Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Wybrane gatunki i odmiany

Funkia (Hosta), dla której używa się najczęściej jej łacińskiej nazwy hosta, to liczny rodzaj bylin należący do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Funkie pochodzą ze wschodnich terenów Azji, głównie z Japonii i Chin. Uprawia się głównie formy mieszańcowe / odmiany host (nie używa się ich nazw gatunkowych). To bardzo popularne rośliny ozdobne spotykane w ogrodach na całym świecie.

Wygląd hosty

Hosty są zróżnicowane pod względem wielkości i wysokości – mogą osiągać od 30 do nawet 100 cm wzrostu i rozrastać się w mniejsze lub większe kępy. Główną ozdobą funkii są jej odziomkowe, wyraźnie równoległe unerwione liście, które zależnie od odmiany mogą mieć różne wielkości, kształty i barwy od zielonych, przez żółte do niemal białych.

Funkie kwitną zwykle od lipca do wczesnej jesieni. Kwiaty wszystkich gatunków są podobne do siebie – są umiejscowione na długiej łodydze, mają kształt dzwonków i fioletową, różową lub białą barwę. Zależnie od odmiany mogą mieć zapach lub być bezwonne. Przyciągają owady zapylające (pszczoły, muchówki)

 
 

Wymagania i uprawa hosty

Uprawa hosty (funkii) w ogrodzie nie jest trudna. Roślina najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym choć warto pamiętać, że odmiany o ozdobnym, jasnym ubarwieniu potrzebują nieco więcej światła. Hosta wymaga wilgotnego, żyznego, próchnicznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Roślina jest mrozoodporna.

Roślina cechuje dużą wytrzymałością w tym też na zanieczyszczenia miejskie. Wiele gatunków radzi sobie bardzo dobrze pozostawione bez opieki na wiele lat.

Pozyskiwanie nowych roślin jest bardzo proste. Rozmnażanie funkii przez podział karpy najlepiej wykonać wiosną (w kwietniu) ale można to robić również w innym czasie (jedyny czas, kiedy się tego odradza to późna jesień).

Sadzenie funkii jest łatwe. Wykopujemy dla niej dołek niewiele większy od doniczki, w której ją kupiliśmy. Ziemię w dołku można wymieszać z kompostem i w tak przygotowane miejsce wysadzamy roślinę i podlewamy ją.

Pielęgnacja hosty

Hosty należy podlewać w czasie przedłużających się okresów bezdeszczowych. Systematycznego nawadniania wymagają również młode, 2-3 letnie rośliny. Posadzone już funkie warto wyściółkować warstwą kompostu o grubości 2-3 cm. Będzie on ograniczać utratę wilgoci, zahamuje rozwój chwastów, a także dostarczy składników pokarmowych do gleby.

Rośliny te dobrze reagują na nawożenie, które wykonuje się wiosną i latem. Można stosować nawozy mineralne jak i naturalne.

Szkodniki i choroby hosty

Hosty mogą być atakowane przez różne szkodniki i patogeny. Jednym z najbardziej uciążliwych problemów są ślimaki na liściach funkii. Pojawiają się przeważnie późną wiosną i wczesną jesienią. Najlepiej stosować ekologiczne metody ochrony roślin przed ślimakami.

Kolejnym problemem jest HVX – groźna choroba host powodowana przez wirusy. Objawami chorób wirusowych są zacieki, nacieki, przebarwienia, zapadnięcia i wgłębienia na liściach roślin. Po ich zauważeniu roślinę trzeba szybko usunąć i najlepiej spalić, gdyż nie ma środków zwalczających te choroby.

 
 

Zastosowanie hosty

Hosty to uniwersalne, znane i lubiane rośliny, które są łatwe w pielęgnacji. Funkie pod drzewami i wysokimi krzewami to bardzo częsty widok w parkach i nasadzeniach miejskich. Sadzi się je w większych grupach w ogrodach leśnych, japońskich, naturalistycznych. Można nimi obsadzać wschodnie i północne ściany budynków.

Najpiękniejsze funkie o wzorzystych liściach warto eksponować i łączyć ze sobą tworząc kolorowe połacie. Są też dobrym wyborem na rabaty przy zbiornikach wodnych. Nie ma większych problemów z tym, co posadzić obok funkii, ponieważ roślina ta nie jest ekspansywna i ładnie współgra z wieloma bylinami i krzewami.

Rośliny można też z powodzeniem uprawiać w donicach na tarasach i balkonach.

Polecane gatunki i odmiany hosty

Wśród funkii można znaleźć bardzo ciekawe rośliny, a najpopularniejsze gatunki i odmiany są dostępne niemal we wszystkich sklepach i szkółkach ogrodniczych.

Gatunki

  • Funkia japońska (Hosta japonica) – gatunek typowy, najczęściej spotykany
  • Funkia Fortunea (Hosta fortunei) – jej sercowate liście z ciemno-zieloną obwódką i pręgami wczesnym latem stają się pstre
  • Funkia Siebolda (Hosta sieboldiana) – grube, mocno pomarszczone, niebieskozielone, liście o sercowatym, prawie kolistym kształcie
  • Funkia falista (Hosta undulata) – ma skręcone, liście, w centrum nieregularnie kremowobiałe, obrzeżone na zielono; lawendowe kwiaty pojawiają się w pierwszej połowie lata

Odmiany

 

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Jacquie Klose / AdobeStock, Jan Haerer / Pixabay, "Levens Hall, garden" / alh1 / CC BY-ND 2.0, "ACH28 28C" / 2015 Plant Records Photos / CC BY-SA 2.0, Hosta / Suzanne Schroeter / CC BY-SA 2.0