Funkia japońska / Hosta japońska Hosta japonica

Funkia japonska hosta japonica
Funkia japońska / Hosta japońska (Hosta japonica) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
11
Gleba: przepuszczalna, żyzna
Kolor kwiatów: fioletowe, liliowe
Kwiatostan: kłos
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Pokrój: krzaczkowaty
Wysokość: do 60 cm
Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, pod koronami drzew, roślina dekoracyjna, miejsca eksponowane, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, skalniaki, obwódki rabat
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Funkia japońska (Hosta japonica syn. Hosta plantaginea) lub hosta japońska, to roślina należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Pochodzi z Azji wschodniej, głownie Chin, gdzie porasta wilgotne i widne lasy oraz zarośla. Jako gatunek jest bardzo rzadko spotykana w uprawie ale formy ozdobne, które powstały z krzyżowania jej z innymi gatunkami funki są bardzo popularnymi bylinami ogrodowymi na całym świecie.

Ta wieloletnie roślina dorasta do ok. 60 cm wysokości. Charakteryzują ją piękne, trwałe liście o rynienkowatych długich ogonkach. Są one wyraźnie równolegle unerwione, sercowate lub jajowate, w kolorze zielonym (zależnie od odmiany mogą być wzorzyste).

Funkia japońska kwitnie całe lato, od lipca do września. Zebrane w groniasty kwiatostan przypominający luźny kłos kwiaty mają kształt dzwonków. Głównie występują w kolorze fioletowo-liliowym.

Wymagania i uprawa

Funkia japońska najlepiej rośnie na stanowiskach cienistych i półcienistych, jednak na stanowiskach słonecznych lepiej się wybarwia. Preferuje gleby żyzne i przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym. Jest rośliną mrozoodporną.

Młode rośliny wymagają podlewania, a starsze radzą sobie w okresach krótkotrwałych susz, choć warto je wtedy nawadniać. Można je nawozić od kwietnia do połowy lata.

Hostę rozmnaża się ją przez podział karp.

Roślina jest rzadko atakowana przez choroby i szkodniki, z wyjątkiem ślimaków, które potrafią bardzo zniszczyć liście roślin.

Zastosowanie

Funkie to idealne rośliny do zacienionych, lekko wilgotnych ogrodów. Można je z powodzeniem sadzić na rabatach naturalistycznych, pod drzewami, od północnej strony budynków i w donicach ustawionych pod zadaszeniem. Hosty ładnie się prezentują obok roślin takich jak np. barwinki, azalie, bluszcze, żurawki.


Zdjęcia: Perovskia / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści