Funkia Fortune'a / Hosta Fortunea Hosta fortunei

Funkia Fortunea Fortunego Hosta fortunei
Funkia Fortune'a / Hosta Fortunea (Hosta fortunei) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
35
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: fioletowe, liliowe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: dzwonkowate
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 0,4-0,7 m
Okres kwitnienia: VII, VIII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, pod koronami drzew, w grupie, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Funkia Fortune'a lub Fortunego (Hosta × fortunei syn. Hosta sieboldiana var. sieboldiana) to ozdobna bylina z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Jest to jedna z wielu form mieszańcowych funkii i w większości źródeł już nie wyróżniamy jej jako gatunku, a jako odmianę posiadającą różne pododmiany.

Roślina jest bujną, kępiastą byliną. Zwykle osiąga wysokość 40-70 cm. Duże, ogonkowe, skórzaste liście odziomkowe, które są głównym ozdobnym elementem rośliny, mogą mieć różne ubarwienie – ciemnozielone, zielone z jasnymi brzegami, żółte (limonkowe), niebieskie itd.. Blaszki liściowe mogą być eliptyczne, jajowate lub podługoware z ostro zakończonym czubkiem i wyraźnie "wklęsłym" równoległym unerwieniem.

Funkie kwitną od końca czerwca do sierpnia. Mają średniej wielkości, jasnofioletowe, rurkowate pojedyncze kwiaty, zebrane w grona. Są chętnie odwiedzane przez owady zapylające. Są umieszczone na wysokim pędzie, na którym również mogą wyrastać małe liście. Owocem są kanciaste pękające torebki.

Wytwarzają podziemne grube, mięsiste, rosnące poziomo kłącza, które czasem posiadają rozłogi.

Wymagania i uprawa

Roślina rośnie na stanowiskach zacienionych lub częściowo zacienionych ale dobrze radzi sobie na słońcu. Wymaga wilgotnego, żyznego, próchnicznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Jeśli gleba w ogrodzie jest piaszczysta lub zbyt ciężka należy dodać substratu torfowego, który polepszy jej strukturę i właściwości chemiczne.

Funkia Fortune'a powinna być systematycznie podlewana szczególnie podczas suchych okresów oraz okazy młode. Roślina dobrze reaguje na nawożenie organiczne jak i mineralne, które wykonujemy od wiosny do połowy lata.

Zastosowanie

Funkia Fortune'a jest bardzo wdzięczną rośliną na rabaty. Najlepiej prezentuje się sadzona w grupach. Szczególnie odmiany o pięknych kolorowych liściach lepiej sadzić w półcienistych zakątkach ogrodu, ze względu na to, że w słońcu mogą tracić swoje walory kolorystyczne.

Polecane odmiany

  • 'Hyacinthina' – bardzo popularna odm., liście duże z jasnym brzegiem, który pojawia się w środku lata – zarówno na początku jak i pod koniec okresu wegetacyjnego liście są jednolicie zielone
  • 'Fortunei Aurea' – jasno- lub blado-żółte liście o średniej wielkości
  • 'Fortunei Gigantea' – liście osiągające do 35 cm dł. i 25 cm szer., kwiaty lawendowe pojawiające się w lipcu

Zdjęcia: Alfredo, Maria Brzostowska / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści