Funkia (Hosta) to rodzaj byliny należącej do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Zaliczamy do niej bardzo wiele gatunków. Funkie pochodzą ze wschodnich terenów Azji – Japonii i Chin, gdzie gatunkiem dla nich typowym jest funkia japońska (Hosta Japonica).

Funkie występują w wielu odmianach, które są bardzo zróżnicowane m.in. pod względem wielkości – mogą osiągać wzrost od 30 do nawet 100 cm. 

Główną cechą ozdobną funkii są okazałe liście. Wyjątkowo dobrze prezentują się w grupie, zadarniając większe powierzchnie pod drzewami.

Kwiaty wszystkich gatunków są podobne do siebie. Część rozwija się w lipcu, część dopiero wczesną jesienią. Są umiejscowione na długiej łodydze, mają kształt dzwonków i barwę fioletową lub białą. Czasem pachną, ale dużo jest odmian bezwonnych.

Wymagania i uprawa

Funkie najlepiej rosną w półcieniu, w tym te o ozdobnym jasnym ubarwieniu na liściach potrzebują nieco więcej światła. Wszystkie wymagają wilgotnego, żyznego, próchnicznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie (wiosną i latem dobrze zasilić je nawozem).

Posadzone już funkie warto wyściółkować warstwą kompostu o grubości 2-3 cm. Będzie on ograniczać utratę wilgoci, zahamuje rozwój chwastów, a także dostarczy składników pokarmowych do gleby.

Rośliny te cechuje również bardzo duża wytrzymałość. Można pozostawić je bez opieki na wiele lat. Są odporne na mrozy

Szkodnikami, na które musimy zwrócić szczególną uwagę przy uprawie funkii są ślimaki. Pojawiają się przeważnie późną wiosną i wczesną jesienią. Są problemem dla wszystkich roślin, zarówno o ozdobnych, jak i jadalnych liściach. Najlepiej stosować ekologiczne metody ochrony roślin przed ślimakami, ale jest też wiele różnych metod zwalczania tych szkodników.

Polecane gatunki i odmiany

  • Funkia Siebolda 'Elegans' (Hosta sieboldiana) 'Elegans' – grube, mocno pomarszczone, niebieskozielone, liście o sercowatym, prawie kolistym kształcie
  • Funkia Fortunea (Hosta fortunei) – jej sercowate liście z ciemno-zieloną obwódką i pręgami wczesnym latem stają się pstre
  • Funkia falista (Hosta undulata) – ma skręcone, liście, w centrum nieregularnie kremowobiałe, obrzeżone na zielono; lawendowe kwiaty pojawiają się w pierwszej połowie lata


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Jan Haerer/Pixabay, "Levens Hall, garden"/alh1/CC BY-ND 2.0, "ACH28 28C"/2015 Plant Records Photos/CC BY-SA 2.0, "Green things growing... 365 9-5-2011"/Suzanne Schroeter/CC BY-SA 2.0