Begonia stale kwitnąca (Begonia x semperflorens-cultorum), inaczej nazywana begonią wiecznie kwitnącą lub begonią trwałą, a czasem też ukośnicą, to popularna roślina rabatowa, pochodząca z Brazylii. Należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae).

Roślina posiada zwarty, krzaczkowaty pokrój i niewielkie rozmiary – osiąga do 50 cm wysokości. Ozdobą begonii są zarówno zielone, brązowe, a czasem nawet czerwone, błyszczące i grube liście jak i liczne, małe kwiaty. Mogą mieć kolory biały, różowy lub czerwone i często spotykamy odmiany o kwiatach złożonych.

Begonia to roślina rozdzielnopłciowa (kwiaty męskie oraz oddzielnie kwiaty żeńskie). Kwiaty pojawiają się na łodygach pojedynczo albo po kilka sztuk. Męskie są zbudowane są z 4 płatków, a żeńskie rozwijają się później i posiadają 5 płatków okwiatu.

Jak nazwa wskazuje, begonia wiecznie kwitnąca obsypuje się kwiatami na długi czas – od pierwszych dni lata aż do późnej jesieni. Odmiany zakwitające później cechują się silniejszym wzrostem (do 50 cm) niż wczesne.

Wymagania i uprawa

Roślina ta potrzebuje słońca. Begonie najlepiej uprawiać na próchniczej, żyznej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Wymaga stale lekko wilgotnej ziemi (bardzo źle znosi suszę!).

Begonia stale kwitnąca rozmnażana jest przez wysiew nasion (uprawa z rozsady w szklarni) oraz z sadzonek. Roślinę sadzi się do gruntu na początku czerwca, w rozstawie 15-30 cm.

Wybrane odmiany

  • 'Senator' – wczesne kwitnienie, bardzo ciemne, brązowe liście
  • 'Super Olympia' – wczesne kwitnienie, wytwarza bardzo dużo kwiatów
  • 'Orange Sherbet' – kwiaty pomarańczowe, duże liście

Zdjęcia: Capri23auto, Hans Braxmeier, Michał Koper, Stan Shebs/CC BY-SA 3.0/Link