Funkia Siebolda (Hosta sieboldiana) to duża bylina należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae) o kępiastym pokroju. Ma piękne, grube niebieskozielone liście z woskowatym nalotem i kwiaty w kolorze liliowym. Kwitnienie w okresie letnim - czerwiec, lipiec. Dorasta do 50-90 cm. Jest to bardzo trwała i dekoracyjna bylina.

Warunki uprawy funki Siebolda

Funkia Siebolda preferuje stanowiska półcieniste i słoneczne. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, ale daje sobie radę również na glebach słabszych. Nie jest rośliną zbyt wymagającą. Na jednym stanowisku może rosnąć przez kilkadziesiąt lat. A dodatkowym jej atutem w naszym chłodniejszym klimacie jest jej wytrzymałość na mróz.

Zastosowanie funki Siebolda

Funkia Siebolda polecana jest do sadzenia w grupach na rabatach. Może być również sadzona na obrzeżach zbiorników wodnych - ładnie się prezentuje i nie gubi liści. Ze względu na dobry rozwój w warunkach półcienistych często spotykamy ją rosnącą pod koronami drzew lub w innych zacienionych zakątkach (Rośliny, które wolą cień). Może być również stosowana jako kwiat cięty.

Polecane gatunki i odmiany funki

fot. M. Pałczyńska