Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
10
Do góry

Kompozycja z funkiami i żurawką

W donicach na balkonach, tarasach i patio można z powodzeniem uprawiać byliny ozdobne z liści. Do kompozycji w pojemnikach szczególnie dobrze nadają się żurawki i funkie, które od maja aż do pierwszych przymrozków cieszą oko okazałymi liśćmi. Dzięki dużej ilości odmian o ciekawym zabarwieniu można z ich tworzyć rozmaite zestawienia w miejscach zacienionych ogrodu. Zobacz, jakie odmiany wybrać, by stworzyć efektowną kompozycję z funkiami i żurawką!

Przeczytaj także
Akumulatorowe narzędzia ogrodowe. Dlaczego warto je wybrać?
Przeczytaj także
Akumulatorowe narzędzia ogrodowe. Dlaczego warto je wybrać?
Jesień, pomimo swojego niewątpliwego uroku i kolorowej aury, to dla ogrodnika pracowity czas. Jeśli chcesz ułatwić sobie prace, warto wybrać...

Kompozycja w donicy

Ta kompozycja nadaje się na stanowisko półcieniste lub całkowicie zacienione. Do jej stworzenia wykorzystano 2 odmiany funkii i jedną żurawkę, która tworzy ciekawy akcent, nie tylko dzięki odmiennemu kształtowi liści, ale także dzięki czerwonym kwiatom, które wyraźnie odróżniają się na tle jasnozielonych blaszek liściowych. Trzon kompozycji stanowi wysoka funkia o jednolitej, jasnozielonej barwie liści. Dwie pozostałe rośliny są dodatkami, które zasłaniają dolną partię tego pięknego okazu. Funkia o paskowanych liściach lekko zasłania też krawędź pojemnika i podkreśla urodę pozostałych, mniej wyrazistych roślin.

Pomimo, że kompozycja składa się z gatunków o ozdobnych liściach, nie trzeba zapominać, że wszystkie odmiany będą kwitły i latem na tle liści pojawią się ich oryginalnie wyglądające kwiatostany.

kompozycja z funkiami i żurawką

Rośliny w donicy

1 i 2. Funkia (Hosta) Shadowland® 'Coast to Coast' – osiąga nawet 90 cm wysokości. Ma duże blaszki liściowe o jasnozielonej, prawie żółtej barwie. Jasnofioletowe, dzwonkowate kwiaty wystają ponad liście. Roślina wymaga zacienionego stanowiska, podłoża żyznego, zwięzłego i przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego.

3. Funkia (Hosta) Shadowland® 'Autumn Frost' – odmiana dorastająca do 40 cm wysokości. Ma liście w środku sinozielone, a na brzegach jasnożółte. Podobnie jak pozostałe funkie wymaga zacienionego stanowiska i żyznego, umiarkowanie wilgotnego podłoża.

4. Żurawka (Heuchera) Dolce® 'Appletini' – w czasie kwitnienia osiąga 40 cm wysokości. Ma żółte liście o zaokrąglonych klapach i kwitnie na czerwono. Lubi zacienione miejsca, wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.


Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com

Komentarze

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)
Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej, którą dokładnie przerzucamy. Ziemia kompostowa przyda nam się na przyszły rok.
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Przesadzamy drzewa i krzewy iglaste np. tuje, cisy, świerki i sosny. Zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Do naszych roślin na balkonie i tarasie możemy dodać rośliny kwitnące jesienią (np. chryzantemy, wrzosy).
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki, mieczyki – ścinamy ich liście na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą).
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!