Logo
Logo

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis)

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: próchniczna, gliniasta, bogata w wapń
 • Kolor kwiatów: białe, różowe, niebieskie
 • Kwiaty: pojedyncze
 • Odczyn gleby: zasadowa, obojętna, lekko zasadowa
 • Owoce: niełupka
 • Pokrój: wzniesiony
 • Wysokość: 15-20 cm
 • Okres kwitnienia: III, IV, V
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba wilgotna
 • Stanowisko: półcień, cień
 • Zastosowanie: skalniaki, rabaty, ogrody przydomowe, małe ogrody, duże ogrody, parki
 • Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis) nazywana też przylaszczką trojanek, to mała bylina z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Występuje w Europie, na północ od Alp oraz we wschodniej Europie. Rośnie w lasach liściastych i zaroślach. Roślina była objęta ścisłą ochroną gatunkową do 2014 roku.

  Ta długowieczna bylina osiąga 15-20 cm wysokości. Jest częściowo zimozielona. Jej liście są trójklapowe, ogonkowe, gładkie, skórzaste, wyrastające z kłącza rozetą. Z wierzchu ciemnozielone, od spodu lekko fioletowe.

  Przylaszczka pospolita kwitnie od marca do maja, przed rozwojem swoich liści. Wytwarza owłosione pędy kwiatowe (głąbiki), na których szczycie usadowione są niebiesko-fioletowe (niekiedy białe lub różowe) pojedyncze kwiaty. Kwiaty zamykają się na noc i "zwiesza" podczas deszczowej pogody. Mają delikatny zapach wabiący owady zapylające. Owoce pojawiają się w maju i są rozsiewane dzięki mrówkom.

  Przylaszczka tworzy podziemne kłącza pokryte od góry łuskowatymi tworami.

  Przylaszczka pospolita to roślina w całości trująca.

   

  Wymagania i uprawa

  Przylaszczka pospolita lubi stanowiska cieniste, półcieniste i stale wilgotne. Dobra będzie dla niej ziemia próchnicza oraz gliniasta i wapienna – pH podłoża od obojętnego po zasadowy. Jest mrozoodporna.

  Roślina wymaga systematycznego podlewania, szczególnie w pierwszych latach uprawy. Dobrze reaguje na nawożenie kompostem.

  Przylaszczka nie lubi przesadzania, jednak jeśli jest to konieczne, należy wykonywać tę czynność w czasie kwitnienia rośliny, kiedy wytwarza ona nowe korzenie lub na początku lata – jest już zakorzeniona, ale ma czas, by zregenerować korzenie przed zimą.

  Zastosowanie

  Przylaszczka pospolita to roślina wyjątkowa trudna w rozmnażaniu, dlatego nie często można ją kupić. Jest jednak bardzo cenna – dobrze rośnie na stanowiskach cienistych, kwitnie na samym początku sezonu oraz doskonale radzi sobie przy niedoborach wody. Jest idealna do leśnych parków, ogrodów naturalistycznych i w ogrodach skalnych w cieniu.

  Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
  Przeczytaj także
  Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

  Dobrze prezentuje się na rabatach pod drzewami w towarzystwie zawilców, fiołków czy też miłków wiosennych.

  Ciekawostki

  Łacińska nazwa rodzajowa, wywodzi się z greki, od słowa hepar, co oznacza "wątrobę". Wzięło się to od liści rośliny, które mogą przypominać płaty wątroby. W zapiskach z czasów renesansu w Polsce używano nazw podlasczky, podlaszczky, a później również trojanek lub trójczak.

  W medycynie ludowej przylaszczka pospolita była wykorzystywana w ziołolecznictwie dopóki nie stwierdzono jej toksycznych właściwości – kłącze i korzenie przylaszczki zawierają m.in. trującą protoanemoninę.


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Jürgen Nickel, artesiawells / AdobeStock, Pixabay

  Autor
  Przylaszczka pospolita
  Przylaszczka pospolita
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Więcej na ten temat
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Anna

  15-04-2021 13:16

  Bardzo lubię przylaszczki. Kojarzą mi się z dzieciństwem. Moja Babcia nazywała je "trojanki", z uwagi na te trójklapowe liście :)

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl