Zawilec grecki / Zawilec powabny Anemone blanda

Zawilec grecki, fot. Couleur - Pixabay
Zawilec grecki / Zawilec powabny (Anemone blanda) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
28
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, próchniczna
Kolor kwiatów: fioletowe, białe
Kwiaty: pojedyncze
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: kępy
Wysokość: 15 cm
Okres kwitnienia: IV, V, VI
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, ogrody wiejskie, rabaty, obwódki rabat

Zawilec grecki (Anemone blanda) nazywany też zawilcem powabnym to gatunek wiosennej byliny bulwiastej z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Roślina pochodzi z leśnych obszarów Południowej Europy i Azji Mniejszej, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata.

Roślina osiąga ok. 10-15 cm wysokości i na przedwiośniu (III-IV) rozwija okrągłe w zarysie, dość duże, mocno powcinane i postrzępione, dłoniaste liście, osadzone na długich ogonkach. Są one zebrane w luźną rozetę i niektórzy widzą w nich podobieństwo do paproci.

Zawilec grecki kwitnie od maja do czerwca. Tworzy wniesiony, górujący nad liśćmi, sztywny, czerwono nabiegły i lekko owłosiony pęd kwiatowy, zwieńczony pojedynczym, dużym, promienistym kwiatem. Każdy kwiat posiada okółek długich, wąskich, lancetowatych, barwnych, nagich płatków otaczających dno kwiatowe wypełnione licznymi, żółtymi pręcikami. Kwiaty u gatunku mają niebieskofioletową barwę, ale u odmian mogą być też białe, fioletowe, błękitne i różowe.

Po kwitnieniu roślina zasusza pędy i liście, przechodząc w stan letniego spoczynku i znikając z rabat.

Wymagania i uprawa

Zawilec grecki jest nieco bardziej wymagający w uprawie od rodzimych zawilców. Oczekuje ciepłego, osłoniętego, słonecznego lub półcienistego stanowiska i wilgotnej wiosną oraz suchej latem, przepuszczalnej, próchniczej gleby o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.

W czasie spoczynku bardzo źle znosi mokre podłoże, dlatego jeśli nie można zapewnić mu odpowiedniego stanowiska, bulwy najlepiej wykopać po kwitnieniu. Ich przechowywanie jest takie samo jak w przypadku innych roślin cebulowych – umieszczamy je w ażurowej skrzynce i przysypujemy warstewką piasku lub suchego torfu. Miejsce przechowywanie musi być ciepłe, przewiewne, suche. Ponownie do gruntu sadzimy je jesienią.

Zawilec grecki z racji swojego pochodzenia umiarkowanie radzi sobie z niskimi temperaturami, dlatego przed zimą warto osłonić go grubą warstwą naturalnej ściółki (np. liśćmi).

Gatunek można rozmnażać z nasion (na odpowiednim stanowisku daje samosiew) lub przez bulwki przybyszowe, odmiany natomiast rozmnaża się zwykle tylko przez bulwki potomne.

Zastosowanie

Zawilec grecki to jeden z najpopularniejszych zawilców uprawianych w ogrodach. Jako typowa, wczesnowiosenna bylina, pięknie prezentuje się na rabatach z innymi gatunkami kwitnącymi o podobnej porze roku. Można je komponować z zawilcami gajowymi, przylaszczkami pospolitymi, szafirkami, cebulicami czy fiołkami wonnymi. Zawilce można też sadzić w grupach pod bezlistnymi o tej porze roku drzewami i krzewami. Nadają się też na kwiat cięty.

Wybrane odmiany

  • 'Blue Shades' – kwiaty niebieskie
  • 'Charmer' – kwiaty różowofioletowe z białym oczkiem w środku korony
  • 'White Splendour' – kwiaty białe
  • 'Pink Star' – kwiaty różowe z białym oczkiem


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Couleur/Pixabay, Małgorzata Wójcik

Obserwuj
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Zawilec wieńcowy Anemone coronaria

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści