Starzec popielny / Mróz Jacobaea maritima

Mroz Senecio Cineraria Cineraria Maritima, fot. romansl - Depositphotos
Starzec popielny / Mróz (Jacobaea maritima) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
41
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, lekka, żyzna
Kolor kwiatów: żółte
Kwiatostan: baldachogrono
Kwiaty: drobne, rurkowe
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: zwarty, krzaczkowaty
Wysokość: 50-70 cm
Okres kwitnienia: VI, VII
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, parki, cmentarze, pojemniki, kwiat cięty, bukiety, rabaty, obwódki rabat

Starzec popielny (Jacobaea maritima syn. Senecio cineraria i Cineraria maritima) nazywany też starcem popielatym, srebrzystym lub mrozem to niewielki, zimozielony półkrzew należący do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jego ojczyzną jest południowa Europa, ale jest też często uprawiany w innych rejonach świata.

Starzec popielny w naturze jest rośliną wieloletnią, dorastającą do ok. 70-80 cm wys., jednak ze względu na brak mrozoodporności w naszym kraju uprawiany jest jako roślina jednoroczna.

Starzec tworzy sztywne, rozgałęzione, wzniesione, jedwabiście omszone w górnej części i drewniejące u podstawy pędy, porośnięte naprzemianległymi parami dużych, owalnych, mocno powcinanych, pierzastych, długoogonkowych liści, w całości pokrytych delikatnym, białoszarym, miękkim, jedwabistym kutnerem.

Starzec popielny kwitnie latem (VI-VII) na szczytach pędów rozwijają się drobne, żółte, zebrane w szczytowe baldachogrona koszyczkowe kwiaty, osadzone na długich, sztywnych łodyżkach. Kwiaty pojawiają się w drugim roku uprawy.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Po przekwitnieniu przekształcają się w koszyczkowe owocostany, wypełnione drobnymi, puszystymi nasionami.

Wymagania i uprawa

Starce popielne w uprawie oczekują słonecznego stanowiska, gdyż nie tolerują nawet niewielkiego cienia. Preferują też lekkie przepuszczalne podłoże, gdyż nie znoszą nadmiaru wilgoci. Posadzone na glebach ciężkich, zimnych i mokrych lub narażone na częste opady deszczu, szybko tracą swoją urodę i zaczynają chorować, gnić, a nawet zamierać.

Z racji swojego pochodzenia, starce nie są też odporne na mróz, dlatego w naszym kraju najczęściej uprawia się je jako rośliny jednoroczne. Możemy jednak przechować je przez zimę w jasnym, chłodnym pomieszczeniu, a wiosną, przed dalszą uprawą, przyciąć, aby lepiej się zagęściły. Obcięte fragmenty możemy potraktować jako sadzonki i wykorzystać do rozmnażania.

Starce popielne zwykle rozmnaża się z nasion, wysiewanych wiosną do ciepłego inspektu (III-IV).

Zastosowanie

Największą ozdobą starców popielnych są ich srebrzystobiałe, pierzaste liście, dlatego rośliny mają w ogrodzie wiele zastosowań. Doskonale uzupełniają kompozycje z kwiatów o wyrazistych barwach (np. aksamitek, begonii stale kwitnących i bulwiastych, szałwii błyszczących, pelargonii), do tworzenia dywanów kwiatowych oraz jako obwódki rabat i kwietników.

Można również wykorzystywać je do sadzenia wzdłuż ścieżek lub chodników bądź zestawiać z innymi roślinami śródziemnomorskimi takimi jak np. lawenda czy szałwia lekarska.

Nadają się też do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Ze względu na niewielkie wymagania i tolerancję na suszę, bywają też sadzone na cmentarzach.

Pędy starców można też suszyć i wykorzystać do tworzenia suchych bukietów.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Wybrane odmiany

  • 'Silver Dust' – liście mocno powcinane, intensywnie srebrzyste
  • 'Cirrus' – liście słabiej powcinane

Ciekawostki

Filcowaty, srebrzystobiały kutner, pokrywający całą roślinę, przypomina szron, dlatego starce popielne nazywane są popularnie mrozami.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: romansl/Depositphotos,  Eduardo Soares/Unsplash, _Alicja_/Pixabay, scis65/Depositphotos


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści