Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Ciekawostki

Funkia Siebolda (Hosta sieboldii) to duża bylina należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W naturze występuje w Japonii. Można ją tam spotkać w lasach, zaroślach i górskich murawach.

Posiada kępiasty pokrój i dorasta do 30/50, a z kwiatostanem do 80 cm. Ogonkowe, grube liście z woskowatym, matowym nalotem i wyraźnym unerwieniem stanowią jej najważniejszy element dekoracyjny. Ogonki osiągają do 15 cm, a blaszki liściowe 10-15 cm dł. i 5-6 cm szerokości. Mają kształt szeroko-lancetowaty do eliptycznego, tępym lub zaostrzony szczyt i zależnie od odmiany mogą mieć różne odcienie zieleni.

Funkia Siebolda kwitnie w okresie letnim, od lipca do sierpnia. Kwiaty są zebrane w luźne grono i usytułowane ponad liśćmi na pędzie kwiatostanowym. Są pojedyncze, dzwonkowate i występują w barwach od białej do liliowej.

Wytwarza mocne podziemne kłącza rozrastające się poziomo.

Wymagania i uprawa

Funkia Siebolda nie jest rośliną zbyt wymagającą, a na jednym stanowisku może rosnąć bez problemu przez kilkadziesiąt lat. Preferuje stanowiska półcieniste i cieniste. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, gliniastych, próchniczych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych do wilgotnych, lekko kwaśnych. Jest to roślina mrozoodporna.

Roślinę należy podlewać w okresach przedłużającej się suszy, a nawożenie funkii prowadzimy od wiosny (IV) do połowy lipca (VII).

Hosty można sadzić cały sezon i zwykle robi się nasadzenia grupowe (ok. 5 sztuk na 1 m²).

Zastosowanie

Funkia Siebolda to bardzo trwała i dekoracyjna bylina o szerokim zastosowaniu. Warto sadzić ją pod koronami drzew lub na obrzeżach i obwódkach nasadzeń. Jest polecana do sadzenia w ogrodach leśnych, japońskich, w sąsiedztwie zbiorników wodnych, od północnych stron budynków i na wszelkich półcienistych rabatach.

Hosta dobrze prezentuje się obok roślin poszycia leśnego, takich jak barwinek, konwalia, fiołek czy zawilce. Ładnie też wygląda w zestawieniu z żurawkami.

Ciekawostki

Mimo zbieżności nazw łacińskich nie należy mylić jej z funkią siną (H. sieboldiana), która jest odrębnym gatunkiem.

Nazwa funkii Siebolda pochodzi od Franza von Siebolda – botanika, który sprowadził tę roślinę do Europy w 1830.


Zdjęcia: Krzysztof Ziarnek Kenraiz / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons