Hosty, będące jednymi z najbardziej ulubionych roślin, zasługują na swoje miejsce w każdym ogrodzie. Łącząc tę niewymagającą roślinę z innymi gatunkami preferującymi cień, możemy stworzyć niezwykły i wspaniale ze sobą współgrający zakątek. Zobacz 20 roślin, które doskonale pasują do host.
Hosty, czyli funkie (łac. Hosta) te niezastąpione byliny o okazałych liściach, są prawdziwym skarbem każdego ogrodu cienistego. Choć same w sobie są niezwykle dekoracyjne, można dodatkowo podkreślić ich urok, sadząc pasujące do nich rośliny. W naszym artykule prezentujemy 20 gatunków, które idealnie współgrają z hostami, tworząc zjawiskowe i spójne aranżacje ogrodowe. Niezależnie od tego, czy preferujesz kwiaty, czy interesujące formy liściowe, znajdziesz tu coś dla siebie.
Z czym sadzić hosty? 20 roślin pasujących do funkii:
Tawułka
Efektowne, kolorowe pióropusze kwiatostanów tawułki (łac. Astilbe), ukazują się latem i wyrastają ponad delikatnymi, koronkowymi liśćmi. Tworzą one piękny kontrast z silnymi i gęsto rosnącymi, często masywnymi liśćmi hosty. Obie rośliny lubią wilgotne miejsca i mogą być sadzone przy zbiornikach wodnych. Dobrze też wyglądają mniejszej i średniej wielkości rabatach oraz mogą tworzyć ciekawe obwódki.
Ten zimozielony, liściasty krzew jest szczególnie ozdobny w czasie kwitnienia. Azalia (łac. Rhododendron) wytwarza średniej wielkości lejkowate kwiaty, które są zebrane w gęste kwiatostany. Hosty można sadzić bezpośrednio pod nim, dzięki czemu rośliny stworzą unikalny duet. To zestawienie jest idealne do sadzenia przy domu albo w ogrodach leśnych.
Delikatne czteropłatkowe kwiaty epimedium (łac. Epimedium) pojawiają się wczesną wiosną. Roślina zdobi też swoimi małymi sercowatymi lub lancetowatymi liśćmi, które są wzorzyste. Liście pozostają wiecznie zielone w łagodniejszym klimacie. Jako roślina okrywowa, wraz z hostami może być sadzona w miejscach o głębokim cieniu.
Ta wszechstronna roślina jednoroczna o ciepłej porze roku występuje w szerokiej gamie kolorów kwiatów, kształtów i wzorów liści. Begonia (łac. Begonia) posiada też schludny pokrój kopca, który świetnie pasuje do kęp host. Niezależnie od tego, czy begonie są uprawiane w pojemnikach czy w glebie na rabatach, stanowią niezwykle efektowny akcent kolorystyczny półcienistego ogrodu z funkiami.
Urocze kwiaty w kształcie serca pojawiają się na łukowatych łodygach w odcieniach różu, bieli lub czerwieni. Oprócz nich serduszka okazałe (łac. Lamprocapnos, syn. dicentra) mają wyprostowany pokrój i posiadają ozdobne koronkowe liście. Wszystko razem stanowi dobry kontrast dla niższych, masywnych liści hosty. Rośliny te można z powodzeniem sadzić ze sobą w jednym pojemniku.
Wzorzyste lub kolorowe liście tej tworzącej zielone dywany byliny późną wiosną do wczesnego lata są dodatkowo przyozdobione uroczymi, wzniesionymi kwiatostanami. Dąbrówka (łac. Ajuga) rośnie szybko i potrafi wypełnić nawet bardzo nieprzyjazne roślinom miejsca w ogrodzie. Wraz z hostami stanowi podstawę do zacienionych stanowisk pod drzewami, krzewami, hostami i wysokimi bylinami.
Dodaj egzotyczną nutę do ogrodu sadząc obok host kaladium (łac. Caladium) – jeszcze niezbyt znaną i niepopularną do sadzenia w ogrodach roślinę z tropików. Kaladium dobrze się czuje w zacienionych zakątkach, a dzięki dużym liściom w kształcie serca, współgra z wieloma roślinami cieniolubnymi. Rosnąc razem z hostami będzie tworzyć niezwykłe letnie rabaty.
Jedno z najbardziej wszechstronnych wieloletnich pnączy. W zależności od odmiany powojnik (łac. Clematis) kwitnie od wiosny do jesieni, a jego kwiaty występują w wielu kolorach i kształtach. Powojniki można uprawiać z hostami wzdłuż ogrodzenia, kraty lub altany, w gruncie lub w pojemnikach.
Roślina uprawiana ze względu na kolorowe liście, jest jednoroczna ale niezwykle ozdobna. Koleus (łac. Coleus) być wyprostowany, płożący lub zwisający, a jego liście mają tak dużą gamę kolorów i ich połączeń, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Koleusa można sadzić razem z hostami w pojemnikach, na zacienionych rabatach lub w nasadzeniach masowych, gdzie potrzebna jest obfita plama koloru.
Rośliny te są uprawiane głównie ze względu na swoje ozdobne liście, które występują w wielu kolorach, wzorach i kształtach. Żurawka (łac. Heuchera) tolerujące szeroki zakres warunków uprawy i bez problemu rośnie w bliskim sąsiedztwie host. Rośliny te mogą być łączone w mieszanych cienistych rabatach, lasach lub pojemnikach.
Jedne z najpopularniejszych bylin kwitnących latem, liliowce (łac. Hemerocallis) mają kwiaty w kształcie trąbki i występują w szerokiej gamie kolorów. Ich trawiasty pokrój ładnie kontrastuje z liśćmi hosty przez cały sezon wegetacyjny. Warto pamiętać, że liliowce potrzebują co najmniej 4-6 godzin bezpośredniego porannego słońca, by dobrze się rozwijały i kwitły.
Ten liściasty krzew to wyjątkowy gatunek, który potrafi zdobić ogród cały rok – efektownymi białymi lub różowymi kwiatami, które pojawiają się wiosną, błyszczącymi, często kolorowymi liśćmi przebarwiającymi się jesienią, owocami i wyrazistymi pędami. Połącz derenie (łac. Cornus) z hostami, aby uzyskać świetne zestawienie pasujące do każdego ogrodu.
Hosty i paprocie wyjątkowo dobrze ze sobą współgrają. Hosty są wyrazistymi pękami, grubych liści, a paprocie dodają lekkości i wypełniają kompozycję. Zarówno jedne jak i drugie uwielbiają wilgoć i cień, dlatego są idealne do ogrodów w cieniu oraz ze zbiornikami wodnymi.
Wiosną tiarella (łac. Tiarella) wykształca wzniesione białe lub różowe kwiatostany złożone z małych kwiatów o długich pręcikach co sprawia, że wyglądają one nieco jak szczotki. Roślina ma też bardzo atrakcyjne, zielone lub wzorzyste liście o różnych kształtach. W łagodniejszych regionach liście pozostają zimozielone. Tiarella sadzona z hostą będzie tworzyć wyjątkowo ciekawe zestawienie.
Ten popularny krzew liściasty występuje w różnych rozmiarach i formach, wytwarzając duże, efektowne kwiaty od lata do jesieni, w zależności od odmiany. Hortensja (łac. Hydrangea) dobrze się czuje, gdy jest obsadzana hostami – razem rośliny te tworzą zgrany duet roślin lubiących stale lekko wilgotne stanowiska.
Jedna z niewielu traw ozdobnych, które dobrze rozwijają się w cieniu. Złote lub pstrokate liście hakonechloi (łac. Hakonechloa) dodają jasnego akcentu ciemniejszym obszarom ogrodu. Delikatny, przewieszający się pokrój traw pięknie kontrastuje z odważnymi liśćmi i kopulastym kształtem host. Hakonechloa może być sadzona masowo jako roślina okrywowa lub na rabatach z hostami i innymi roślinami cieniolubnymi.
Roślina ta jest jedną z wielu bylin, które pasują do host. Duże liście języczki (łac. Ligularia) są w kształcie serca lub zaokrąglone. Wysokie żółte kłosy kwiatowe pojawiają się latem, aby rozjaśnić zacienione miejsca. Posadź tę kochającą wilgoć bylinę w pobliżu zbiornika wodnego lub na mieszanej rabacie.
Kwiaty w kształcie dzwonków pojawiają się od wczesnej do połowy wiosny w odcieniach niebieskiego, różowego, czerwonego lub białego. Liście miodunki (łac. Pulmonaria) są w kształcie lancy i mogą być zielone, srebrne, białe lub nakrapiane. Tę kochającą wilgoć roślinę można łączyć z hostą w rabatach leśnych, nasadzeniach masowych lub pojemnikach.
Kępy drobnych niebieskich kwiatów przypominających niezapominajki to brunera (łac. Brunnera). Rośliny te kwitną wiosną, ale przez cały sezon zdobią półcieniste ogrody sercowatymi liśćmi w kolorach zielonym, złotym, srebrnym lub białym. Warto ją sadzić na rabatach leśnych, jako obrzeża lub w nasadzeniach masowych.
Ta wytrzymała bylina okrywowa jest uprawiana ze względu na zielone, złote lub barwne liście w kształcie serca i rurkowate kwiaty w kolorach białym, różowym lub lawendowym. Jasnota (łac. Lamium) toleruje szeroki zakres warunków uprawy i może być sadzona pod hostami, krzewami lub cieniolubnymi drzewami.