Logo
Logo

Najpopularniejsze zawilce do ogrodu | Poznaj 3 wiosenne gatunki

Zawilce to drobne, urocze kwiaty, które zwiastują nadejście wiosny. Potrafią szybko się rozrastać i po kilku sezonach tworzą w ogrodzie kwietne dywany. W kwietniu i maju zdobią ogród kwiatami o barwie białej, różowej, niebieskiej lub żółtej. Gdy przekwitną przez pewien czas pozostaje kożuch zielonych liści. Potem część nadziemna zanika. Dlatego trzeba je łączyć z innymi bylinami, które są efektowne późną wiosną i latem.

Spis treści
Jak wyglądają wiosenne zawilce? Kiedy sadzić cebulki zawilców? Jak uzyskać kwiatowy dywan? Jakie gatunki wiosennych zawilców wybrać?

Wiosenne zawilce do uprawy w ogrodzie

Istnieje ponad 150 gatunków zawilców, zwanych anemonami, ale trzy z nich są można uprawiać w naszych ogrodach. To zawilec grecki (Anemone blanda), zawilec gajowy (Anemone nemorosa) i zawilec żółty (Anemone ranunculoides). Są spokrewnione z jaskrami, które latem spotykamy na łąkach.

Ogrodowe zawilce osiągają wysokość 15-20 cm, a ich mieniące się, drobne (zaledwie 4-5 cm średnicy) i przypominające stokrotki kwiaty zdają się wręcz do nas uśmiechać.

Zawilce są świetnymi roślinami okrywowymi – mogą mieć kwiaty w kolorze białym, różowym, niebieskim i żółtym. Wyhodowano także kilka odmian, które mają kwiaty pełne, pojedyncze i wielkokwiatowe. Najbardziej znana odmiana zawilca greckiego (Anemone blanda) to niebieska ‘Blue Shades’.

Sadzenie wiosennych zawilców

Chcesz cieszyć się zawilcami we własnym ogrodzie? To świetny pomysł! Zawilce idealnie sprawdzają się jako rośliny ogrodowe. Jeżeli jesienią posadzisz gatunki kwitnące wiosną, będziesz cieszyć się kwiatami przez długi czas: od wczesnych dni marca do późnych dni kwietnia.

Pozwól się zaskoczyć, sadząc kłącza i bulwy w grupkach. Twoją nagrodą będzie wspaniały dywan z kwiatów!

Dywan z zawilców

Wiosenne zawilce raz posadzone w ogrodzie będą kwitły co roku, a przez to, że się rozmnażają, będzie ich coraz więcej. To tzw. proces naturalizacji. Kwietny dywan będzie się powiększał; można więc uzyskać dzięki zawilcom efekt podobny do tego, jaki obserwuje się wiosną w lesie. Całkiem nieźle jak na tak drobne roślinki.

Wiosenne gatunki zawilców: 3 najlepsze

Zawilec grecki (Anemone blanda) 1 – 'Blue Shades', 2 – 'Charmer', 3 – 'Violet Star'.
Wszystkie odmiany zawilca greckiego wymagają próchnicznej, żyznej, przepuszczalnej gleby. Gatunek ten nie lubi zalewania. Ze względu na niepełną odporność na mrozy zawilce greckie trzeba okryć na zimę warstwą liści lub kory.
Fot. iBulb

Zawilec żółty (Anemone ranunculoides).
Fot. iBulb

Zawilec gajowy (Anemone nemorosa) to nasz rodzimy gatunek. Wczesną wiosną można go spotkać w wilgotnych lasach liściastych. Podobnie jak zawilec żółty lubi próchniczne, żyzne podłoże. Doskonale nadaje się do sadzenia pod koronami drzew liściastych i pod krzewami.
Fot. iBulb

Źródło: iBulb, zdjęcie tytułowe: iCouleur / Pixabay.com

Autor
Najpopularniejsze zawilce do ogrodu | Poznaj 3 wiosenne gatunki
Najpopularniejsze zawilce do ogrodu | Poznaj 3 wiosenne gatunki
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl