Funkia Siebolda / Hosta Siebolda Hosta sieboldii

Hosta sieboldii funkia Siebolda
Funkia Siebolda / Hosta Siebolda (Hosta sieboldii) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
9
Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, małe wymagania glebowe, żyzna
Kolor kwiatów: liliowe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: pojedyncze, dzwonkowate
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Pokrój: kępy
Wysokość: 50-80 cm
Okres kwitnienia: VI, VII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, pod koronami drzew, roślina dekoracyjna, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, parki, kwiat cięty, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

Funkia Siebolda (Hosta sieboldii) to duża bylina należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W naturze występuje w Japonii. Można ją tam spotkać w lasach, zaroślach i górskich murawach.

Posiada kępiasty pokrój i dorasta do 30/50, a z kwiatostanem do 80 cm. Ogonkowe, grube liście z woskowatym, matowym nalotem i wyraźnym unerwieniem stanowią jej najważniejszy element dekoracyjny. Ogonki osiągają do 15 cm, a blaszki liściowe 10-15 cm dł. i 5-6 cm szerokości. Mają kształt szeroko-lancetowaty do eliptycznego, tępym lub zaostrzony szczyt i zależnie od odmiany mogą mieć różne odcienie zieleni.

Funkia Siebolda kwitnie w okresie letnim, od lipca do sierpnia. Kwiaty są zebrane w luźne grono i usytułowane ponad liśćmi na pędzie kwiatostanowym. Są pojedyncze, dzwonkowate i występują w barwach od białej do liliowej.

Wytwarza mocne podziemne kłącza rozrastające się poziomo.

Wymagania i uprawa

Funkia Siebolda nie jest rośliną zbyt wymagającą, a na jednym stanowisku może rosnąć bez problemu przez kilkadziesiąt lat. Preferuje stanowiska półcieniste i cieniste. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, gliniastych, próchniczych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych do wilgotnych, lekko kwaśnych. Jest to roślina mrozoodporna.

Roślinę należy podlewać w okresach przedłużającej się suszy, a nawożenie funkii prowadzimy od wiosny (IV) do połowy lipca (VII).

Hosty można sadzić cały sezon i zwykle robi się nasadzenia grupowe (ok. 5 sztuk na 1 m²).

Zastosowanie

Funkia Siebolda to bardzo trwała i dekoracyjna bylina o szerokim zastosowaniu. Warto sadzić ją pod koronami drzew lub na obrzeżach i obwódkach nasadzeń. Jest polecana do sadzenia w ogrodach leśnych, japońskich, w sąsiedztwie zbiorników wodnych, od północnych stron budynków i na wszelkich półcienistych rabatach.

Hosta dobrze prezentuje się obok roślin poszycia leśnego, takich jak barwinek, konwalia, fiołek czy zawilce. Ładnie też wygląda w zestawieniu z żurawkami.

Ciekawostki

Mimo zbieżności nazw łacińskich nie należy mylić jej z funkią siną (H. sieboldiana), która jest odrębnym gatunkiem.

Nazwa funkii Siebolda pochodzi od Franza von Siebolda – botanika, który sprowadził tę roślinę do Europy w 1830.


Zdjęcia: Krzysztof Ziarnek Kenraiz / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści