Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jakie rośliny pasują do host? 20 cieniolubnych gatunków

Hosty, będące jednymi z najbardziej ulubionych roślin, zasługują na swoje miejsce w każdym ogrodzie. Łącząc tę niewymagającą roślinę z innymi gatunkami preferującymi cień, możemy stworzyć niezwykły i wspaniale ze sobą współgrający zakątek. Zobacz 20 roślin, które doskonale pasują do host.

Hosty, czyli funkie (łac. Hosta) te niezastąpione byliny o okazałych liściach, są prawdziwym skarbem każdego ogrodu cienistego. Choć same w sobie są niezwykle dekoracyjne, można dodatkowo podkreślić ich urok, sadząc pasujące do nich rośliny. W naszym artykule prezentujemy 20 gatunków, które idealnie współgrają z hostami, tworząc zjawiskowe i spójne aranżacje ogrodowe. Niezależnie od tego, czy preferujesz kwiaty, czy interesujące formy liściowe, znajdziesz tu coś dla siebie.

Z czym sadzić hosty?
20 roślin pasujących do funkii:

Rosliny pasujace do host Tawulka astilbe montgomery
Tawułka
Efektowne, kolorowe pióropusze kwiatostanów tawułki (łac. Astilbe), ukazują się latem i wyrastają ponad delikatnymi, koronkowymi liśćmi. Tworzą one piękny kontrast z silnymi i gęsto rosnącymi, często masywnymi liśćmi hosty. Obie rośliny lubią wilgotne miejsca i mogą być sadzone przy zbiornikach wodnych. Dobrze też wyglądają mniejszej i średniej wielkości rabatach oraz mogą tworzyć ciekawe obwódki.
Dowiedz się więcej o tawułce
Rosliny pasujace do host Azalia rhododendron double pink
Azalia
Ten zimozielony, liściasty krzew jest szczególnie ozdobny w czasie kwitnienia. Azalia (łac. Rhododendron) wytwarza średniej wielkości lejkowate kwiaty, które są zebrane w gęste kwiatostany. Hosty można sadzić bezpośrednio pod nim, dzięki czemu rośliny stworzą unikalny duet. To zestawienie jest idealne do sadzenia przy domu albo w ogrodach leśnych.
Dowiedz się więcej o azalii
Rosliny pasujace do host Epimedium, fot. Proven Winners
Epimedium
Delikatne czteropłatkowe kwiaty epimedium (łac. Epimedium) pojawiają się wczesną wiosną. Roślina zdobi też swoimi małymi sercowatymi lub lancetowatymi liśćmi, które są wzorzyste. Liście pozostają wiecznie zielone w łagodniejszym klimacie. Jako roślina okrywowa, wraz z hostami może być sadzona w miejscach o głębokim cieniu.
Dowiedz się więcej o epimedium
Rosliny pasujace do host Begonia double delight
Begonia
Ta wszechstronna roślina jednoroczna o ciepłej porze roku występuje w szerokiej gamie kolorów kwiatów, kształtów i wzorów liści. Begonia (łac. Begonia) posiada też schludny pokrój kopca, który świetnie pasuje do kęp host. Niezależnie od tego, czy begonie są uprawiane w pojemnikach czy w glebie na rabatach, stanowią niezwykle efektowny akcent kolorystyczny półcienistego ogrodu z funkiami.
Dowiedz się więcej o begoniach
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
Przeczytaj także
Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
Rosliny pasujace do host Serduszka dicentra valentine, fot. Proven Winner
Serduszka okazała
Urocze kwiaty w kształcie serca pojawiają się na łukowatych łodygach w odcieniach różu, bieli lub czerwieni. Oprócz nich serduszka okazałe (łac. Lamprocapnos, syn. dicentra) mają wyprostowany pokrój i posiadają ozdobne koronkowe liście. Wszystko razem stanowi dobry kontrast dla niższych, masywnych liści hosty. Rośliny te można z powodzeniem sadzić ze sobą w jednym pojemniku.
Dowiedz się więcej o serduszkach
Rosliny pasujace do host Dabrowka Ajuga, fot. Proven Winners
Dąbrówka
Wzorzyste lub kolorowe liście tej tworzącej zielone dywany byliny późną wiosną do wczesnego lata są dodatkowo przyozdobione uroczymi, wzniesionymi kwiatostanami. Dąbrówka (łac. Ajuga) rośnie szybko i potrafi wypełnić nawet bardzo nieprzyjazne roślinom miejsca w ogrodzie. Wraz z hostami stanowi podstawę do zacienionych stanowisk pod drzewami, krzewami, hostami i wysokimi bylinami.
Dowiedz się więcej o dąbrówce
Rosliny pasujace do host Kaladium Caladium, fot. Proven Winners
Kaladium
Dodaj egzotyczną nutę do ogrodu sadząc obok host kaladium (łac. Caladium) – jeszcze niezbyt znaną i niepopularną do sadzenia w ogrodach roślinę z tropików. Kaladium dobrze się czuje w zacienionych zakątkach, a dzięki dużym liściom w kształcie serca, współgra z wieloma roślinami cieniolubnymi. Rosnąc razem z hostami będzie tworzyć niezwykłe letnie rabaty.
Dowiedz się więcej o kaladium
Rosliny pasujace do host Powojnik clematis sparky blue, fot. Proven Winners
Powojnik
Jedno z najbardziej wszechstronnych wieloletnich pnączy. W zależności od odmiany powojnik (łac. Clematis) kwitnie od wiosny do jesieni, a jego kwiaty występują w wielu kolorach i kształtach. Powojniki można uprawiać z hostami wzdłuż ogrodzenia, kraty lub altany, w gruncie lub w pojemnikach.
Dowiedz się więcej o powojniku
Rosliny pasujace do host Koleus solenostemon colorblaze royale pineapple brandy, fot. Proven Winners
Koleus
Roślina uprawiana ze względu na kolorowe liście, jest jednoroczna ale niezwykle ozdobna. Koleus (łac. Coleus) być wyprostowany, płożący lub zwisający, a jego liście mają tak dużą gamę kolorów i ich połączeń, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Koleusa można sadzić razem z hostami w pojemnikach, na zacienionych rabatach lub w nasadzeniach masowych, gdzie potrzebna jest obfita plama koloru.
Dowiedz się więcej o koleusie
Rosliny pasujace do host Zurawka dolce silver gumdrop, for. Proven Winners
Żurawka
Rośliny te są uprawiane głównie ze względu na swoje ozdobne liście, które występują w wielu kolorach, wzorach i kształtach. Żurawka (łac. Heuchera) tolerujące szeroki zakres warunków uprawy i bez problemu rośnie w bliskim sąsiedztwie host. Rośliny te mogą być łączone w mieszanych cienistych rabatach, lasach lub pojemnikach.
Dowiedz się więcej o żurawkach
Rosliny pasujace do host Liliowiec ruby, fot. Proven Winners
Liliowiec
Jedne z najpopularniejszych bylin kwitnących latem, liliowce (łac. Hemerocallis) mają kwiaty w kształcie trąbki i występują w szerokiej gamie kolorów. Ich trawiasty pokrój ładnie kontrastuje z liśćmi hosty przez cały sezon wegetacyjny. Warto pamiętać, że liliowce potrzebują co najmniej 4-6 godzin bezpośredniego porannego słońca, by dobrze się rozwijały i kwitły.
Dowiedz się więcej o liliowcach
Rosliny pasujace do host Deren cornus golden shadows, fot. Proven Winners
Dereń
Ten liściasty krzew to wyjątkowy gatunek, który potrafi zdobić ogród cały rok – efektownymi białymi lub różowymi kwiatami, które pojawiają się wiosną, błyszczącymi, często kolorowymi liśćmi przebarwiającymi się jesienią, owocami i wyrazistymi pędami. Połącz derenie (łac. Cornus) z hostami, aby uzyskać świetne zestawienie pasujące do każdego ogrodu.
Dowiedz się więcej o dereniach
Odkryj nową jakość pielęgnacji ogrodu – wybierz narzędzia akumulatorowe Makita!
Przeczytaj także
Odkryj nową jakość pielęgnacji ogrodu – wybierz narzędzia akumulatorowe Makita!
Rosliny pasujace do host Paproc athyrium
Paproć
Hosty i paprocie wyjątkowo dobrze ze sobą współgrają. Hosty są wyrazistymi pękami, grubych liści, a paprocie dodają lekkości i wypełniają kompozycję. Zarówno jedne jak i drugie uwielbiają wilgoć i cień, dlatego są idealne do ogrodów w cieniu oraz ze zbiornikami wodnymi.
Dowiedz się więcej o paprociach
Rosliny pasujace do host tiarella
Tiarella
Wiosną tiarella (łac. Tiarella) wykształca wzniesione białe lub różowe kwiatostany złożone z małych kwiatów o długich pręcikach co sprawia, że wyglądają one nieco jak szczotki. Roślina ma też bardzo atrakcyjne, zielone lub wzorzyste liście o różnych kształtach. W łagodniejszych regionach liście pozostają zimozielone. Tiarella sadzona z hostą będzie tworzyć wyjątkowo ciekawe zestawienie.
Dowiedz się więcej o tiarelli
Rosliny pasujace do host Hortensja
Hortensja
Ten popularny krzew liściasty występuje w różnych rozmiarach i formach, wytwarzając duże, efektowne kwiaty od lata do jesieni, w zależności od odmiany. Hortensja (łac. Hydrangea) dobrze się czuje, gdy jest obsadzana hostami – razem rośliny te tworzą zgrany duet roślin lubiących stale lekko wilgotne stanowiska.
Dowiedz się więcej o hortensji
Rosliny pasujace do host Hakonechloa
Hakonechloa
Jedna z niewielu traw ozdobnych, które dobrze rozwijają się w cieniu. Złote lub pstrokate liście hakonechloi (łac. Hakonechloa) dodają jasnego akcentu ciemniejszym obszarom ogrodu. Delikatny, przewieszający się pokrój traw pięknie kontrastuje z odważnymi liśćmi i kopulastym kształtem host. Hakonechloa może być sadzona masowo jako roślina okrywowa lub na rabatach z hostami i innymi roślinami cieniolubnymi.
Dowiedz się więcej o hakonechloi
Rosliny pasujace do host Jezyczka Ligularia
Języczka
Roślina ta jest jedną z wielu bylin, które pasują do host. Duże liście języczki (łac. Ligularia) są w kształcie serca lub zaokrąglone. Wysokie żółte kłosy kwiatowe pojawiają się latem, aby rozjaśnić zacienione miejsca. Posadź tę kochającą wilgoć bylinę w pobliżu zbiornika wodnego lub na mieszanej rabacie.
Dowiedz się więcej o języczce
Rosliny pasujace do host Miodunka
Miodunka
Kwiaty w kształcie dzwonków pojawiają się od wczesnej do połowy wiosny w odcieniach niebieskiego, różowego, czerwonego lub białego. Liście miodunki (łac. Pulmonaria) są w kształcie lancy i mogą być zielone, srebrne, białe lub nakrapiane. Tę kochającą wilgoć roślinę można łączyć z hostą w rabatach leśnych, nasadzeniach masowych lub pojemnikach.
Dowiedz się więcej o miodunce
Rosliny pasujace do host Brunera brunnera, fot. Proven Winners
Brunera
Kępy drobnych niebieskich kwiatów przypominających niezapominajki to brunera (łac. Brunnera). Rośliny te kwitną wiosną, ale przez cały sezon zdobią półcieniste ogrody sercowatymi liśćmi w kolorach zielonym, złotym, srebrnym lub białym. Warto ją sadzić na rabatach leśnych, jako obrzeża lub w nasadzeniach masowych.
Dowiedz się więcej o brunerach
Rosliny pasujace do host Jasnota plamista, fot. Proven Winners
Jasnota
Ta wytrzymała bylina okrywowa jest uprawiana ze względu na zielone, złote lub barwne liście w kształcie serca i rurkowate kwiaty w kolorach białym, różowym lub lawendowym. Jasnota (łac. Lamium) toleruje szeroki zakres warunków uprawy i może być sadzona pod hostami, krzewami lub cieniolubnymi drzewami.
Dowiedz się więcej o bylinach do cienia

Tekst: Proven Winners i Katarzyna Jeziorska; zdjęcia: Photo courtesy of Proven Winners - www.provenwinners.com

Autor
Jakie rośliny pasują do host? 20 cieniolubnych gatunków
Jakie rośliny pasują do host? 20 cieniolubnych gatunków
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)