Logo
Logo

Ogród z funkiami | 10 inspirujących pomysłów na aranżacje

Cieniste i półcieniste miejsca w ogrodzie doskonale nadają się do obsadzania funkiami – roślinami cenionymi przede wszystkim za dekoracyjne liście, ale też ładne kwitnące w środku lata na biało lub fioletowo. Zobacz naszą galerię ogrodów z funkiami i zainspiruj się do stworzenia własnej rabaty!

Pomysł na ogród z funkiami

Funkie (Hosta) to bardzo zróżnicowana grupa roślin, licząca wiele ciekawych gatunków i odmian różniących się wielkością, barwą oraz kształtem liści. Liście funkii mogą mieć jednolity kolor – być zielone, żółtawe lub sinoniebieskie. Jednak jest też wiele oryginalnych odmian o blaszkach liściowych z dekoracyjnym marginesem, pofalowanych, zabarwionych na kolor purpurowy bądź bardzo jasnych, prawie białych.

W ogrodzie funkie najlepiej rosną w półcieniu lub cieniu. Obok funkii można posadzić wiele gatunków bylin, krzewów iglastych i liściastych. Rośliny te doskonale uzupełniają rabaty kwiatowe, nadają się do zadarniania powierzchni pod koronami drzew oraz sadzenia w dużych pojemnikach. Funkiom trzeba zapewnić żyzne, wilgotne, próchniczne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Aby zdrowo rosły i pięknie się prezentowały, wiosną i latem warto je zasilić nawozem. Zobacz naszą galerię 10 ogrodów z funkiami!

Autor
Ogród z funkiami | 10 inspirujących pomysłów na aranżacje
Ogród z funkiami | 10 inspirujących pomysłów na aranżacje
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl