Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
12
Okazje

Kompozycja z funkiami i żurawką

W donicach na balkonach, tarasach i patio można z powodzeniem uprawiać byliny ozdobne z liści. Do kompozycji w pojemnikach szczególnie dobrze nadają się żurawki i funkie, które od maja aż do pierwszych przymrozków cieszą oko okazałymi liśćmi. Dzięki dużej ilości odmian o ciekawym zabarwieniu można z ich tworzyć rozmaite zestawienia w miejscach zacienionych ogrodu. Zobacz, jakie odmiany wybrać, by stworzyć efektowną kompozycję z funkiami i żurawką!

 

Kompozycja w donicy

Ta kompozycja nadaje się na stanowisko półcieniste lub całkowicie zacienione. Do jej stworzenia wykorzystano 2 odmiany funkii i jedną żurawkę, która tworzy ciekawy akcent, nie tylko dzięki odmiennemu kształtowi liści, ale także dzięki czerwonym kwiatom, które wyraźnie odróżniają się na tle jasnozielonych blaszek liściowych. Trzon kompozycji stanowi wysoka funkia o jednolitej, jasnozielonej barwie liści. Dwie pozostałe rośliny są dodatkami, które zasłaniają dolną partię tego pięknego okazu. Funkia o paskowanych liściach lekko zasłania też krawędź pojemnika i podkreśla urodę pozostałych, mniej wyrazistych roślin.

Pomimo, że kompozycja składa się z gatunków o ozdobnych liściach, nie trzeba zapominać, że wszystkie odmiany będą kwitły i latem na tle liści pojawią się ich oryginalnie wyglądające kwiatostany.

kompozycja z funkiami i żurawką

Rośliny w donicy

1 i 2. Funkia (Hosta) Shadowland® 'Coast to Coast' – osiąga nawet 90 cm wysokości. Ma duże blaszki liściowe o jasnozielonej, prawie żółtej barwie. Jasnofioletowe, dzwonkowate kwiaty wystają ponad liście. Roślina wymaga zacienionego stanowiska, podłoża żyznego, zwięzłego i przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego.

3. Funkia (Hosta) Shadowland® 'Autumn Frost' – odmiana dorastająca do 40 cm wysokości. Ma liście w środku sinozielone, a na brzegach jasnożółte. Podobnie jak pozostałe funkie wymaga zacienionego stanowiska i żyznego, umiarkowanie wilgotnego podłoża.

4. Żurawka (Heuchera) Dolce® 'Appletini' – w czasie kwitnienia osiąga 40 cm wysokości. Ma żółte liście o zaokrąglonych klapach i kwitnie na czerwono. Lubi zacienione miejsca, wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.


Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (18)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Kończymy zbiór warzyw ciepłolubnych, do których należą: dynia, ogórek, papryka czy pomidor.
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Warto przegrabić murawę, a jeśli gleba jest zbita, trzeba przeprowadzić wertykulację (nacinanie) i aerację (napowietrzanie) trawnika.
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Bardzo ważne jest, aby w sierpniu zakończyć nawożenie drzew i krzewów ogrodowych nawozami azotowymi. W przeciwnym razie gałązki mogą nie zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Także we wrześniu pamiętajmy o pielęgnacji trawnika: regularnym strzyżeniu (na większej wysokości niż latem) i podlewaniu (w miarę potrzeby)
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu