Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Uprawa hosty (funkii) w ogrodzie | Co zrobić, by miały piękne liście?

Hosty, zwane funkiami, są bardzo popularnymi roślinami ogrodowymi, przede wszystkim ze względu na swoją urodę oraz bardzo łatwą pielęgnację. Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji tych roślin.

Spis treści
Jak wyglądają hosty i dlaczego warto je mieć w ogrodzie? Jak wykorzystać hosty w ogrodowych nasadzeniach? Jak prawidłowo posadzić hosty? Krok po kroku Kiedy sadzić i przesadzać hosty? Jakich warunków potrzebują hosty? Jak głęboko i w jakich odstępach sadzić funkie? Co zrobić, by hosty rosły zdrowo przez wiele lat? Jak pielęgnować hosty? Jak często nawozić i podlewać? Dlaczego Hosta słabo rośnie i zasycha? Jakie choroby i szkodniki zagrażają hostom?

Dlaczego warto uprawiać hosty w ogrodzie?

Hosty, czyli funkie, to bardzo wytrzymałe rośliny, które sprawdzą się doskonale w wielu miejscach, niezależnie od warunków. Dzięki pięknym liściom i prostej pielęgnacji, te byliny nieustannie zyskują na popularności. W dodatku oferują szeroki wybór kolorów i wzorów – od ciemnej zieleni po błękit, od plamek po wariegację. Zróżnicowane hosty będą sprawiały radość przez wiele miesięcy, a nawet przez lata!

Funkie tworzą kępy liści, które wyrastają z małych kłączy korzeniowych, z czasem przekształcających się w karpy. Co roku wypuszczają nowe liście.

hosta funkia fot. Debbie Miller Pixabay Public Domain CC0 Fot. Debbie Miller/Pixabay
hosta funkia fot. Susbany Pixabay Public Domain CC0 Fot. Susbany/Pixabay hosta funkia fot. PublicDomainPictures Fot. PublicDomainPictures

Różnorodność kształtów i kolorów liści jest olbrzymia, gdyż do rodzaju Hosta należy około 40 gatunków botanicznych i ponad 1000 odmian.

Hosty pochodzą z północno-wschodniej Azji. W 1784 roku pierwsze nasiona trafiły z chińskiego portu Makau do Jardin des Plantes w Paryżu. Początkowo roślina trafiła do wyszukanych kolekcji, jednak obecnie cieszy się znacznie większą popularnością wśród wielu miłośników zieleni. Nie powinno to dziwić nikogo, zwłaszcza biorąc pod uwagę piękne liście charakteryzujące się różnymi rozmiarami, kształtami i kolorami – od szarości i błękitu, aż po wariegowane liście w odcieniach bieli i zieleni. Co więcej, w lecie pojawiają się także smukłe pędy z białymi, niebieskimi bądź różowymi kwiatami, które zdecydowanie cieszą oko.

Funkie wyglądają doskonale w dekoracyjnych doniczkach, na rabatkach wśród innych kwiatów, przy oczkach wodnych oraz jako pojedyncze rośliny. Najniższe odmiany rosną na wysokość około 10 centymetrów, z kolei najwyższe mogą osiągnąć ponad metr.

 

Sadzenie funkii w ogrodzie

Termin
Hosty można sadzić przez cały sezon wegetacyjny od połowy kwietnia do połowy października. Jeśli posadzimy je w lipcu lub sierpniu warto podlewać je częściej, gdyż ekstremalne upały i przesuszenie gleby mogą im zaszkodzić.

Miejsce
Funkie można sadzić pod drzewami lub krzewami, w towarzystwie roślin jednorocznych, bylin oraz roślin cebulowych kwitnących wiosną. Doskonale rosną także przy oczku wodnym, gdyż lubią wilgotne podłoże.

Ziemia
Najlepsza jest gleba niezbyt zwięzła, przepuszczalna. Może to być mieszanka gleby rodzimej z torfem (lub ziemia kompostową) oraz z drobną korą sosnową w proporcjach: 1:1:1. Tak przygotowane podłoże powinno być lekko kwaśne, o pH około 6,0. Podłoże dla host powinno być stale lekko wilgotne, gdyż w suchej ziemi hosty rosną słabo.

Nasłonecznienie
Hosty najlepiej rosną w półcieniu, są jednak odmiany, które z powodzeniem można sadzić w słońcu oraz takie, które tolerują pełny cień. Podstawowa zasada mówi, że funkie z błękitnymi liśćmi radzą sobie najlepiej w cieniu, z kolei funkie żółtolistne znacznie lepiej znoszą ekspozycję na światło słoneczne. Im większy stopień wariegacji na liściach, tym gorzej zniosą wystawienie na działanie słońca. Hosty z grubszymi liśćmi z kolei dużo lepiej poradzą sobie z większym nasłonecznieniem.

Hosty sadzimy do dołka o głębokości 2-3 razy większej od doniczki, wypełnionego żyznym, lekkim i przepuszczalnym podłożem. Odległość roślin od siebie uzależniona jest od docelowych rozmiarów, które osiągną różne odmiany. Zwykle waha się od 30 cm nawet do 1 m.

MrsGarden / YouTube


Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Pielęgnacja hosty

Nawożenie
Rośliny nie wymagają obfitego nawożenia, choć zdecydowanie lepiej rosną, jeśli na początku wiosny lub pod koniec jesieni ziemię wokół nich zasilimy mineralnym nawozem wieloskładnikowym. Na hosty zdecydowanie gorzej wpływa przenawożenie niż jego brak. Na rynku nie ma nawozów specjalnie przeznaczonych dla host. Można je nawozić nawozami wieloskładnikowymi jak azofoska, polifoska bądź długo działającym nawozem np. Osmocote.

Podlewanie
Hosty mają dużą powierzchnię liści, przez którą następuje szybkie parowanie wody, stąd też duże ich zapotrzebowanie na wodę. Żółknięcie i obsychanie krawędzi, a później całych liści, są objawami braku wody. Najodpowiedniejszym sposobem nawadniania funkii jest dostarczanie wody głęboko do korzeni. Zraszanie roślin powoduje często infekcje grzybowe grzybowe oraz poparzenia mokrych liści przez mocne słońce. W czasie suchego lata należy obficie podlewać ziemię wokół roślin raz na 5-6 dni, starając się nie moczyć liści.

Ściółkowanie
Warstwa kompostu lub przekompostowanej kory sosnowej pod hostami zapobiegnie szybkiemu parowaniu wody z gleby i przesuszeniu korzeni. Stopniowo też będzie użyźniać podłoże.

Żółknięcie i zasychanie liści na krawędziach to najczęściej objaw niedostatecznej ilości wody w glebie oraz zbyt nasłonecznionego stanowiska. Aby temu zapobiegać w przyszłości należy przesadzić hostę do półcienia, a glebę wzbogacić materią organiczną i ściółką.

Problemy hosty: choroby i szkodniki

Choroby
Hosty rzadko atakowane są przez choroby. Najgroźniejszą jest choroba wirusowa powodowana przez wirus HVX - Hosta Virus X. Choroba objawia się na liściach w postaci zacieków, nacieków, przebarwień, zapadnięć i wgłębień oraz plamek i cętek Roślin nie da się uratować. Porażone egzemplarze należy wykopywać i niszczyć!

Ślimaki
Hosty bardzo często atakowane są przez ślimaki. Wygryzają one dziury w liściach oszpecając tym rośliny. Szkodliwość ślimaków zależy od wilgotności, temperatury otoczenia, rodzaju i obfitości pokarmu. Ślimaki żerują w nocy i podczas pochmurnych i deszczowych dni. Można zapobiec inwazji ślimaków poprzez rozsypanie wokół roślin wapna palonego. Innym sposobem może być ustawianie pojemniczków z piwem, które wabi ślimaki. Istnieją również preparaty chemiczne zwalczające ślimaki - tzw. muloskocydy - Anty-Ślimak, Ślimakol, Ślimax, Mesurol Alimax.

Bardzo ważne jest regularne zbieranie ślimaków – najlepiej robić to wieczorem. To połowa sukcesu! Stworzenie dużego okręgu wokół rośliny lub doniczki, wyłożonego potłuczonymi skorupami lub zmieloną kawą – to pomoże ci utrzymać ślimaki z dala. Opryskiwanie funkii roztworem czosnku także powinno sprawić, że ślimaki będą omijać ją szerokim łukiem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie Colour Your Life oraz iBulb, zdjęcia tytułowe: Jon Rehg / Dreamstime, GLady / Pixabay oraz successes4yourlife / Pixabay

Autor
Uprawa hosty (funkii) w ogrodzie | Co zrobić, by miały piękne liście?
Uprawa hosty (funkii) w ogrodzie | Co zrobić, by miały piękne liście?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl