Funkia (Hosta) odmiana Gypsy Lemon (nazwa handlowa: 'PG 12/01' PBR) to polska odmiana funkii, roślin z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). 

Odmiana tworzy kępy do 40 cm wysokości. Charakteryzuje się oryginalnym, trójbarwnym wybarwieniem blaszek liściowych, które na brzegach są ciemnozielone, dalej mają jasne, białe smugi, a na środku są jasnozielone do żółtych. Wybarwienie zmienia się w trakcie sezonu wegetacyjnego.

W lipcu i sierpniu roślina tworzy dzwonkowate, bladolawendowe kwiaty zebrane w luźne kwiatostany, wyniesione ponad liście, osadzone na sztywnych i ulistnionych łodygach dorastających do 70 cm wysokości.

Wymagania i uprawa

Odmiana ta preferuje gleby żyzne, próchniczne, gliniaste, umiarkowanie wilgotne, stanowiska półcieniste i cieniste, jest odporna na mróz.

Zastosowanie

Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, na rabatach w parkach, zieleni osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach.

Ciekawostki

Funkia 'Gypsy Lemon' otrzymała wyróżnienie w Konkursie Roślin Nowości 2021, na który została zgłoszona przez OGRODY O ZIELONYCH PROGACH PRZEMYSŁAW GODLEWSKI – SZKÓŁKA BYLIN. Została wyhodowana przez Przemysława Godlewskiego i wprowadzona na rynek w 2021 r..


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021, Katarzyna Jeziorska