Logo
Logo

Starzec popielny / Mróz (Jacobaea maritima)

Starzec popielny / Mróz (Jacobaea maritima) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: żyzna, przepuszczalna, lekka
 • Kolor kwiatów: żółte
 • Kwiatostan: baldachogrono
 • Kwiaty: rurkowe, drobne
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
 • Pokrój: zwarty, krzaczkowaty
 • Wysokość: 50-70 cm
 • Okres kwitnienia: VI, VII
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: rabaty, obwódki rabat, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, parki, cmentarze, pojemniki, kwiat cięty, bukiety
 • Starzec popielny (Jacobaea maritima syn. Senecio cineraria i Cineraria maritima) nazywany też starcem popielatym, srebrzystym lub mrozem to niewielki, zimozielony półkrzew należący do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jego ojczyzną jest południowa Europa, ale jest też często uprawiany w innych rejonach świata.

  Starzec popielny w naturze jest rośliną wieloletnią, dorastającą do ok. 70-80 cm wys., jednak ze względu na brak mrozoodporności w naszym kraju uprawiany jest jako roślina jednoroczna.

  Starzec tworzy sztywne, rozgałęzione, wzniesione, jedwabiście omszone w górnej części i drewniejące u podstawy pędy, porośnięte naprzemianległymi parami dużych, owalnych, mocno powcinanych, pierzastych, długoogonkowych liści, w całości pokrytych delikatnym, białoszarym, miękkim, jedwabistym kutnerem.

  Starzec popielny kwitnie latem (VI-VII) na szczytach pędów rozwijają się drobne, żółte, zebrane w szczytowe baldachogrona koszyczkowe kwiaty, osadzone na długich, sztywnych łodyżkach. Kwiaty pojawiają się w drugim roku uprawy.

   

  Po przekwitnieniu przekształcają się w koszyczkowe owocostany, wypełnione drobnymi, puszystymi nasionami.

  Wymagania i uprawa

  Starce popielne w uprawie oczekują słonecznego stanowiska, gdyż nie tolerują nawet niewielkiego cienia. Preferują też lekkie przepuszczalne podłoże, gdyż nie znoszą nadmiaru wilgoci. Posadzone na glebach ciężkich, zimnych i mokrych lub narażone na częste opady deszczu, szybko tracą swoją urodę i zaczynają chorować, gnić, a nawet zamierać.

  Z racji swojego pochodzenia, starce nie są też odporne na mróz, dlatego w naszym kraju najczęściej uprawia się je jako rośliny jednoroczne. Możemy jednak przechować je przez zimę w jasnym, chłodnym pomieszczeniu, a wiosną, przed dalszą uprawą, przyciąć, aby lepiej się zagęściły. Obcięte fragmenty możemy potraktować jako sadzonki i wykorzystać do rozmnażania.

  Starce popielne zwykle rozmnaża się z nasion, wysiewanych wiosną do ciepłego inspektu (III-IV).

  Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia
  Przeczytaj także
  Oto tajemnica najpiękniejszych hortensji. Sprawdź pH gleby i poznaj sekret idealnego nawożenia

  Zastosowanie

  Największą ozdobą starców popielnych są ich srebrzystobiałe, pierzaste liście, dlatego rośliny mają w ogrodzie wiele zastosowań. Doskonale uzupełniają kompozycje z kwiatów o wyrazistych barwach (np. aksamitek, begonii stale kwitnących i bulwiastych, szałwii błyszczących, pelargonii), do tworzenia dywanów kwiatowych oraz jako obwódki rabat i kwietników.

  Można również wykorzystywać je do sadzenia wzdłuż ścieżek lub chodników bądź zestawiać z innymi roślinami śródziemnomorskimi takimi jak np. lawenda czy szałwia lekarska.

  Nadają się też do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Ze względu na niewielkie wymagania i tolerancję na suszę, bywają też sadzone na cmentarzach.

  Pędy starców można też suszyć i wykorzystać do tworzenia suchych bukietów.

  Wybrane odmiany

  • 'Silver Dust' – liście mocno powcinane, intensywnie srebrzyste
  • 'Cirrus' – liście słabiej powcinane

  Ciekawostki

  Filcowaty, srebrzystobiały kutner, pokrywający całą roślinę, przypomina szron, dlatego starce popielne nazywane są popularnie mrozami.


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: romansl/Depositphotos,  Eduardo Soares/Unsplash, _Alicja_/Pixabay, scis65/Depositphotos

  Powiązane tematy
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl