Miodunka (Pulmonaria) to rodzaj byliny zaliczany do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). W naturze występuje głównie na terenach południowej Europy. To bardzo często spotykana roślina w polskich ogrodach.

Miodunka dorasta do ok. 30 cm. wys. i tworzy duże rozety szerokolancetowatych, zielonych, zaostrzonych na końcach, szorstko owłosionych od spodu liści, ozdobionych z wierzchu srebrzystobiałymi plamami.

Roślina zakwita wiosną (III-V), rozwijając małe, różowe, czerwone i fioletowo-niebieskie, dzwonkowate, miododajne kwiaty, zebrane na szczycie łodyżki w luźny, baldachowaty kwiatostan. Kwiaty w trakcie kwitnienia zmienią kolor z różowego lub czerwonego na fioletowo-niebieski, dlatego kwiatostany wydają się być wielobarwne.

Miodunki tworzą kłącza, za pomocą których rozrastają w kępy. Nie są ekspansywne.

Wymagania i uprawa

Roślina preferuje stanowiska półcieniste lub nawet cieniste oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne, ale lekko wilgotne gleby o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Nie lubi pełnego słońca i nie toleruje suszy, dlatego nie należy jej sadzić na stanowiskach słonecznych.

Glebę wokół niej warto ściółkować kompostem, który nie tylko ochroni podłoże przed wysychaniem, ale też wzbogaci je w materię organiczną.

Miodunkę można rozmnażać przez wysiew nasion, ale odmiany lepiej pozyskiwać przez podział dorosłych egzemplarzy po kwitnieniu lub wczesna jesienią, dzięki czemu potomstwo zachowa cechy odmianowe rośliny matecznej.

Trzeba też pamiętać, że miodunki są wrażliwe na mączniaka, dlatego podczas podlewania lepiej nie moczyć ich liści. Rośliny nie wymagają zimowego okrycia. 

Zastosowanie

Miodunka to dokonała roślina do zacienionych zakątków ogrodu, które rozjaśnia za sprawą swoich srebrzyście nakrapianych liści. Doskonale komponuje się z funkiami, brunerami, tawułkami i paprociami. Pięknie prezentuje się też w grupach na wiosennych rabatach, ale może być również wykorzystywana do sadzenia na obwódkach. Sprawdza się także jako roślina okrywająca wolne przestrzenie pod drzewami i krzewami.

Wybrane gatunki i odmiany

W ogrodach miodunka uprawiana jest zwykle w postaci gatunków (np. miodunka pstra, plamista, czerwona itd), ale na uwagę zasługują też jej ciekawe odmiany mieszańcowe:

  • 'Mrs. Moon' – kwiaty niebiesko-fioletowe
  • 'Raspberry Splash'  - kwiaty ciemnoróżowe, podbarwiane na fioletowo
  • 'Moonshine' – kwiaty jasnoniebieskie, liście prawie białe
  • 'Majeste' – kwiaty różowo-fioletowe, liście lancetowate, długie, niemal całkowicie srebrzystozielone
  • 'Sissinghurst White' – kwiaty białe


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Katarzyna Jeziorska; Solarita, Grzegorz_1982/Pixabay; Wouter Hagens/Wikimedia Commons