Logo
Logo
12
Do góry

Kompozycja z funkiami i żurawką

W donicach na balkonach, tarasach i patio można z powodzeniem uprawiać byliny ozdobne z liści. Do kompozycji w pojemnikach szczególnie dobrze nadają się żurawki i funkie, które od maja aż do pierwszych przymrozków cieszą oko okazałymi liśćmi. Dzięki dużej ilości odmian o ciekawym zabarwieniu można z ich tworzyć rozmaite zestawienia w miejscach zacienionych ogrodu. Zobacz, jakie odmiany wybrać, by stworzyć efektowną kompozycję z funkiami i żurawką!

 

Kompozycja w donicy

Ta kompozycja nadaje się na stanowisko półcieniste lub całkowicie zacienione. Do jej stworzenia wykorzystano 2 odmiany funkii i jedną żurawkę, która tworzy ciekawy akcent, nie tylko dzięki odmiennemu kształtowi liści, ale także dzięki czerwonym kwiatom, które wyraźnie odróżniają się na tle jasnozielonych blaszek liściowych. Trzon kompozycji stanowi wysoka funkia o jednolitej, jasnozielonej barwie liści. Dwie pozostałe rośliny są dodatkami, które zasłaniają dolną partię tego pięknego okazu. Funkia o paskowanych liściach lekko zasłania też krawędź pojemnika i podkreśla urodę pozostałych, mniej wyrazistych roślin.

Pomimo, że kompozycja składa się z gatunków o ozdobnych liściach, nie trzeba zapominać, że wszystkie odmiany będą kwitły i latem na tle liści pojawią się ich oryginalnie wyglądające kwiatostany.

kompozycja z funkiami i żurawką

Rośliny w donicy

1 i 2. Funkia (Hosta) Shadowland® 'Coast to Coast' – osiąga nawet 90 cm wysokości. Ma duże blaszki liściowe o jasnozielonej, prawie żółtej barwie. Jasnofioletowe, dzwonkowate kwiaty wystają ponad liście. Roślina wymaga zacienionego stanowiska, podłoża żyznego, zwięzłego i przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego.

3. Funkia (Hosta) Shadowland® 'Autumn Frost' – odmiana dorastająca do 40 cm wysokości. Ma liście w środku sinozielone, a na brzegach jasnożółte. Podobnie jak pozostałe funkie wymaga zacienionego stanowiska i żyznego, umiarkowanie wilgotnego podłoża.

4. Żurawka (Heuchera) Dolce® 'Appletini' – w czasie kwitnienia osiąga 40 cm wysokości. Ma żółte liście o zaokrąglonych klapach i kwitnie na czerwono. Lubi zacienione miejsca, wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.


Tekst: Małgorzata Wójcik, 
zdjęcia: Proven Winners
www.provenwinners.com
Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (14)

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu