Begonie to bez wątpienia niezwykłe rośliny – mają egzotyczny wygląd, kwitną nieprzerwanie od wiosny do późnego lata, a do tego przyciągają uwagę efektownymi liśćmi w różnych kolorach i kształtach. Czemu nie wykorzystać ich do tworzenia kompozycji w doniczkach? Warto spróbować, bo wcale nie są kłopotliwe w pielęgnacji. A do tego można stracić głowę patrząc na niesamowicie zróżnicowane barwy ich kwiatów... tyle jest nowych, ciekawych mieszańców!
Zobacz, co można wyczarować z begonii i z jakimi roślinami je zestawiać – mamy dla Ciebie 10 pomysłów do wykorzystania.
Sezon na begonie zaczyna się w połowie maja, gdy minie już ryzyko przymrozków. Wtedy warto sięgnąć po duży pojemnik, worek z podłożem i kilka dodatkowych roślin, które będą towarzyszyć begoniom aż do późnego lata.
Wśród begonii jest sporo ciekawostek – każdy znajdzie rośliną odpowiednią do swojego stylu. Niskie begonie stale kwitnące (Begonia x semperflorens) osiągają 20-50 cm wysokości i nadają się do mniejszych kompozycji. Mają zwarty, krzaczkowaty pokrój i kwiaty białe, czerwone, różowe lub ceglaste. Ich niewielkie liście też stanowią ozdobę – są grube i błyszczące; nie zawsze zielone, nieraz mają odcień ciemnoczerwony lub brązowy. Inaczej wygląda begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida), która ma dużo większe, często pełne kwiaty i rzucające się w oczy duże, zaostrzone liście. Może przyćmić urodą niejedną roślinę sezonową.
Poza powyższymi, najbardziej popularnymi, gatunkami znajdziemy też wiele ciekawych mieszańców gatunkowych – niektóre mają kwiaty podobne do egzotycznych ptaków. Dlatego warto wykorzystywać begonie na balkonie czy tarasie i robić z nimi różne eksperymenty w pojemnikach.
Sadzenie begonii w doniczkach
Sadząc begonie w doniczkach trzeba pamiętać o otworach drenażowych i unikać zastojów wody – podłoże dla tych roślin powinno być lekkie i przepuszczalne. Można je sadzić w stojących lub w wiszących pojemnikach (odmiany o przewieszającym się pokroju).
Obecnie w sprzedaży znajdziemy begonie nie tylko do cienia i półcienia, ale też bardziej odporne, które można uprawiać w miejscach słonecznych. Jednak ze względu na kruche pędy i ciężkie kwiatostany tych wspaniałych roślin – najlepiej wybrać stanowisko osłonięte od wiatru.
W białej donicy zestawiono rośliny ozdobne z liści i kwiatów. Begonie posadzone zostały w środku kompozycji między limonkowymi liśćmi wilca i kaladium. Wyróżniają się nie tylko kwiatami nawiązującymi barwą do swoich sąsiadów, ale też ciemną zielenią liści.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida) Double Delight® Appleblossom Begonia zimowa (Begonia x hiemalis) Solenia® Scarlet Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) Sweet Caroline Medusa™ Green Kaladium (Caladium hortulanum) Heart to Heart® 'Raspberry Moon'
Stonowane, eleganckie zestawienie roślin – kolory liści starca zostały dopasowane do barwy donicy. Łososiowe kwiaty begonii pięknie wyróżniają się na tle brązowopurpurowego ulistnienia. Wypływające poza krawędzie pojemnika liście koleusa dodają całości dynamiki.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Begonia zimowa (Begonia x hiemalis) Solenia® Chocolate Orange Koleus Blumego (Coleus scutellarioides) ColorBlaze® Chocolate Drop Starzec (Senecio candicans) Angel Wings
Niewielka kępka kwitnącej na biało begonii nawiązuje barwą do szkliwa pojemnika, ale w tym zestawieniu kto inny gra pierwsze skrzypce. Wielkie i egzotycznie wyglądające liście kaladium przykuwają uwagę i bawią pstrokatymi wzorami.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Kaladium (Caladium hortulanum) Heart to Heart® 'Scarlet Flame' Kaladium (Caladium hortulanum) Heart to Heart® 'Bold 'N Beautiful' Begonia (Begonia benariensis) Surefire® White
Cztery znacznie różniące się od siebie pokrojem i kształtami liści rośliny pasują do siebie jak ulał. Kaladium o największych liściach jest niczym wielka skała, u podnóża której przycupnęły drobne różowe begonie. Dwukolorowy koleus ożywia purpurowo czerwonymi wzorkami, a limonkowy, delikatny rozchodnik uspakaja całość i niczym leniwa rzeka wypływa z pojemnika, osłaniając jego brązowe brzegi.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Kaladium (Caladium hortulanum) Heart to Heart® 'Raspberry Moon' Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens) Double Up™ Pink Koleus Blumego (Coleus scutellarioides) ColorBlaze® Royale Apple Brandy® Rozchodnik meksykański (Sedum mexicanum) Lemon Coral®
Na tle czarnego pojemnika walczą o pierwszeństwo cztery delikatne i pełne uroku rośliny, ale widać wyraźnie, że na prowadzenie wysunęły się łososiowe begonie o wydłużonych, nietypowych płatkach oraz urocze browalie o fiołkowych kwiatach. Drobne, białe wilczomlecze i torenie pozostają daleko w tyle, ale spajają tę szaloną kompozycję.
Żółto-morelowa begonia o pełnych kwiatach wyglądałaby klasycznie w szaroniebieskiej, szkliwionej donicy, gdyby nie kępa strzelistej szałwii posadzonej obok. To dobry pomysł na kompozycję, która ma nie tylko zdobić, ale też stać przy ścianie lub zasłaniać jakiś element na tarasie.
Poziome paski na donicy i wzorki na liściach koleusa łączy brąz. Ale czy ten duet potrafi wygrać z kwiatami? Przysadzista kępa begonii o pełnych, jasnoróżowych kwiatach daje wyraźny znak – to ja tu jestem najważniejsza.
Rośliny wykorzystane w kompozycji
Begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida) Double Delight® Blush Rose Koleus (Coleus scutellarioides) ColorBlaze® Golden Dreams™
W wąskiej, wysokiej donicy stworzono stonowaną kompozycję z roślin ozdobnych z liści, różniących się barwami, wielkością i kształtem blaszek. Główną rolę gra begonia Pegasus® o tropikalnym wyglądzie. Aby wypełnić puste miejsca po bokach posadzono wilec o purpurowo-brązowych, sercowatych liściach i, dla ożywienia, jasne kaladium. Wypływająca spod nich srebrzysta dichondra nawiązuje do liści kaladium i kontrastuje z kobaltową, błyszczącą donicą.
W starej, szerokiej, metalowej balii z roślinnym ornamentem powstała pełna uroku kompozycja z dwóch dominujących roślin– kwitnącej na jasnożółty kolor begonii o pełnych kwiatach i purpurowego wilca. Obie rośliny mają podobny kształt blaszek liściowych i pokrój. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia miękka poducha z błękitnej lobelii o drobnych, niebieskich kwiatach.
Niezwykłej urody, pomarańczowe kwiaty begonii przywodzą na myśl przycupnięte na gałąziach kolorowe, egzotyczne ptaki – spoglądają w dół, tak jakby przypatrywały się płynącej wodzie. Cienkie gałązki tojeści są jak spokojne strugi wody, płynące po zboczu, ale znajdujące się wyżej dwa różniące się od siebie kolorami koleusy przypominają burzliwe, pieniące się wodospady. Takiego zestawienia roślin z pewnością nikt nie ominie wzrokiem!