Logo
Logo

Jak pielęgnować funkie przez cały rok? Poradnik krok po kroku

Poznaj szczegółową pielęgnację funkii. Opisujemy krok po kroku, jak przez cały rok pielęgnować te niezwykłe byliny o ozdobnych liściach. Zobacz nasz poradnik w formie "kalendarza" i galerię zdjęć tych roślin w różnych fazach rozwoju.

Streszczenie artykułu
Funkie to rośliny, które dzięki swojej różnorodności i łatwości w uprawie, zasługują na miejsce w każdym ogrodzie. Ich ogromna różnorodność pozwala na stworzenie ciekawych kompozycji, a niewielkie wymagania uprawowe sprawiają, że są idealne dla początkujących ogrodników. Funkie preferują stanowiska półcieniste lub cieniste, z dobrze przepuszczalnym, wilgotnym podłożem. W pełnym słońcu liście mogą ulec przypaleniu. Wiosną warto zastosować nawóz wieloskładnikowy, a latem nawozy azotowe. Funkie nie są szczególnie podatne na choroby i szkodniki, ale mogą być atakowane przez ślimaki. W przypadku zauważenia szkodników, należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin. Funkie rozmnaża się przez podział, najlepiej wiosną. Wystarczy wykopać roślinę, podzielić na kilka części i posadzić w nowym miejscu. Funkie dobrze komponują się z innymi roślinami cieniolubnymi, takimi jak paprocie, hosty czy trawy ozdobne. W ogrodzie można je wykorzystać na wiele sposobów - w rabatach, na skalniakach, przy oczkach wodnych, a nawet jako rośliny doniczkowe. Są one również doskonałym wyborem do ogrodów naturalistycznych, gdzie mogą rosnąć w naturalnych, nieuporządkowanych grupach.
Spis treści
Jak pielęgnować funkię w marcu? Jak pielęgnować funkię w kwietniu? Jak pielęgnować funkię w maju? Jak pielęgnować funkię latem (od czerwca do sierpnia)? Jak pielęgnować funkię jesienią (we wrześniu i w październiku)? Jak pielęgnować funkię jesienią (od listopada do lutego)?

Kalendarz pielęgnacji funkii | Praktyczny poradnik

MARZEC

Po zniknięciu śniegu, nie ma jeszcze śladu po zeszłorocznych hostach. Ważne jest, aby jesienią umieścić tabliczki w miejscach, w których rosną rośliny. Jest to ważne szczególnie, gdy planujemy wiosenne nasadzenia.

KWIECIEŃ

Na powierzchni ziemi pokazują się pierwsze zwinięte jeszcze liście. Wokół rozwijających się kiełków należy spulchnić ziemię i rozsypać granulowany nawóz wieloskładnikowy. Przez całą wegetację należy zbierać ślimaki, dla których funkie, szczególnie o miękkich liściach są prawdziwym rarytasem.

Kwiecień to najlepszy miesiąc na podział host – gdy zauważymy w poprzednim sezonie, że liście stają się coraz drobniejsze i jaśniejsze, a kłącza zbyt gęste, jest to najwyższy czas na odmłodzenie rośliny. Zabieg należy przeprowadzić przed rozwojem liści. Należy delikatnie wykopać całą roślinę, podzielić ostrym nożem na kilka części, wsadzić do ziemi i obficie podlać.

Hosta fot. Linda N. Flickr, CC Fot. Linda N. / Flickr / CC Hosta fot. ejhogbin, Flickr, CC Fot. ejhogbin / Flickr / CC

Na przełomie marca i kwietnia młode kiełki host wychodzą z ziemi. Warto już na jesieni oznaczyć etykietami miejsca gdzie zostały posadzone rośliny, aby nie podeptać delikatnych liści.

Hosta fot. Scott_Calleja, Flickr, CC Fot. Scott_Calleja / Flickr / CC Funkia fot. Scott_Calleja, Flickr, CC Fot. Scott_Calleja / Flickr / CC

Liście początkowo są mocno zwinięte, w miarę wychodzenia z ziemi rozwijają się ukazując całe swoje piękno. Liście host występują w przeróżnych kolorach. Do rodzaju Hosta należy ponad 40 gatunków i 1000 odmian.

MAJ

Usuwamy starzejące się, żółknące liście. Odchwaszczamy glebę wokół rośliny. Usuwamy pędy kwiatowe pojawiające się u młodych roślin. Dzięki czemu roślina będzie bujniej się rozrastała.

CZERWIEC - LIPIEC - SIERPIEŃ

To czas odchwaszczania, spulchniania gleby, usuwania przekwitających pędów kwiatostanowych. W trakcie suchego lata rośliny należy intensywnie podlewać.

Funkia fot. Lee Nachtigal, Flickr, CC
Fot. Lee Nachtigal / Flickr / CC
Hosta fot. normanack, Flickr, CC
Fot. normanack / Flickr / CC

Białe lub fioletowe, dzwonkowate kwiaty host zebrane są w grona, pojawiające się od lipca do sierpnia. Niektóre odmiany kwitną aż do jesieni.

K&E GardenPasja / YouTube
 

WRZESIEŃ - PAŹDZIERNIK

Po pierwszych przymrozkach liście host, które przemarzły systematycznie usuwać. Mogą stać się one siedliskiem zarodników grzybów chorobotwórczych. W tym okresie systematycznie obcinamy przekwitnięte kwiatostany. Liście całkowicie ścinamy dopiero wtedy, gdy całkowicie zżółkną i zwiędną.

LISTOPAD - LUTY

W bezśnieżne, mroźne zimy należy hosty zabezpieczyć suchymi liśćmi lub torfem.


Opracowanie na podstawie Colour Your Life,
zdjęcia tytułowe: kolaż/Pixabay; JustSheena/flickr/CC

 

Autor
Jak pielęgnować funkie przez cały rok? Poradnik krok po kroku
Jak pielęgnować funkie przez cały rok? Poradnik krok po kroku
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl