będą kwitły i latem na tle liści pojawią się ich oryginalnie wyglądające kwiatostany.

kompozycja z funkiami i żurawką

Rośliny w donicy

1 i 2. Funkia (Hosta) Shadowland® 'Coast to Coast' – osiąga nawet 90 cm wysokości. Ma duże blaszki liściowe o jasnozielonej, prawie żółtej barwie. Jasnofioletowe, dzwonkowate kwiaty wystają ponad liście. Roślina wymaga zacienionego stanowiska, podłoża żyznego, zwięzłego i przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego.

3. Funkia (Hosta) Shadowland® 'Autumn Frost' – odmiana dorastająca do 40 cm wysokości. Ma liście w środku sinozielone, a na brzegach jasnożółte. Podobnie jak pozostałe funkie wymaga zacienionego stanowiska i żyznego, umiarkowanie wilgotnego podłoża.

4. Żurawka (Heuchera) Dolce® 'Appletini' – w czasie kwitnienia osiąga 40 cm wysokości. Ma żółte liście o zaokrąglonych klapach i kwitnie na czerwono. Lubi zacienione miejsca, wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.


Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl