Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Sadzenie funkii – gdzie sadzić hosty, by zdrowo rosły przez długie lata?

Hosty, inaczej funkie, to bardzo popularne rośliny ogrodowe. Swoją popularność zawdzięczają swojej długowieczności, skromnym wymaganiom oraz niezwykłej dekoracyjności liści. Można je sadzić w różnych miejscach i komponować z innymi roślinami.

Spis treści
Dlaczego warto sadzić hosty w ogrodzie? Czy funkie lubią kwaśną i wilgotną ziemię? Jakie warunki będą idealne dla hosty? Jakie hosty posadzić na słońce? Jakie hosty posadzić w cieniu? Jakie inne rośliny warto posadzić w towarzystwie host?

Dlaczego warto sadzić hosty w ogrodzie?

Funkie często spotykamy pod jej łacińską nazwą – Hosta. Rośliny te cenione są przede wszystkim za ich dekoracyjne liście. Wykazują duże zróżnicowanie pod względem rozmiaru, kształtu, faktury, unerwienia i koloru. Są typowymi bylinami długowiecznymi, które bardzo dobrze przystosowują się do nowych siedlisk. Raz posadzone, będą rosły w tym samym miejscu przez wiele lat. Co roku, będą tworzyć kępy liści, które z czasem przekształcą się w duże karpy.

Mają bardzo szerokie zastosowanie w ogrodzie. Sadzone są zarówno jako rośliny samodzielne, w grupowych nasadzeniach lub jako tło dla innych roślin.

  • Najlepiej rosną w żyznej, zwięzłej i przepuszczalnej, lecz i stale lekko wilgotnej ziemi, o odczynie lekko kwaśnym (ph około 6,0).

  • Większość gatunków i odmian preferuje miejsca wilgotne i zacienione, w których ich ozdobne liście mają najpiękniejsze kolory.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Gdzie sadzić hosty?

Rozproszone promienie słoneczne, przefiltrowane przez gałęzie drzew - to idealne warunki dla host. Pod koronami drzew, na powierzchni ziemi promienie słoneczne przechodzące przez liście tworzą gęsty wzór, przesuwający się wraz ze słońcem wędrującym po nieboskłonie. W takim środowisku hosty otrzymują zarówno dawkę ciepłego słońca, jak i chłodnego cienia. Właśnie w takich warunkach najlepiej rośnie większość gatunków i odmian host.

Hosty rosnące pod drzewami i krzewami konkurują z wyższymi roślinami o wodę i substancje pokarmowe. Jeśli rosną pod drzewami o ekspansywnym, płytkim systemie korzeniowym – t.j. klony (Acer), wierzby (Salix), świerki (Picea) czy modrzewie (Larix), powinny być systematycznie podlewane i nawożone.

Hosty: na słońce

Wyhodowano obecnie całkiem dużo odmian, które z powodzeniem możemy sadzić w miejscach nasłonecznionych. Są nimi np. Hosta fortunei 'Aureomarginata' czy Hosta plantaginea i odmiany od niej pochodzące takie jak 'Royal Standard' czy 'Sum & Substance'.

W dalszym ciągu jednak zbyt intensywne słońce będzie powodować przypalenia liści host oraz zamieranie roślin w wyniku zbyt szybkiej utraty wody.

  • Hosty o niebieskich liściach są najbardziej narażone na przypalenia liści w wyniku działania promieni słonecznych, dlatego nie powinno sadzić się ich w palącym słońcu.

  • Hosty w miejscach nasłonecznionych wymagają zapewnienia im stale wilgotnego podłoża, aby mogły uzupełniać zapas wody, utracony w wyniku dużego parowania przez liście. Gleba w miejscu nasłonecznionym powinna mieć większą domieszkę torfu i kompostu, gdyż te dodatki dobrze utrzymują wilgoć w podłożu. Niezbędne jest także ściółkowanie gleby, aby zabezpieczyć ją przed nadmiernym parowaniem.

  • Kolor liści host na słońcu będzie zupełnie inny niż roślin w miejscach zacienionych – hosty o żółtych kolorach będą prawie białe, a niebieskie będą bardziej zielone. 

Gdzie sadzić hosty?
Fot. Paweł Romanowski (lewo), Plant Publicity Holland (prawo)

Nie powinno się sadzić ich w pełnym słońcu, gdyż promienie słoneczne mogą powodować oparzenia liści.

Hosty w cieniu

W miejscu, gdzie dociera niewiele słońca powinno się sadzić tylko gatunki tolerujące duże zacienienie. Jest to miejsce zwykle dość wilgotne i w związku z tym podatne na choroby grzybowe. W pełnym cieniu, gdzie do ziemi nie dociera słońce dobrze rosną jedynie mchy i grzyby.

Gdzie sadzić hosty?
Fot. Greg Landscaping/Flickr

Warunki świetlne pod koronami drzew sprawiają, że jest to idealne miejsce dla host.

Zastosowanie funkii w ogrodzie

Hosty wśród host

Hosty są roślinami bardzo zróżnicowanymi – wyróżniamy zarówno duże i małe, wysokie i niskie. Dzięki swym dekoracyjnym liściom w przeróżnych kolorach (zielony, żółty, niebieski, paskowany) są niezwykle efektowne. Można tworzyć rabaty jedynie z tych roślin, a miejsca te będą atrakcyjne.

Liczba gatunków i odmian host jest bardzo duża – do rodzaju Hosta zaliczamy 40 gatunków i ponad 1000 odmian, dlatego wybór odpowiednich roślin bywa czasem bardzo trudny. Warto jednak dobierać rośliny tak, aby kontrastowały ze sobą kształtem, fakturą, unerwieniem lub kolorem liści. Nie należy przesadzać z liczbą odmian, gdyż można uzyskać efekt pstrokacizny – 3-5 host na 1 m2 w zupełności wystarczy.

Hosta, fot. Christopher Gosselin - Flickr Hosta, fot. krossbow - Flickr
Hosta, fot. Pawel Romanowski Hosta, fot. Andrea 44 - Flickr
Fot. Flickr, Paweł Romanowski

Hosty doskonale wyglądają w towarzystwie innych host. Zwykle sadzi się 3-5 roślin na 1 m2.

Hosty doskonale komponują się z innymi roślinami ogrodowymi – zarówno roślinami jednorocznymi, cebulowymi jak i bylinami.

Hosty i rośliny jednoroczne

Z roślin jednorocznych także wybieramy te dobrze rozwijające się w cieniu: niecierpek Waleriana (Impatiens walleriana), begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens).

Hosty wśród roślin cebulowych

Wokół host warto posadzić rośliny cebulowe, które wcześnie kwitną tworząc doskonałe sąsiedztwo dla rozwijających się liści host. Wokół większych host warto posadzić: tulipany (Tulip), hiacynty (Hyacinthus), narcyzy (Narcissus), wokół mniejszych: krokusy (Crocus), cebulice (Scilla), ranniki (Eranthis). Rośliny cebulowe i hosty można posadzić nawet pod bardzo rozłożystymi drzewami, gdyż w okresie kwitnienia roślin cebulowych drzewa są jeszcze bezlistne, dzięki czemu nie konkurują o światło.

Hosty wśród bylin

Hosty można też połączyć z bylinami lubiącymi cień jak: bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia), niezapominajka leśna (Myostis sylvatica), paprocie, barwinek pospolity (Vinca minor), bluszcz pospolity (Hedera helix), konwalia majowa (Convallaria majalis), parzydło leśne (Aruncus sylvestris), tawułki (Astilbe).


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów od Colour Your Life, zdjęcie tytułowe: c_a_t_song/Pixabay

Autor
Sadzenie funkii – gdzie sadzić hosty, by zdrowo rosły przez długie lata?
Sadzenie funkii – gdzie sadzić hosty, by zdrowo rosły przez długie lata?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny