Ogród śródziemnomorski. Jak go założyć i co w nim posadzić?
Ogród w stylu śródziemnomorskich to marzenie niejednego posiadacza zielonego zakątka. Rejon południowej Europy to przecież ulubiony kierunek naszych wakacyjnych podróży. Poznaj najlepsze rośliny do ogrodu śródziemnomorskiego, charakterystyczne dla ogrodów francuskich, greckich, hiszpańskich i włoskich.
Okolice Morza Śródziemnego to rejony, które kojarzymy z tym, co najprzyjemniejsze – ciepłem słońca, błękitem morza i bogactwem roślinności. Trudno przyjąć spójną definicję stylu śródziemnomorskiego, bo łączy on w sobie wiele krajów, które mimo bliskości geograficznej różnią się pod względem zarówno kultury, historii, jak i estetyki.
Romantyczny ogród Francji jest odmienny od radosnego greckiego tarasu, a włoski klasyczny styl kontrastuje z nieco orientalnym klimatem południa Hiszpanii. To bogactwo może być jednak atutem – ogród czy taras śródziemnomorski to świetny sposób na stworzenie wakacyjnej atmosfery w zasięgu ręki.
Dowiedz się, jak uprawiać lawendę w ogrodzie i w doniczce.
![]() fot. iVerde |
![]() fot. iVerde |
![]() fot. iVerde |
![]() fot. iVerde |
Jakie rośliny posadzić w ogrodzie śródziemnomorskim?
Wybierając rośliny do śródziemnomorskiego ogrodu musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami, wynikającymi z klimatu naszego kraju, ponieważ dla ciepłolubnych gatunków zimujących w ogrodzie groźne mogą być zwłaszcza ostre, bezśnieżne zimy. Najbardziej istotne jest odpowiednie zabezpieczanie w czasie zimy w pierwszych latach po posadzeniu, ponieważ młode rośliny są najbardziej narażone na uszkodzenia mrozowe.
Pnącza najlepiej sadzić na południowej lub zachodniej ścianie budynków, które łatwiej się nagrzewają i magazynują ciepło słoneczne. Rośliny przy pergolach można zabezpieczyć na zimę osłoną z maty słomianej lub tkaniny jutowej.
Krzewy, jak np. jałowce o smukłym pokroju czy bukszpany właściwie nie wymagają ochrony przed niską temperaturą, ale większe okazy warto związać jesienią w kilku miejscach, by uniknąć rozłamania pędów pod wpływem okrywy śnieżnej.
Krzewiki bardziej wrażliwe na mróz, szczególnie kwitnące, jak np. lawenda czy szałwia można dodatkowo osypać nieco wyżej ziemią, co zabezpiecza bryłę korzeniową przed uszkodzeniem.
Trawy, szczególnie wyższe, jak np. miskanty czy rozplenice też wymagają okrycia na zimę. Liście związujemy i okrywamy słomą lub jutą, a u podstawy usypujemy ok. 20-centymetrową warstwę suchych liści bądź trocin, aby zabezpieczyć przed mrozem środek rozety liściowej i korzenie. Gatunki niższe, takie jak kostrzewa, są w pełni mrozoodporne.
Byliny to grupa najlepiej przystosowana do naszego klimatu, ponieważ obejmuje rośliny, których części nadziemne jesienią zamierają, a zimuje ich część podziemna. Zazwyczaj nie mają problemu z przetrwaniem zimy, ale młode okazy i rośliny sadzone na otwartych, wietrznych miejscach lepiej zabezpieczyć osłoną z kory, trocin, słomy czy gałązek igliwia. Ma to szczególne znaczenie w trakcie bezśnieżnych zim, gdy rośliny pozbawione są naturalnej osłony.
![]() fot. iVerde |
![]() fot. iVerde |
![]() fot. iVerde |
![]() fot. iVerde |
Zimowanie: W ogrodzie, czy w pomieszczeniu?
Wiele roślin pochodzących z rejonu śródziemnomorskiego jest na tyle wrażliwa na chłód, że nie może być w naszych warunkach klimatycznych sadzona bezpośrednio do gruntu. Gatunki takie jak bugenwilla, oleander czy rośliny cytrusowe najlepiej posadzić w dużych donicach i wystawiać na taras bądź do ogrodu jedynie latem.
Bardziej wytrzymałe, jak np. bukszpan można pozostawić w donicach na zewnątrz również zimą, ale wymaga to odpowiedniego przygotowania jeszcze podczas sadzenia roślin. Wewnętrzną powierzchnię donicy wykładamy cienką warstwą styropianu, a następnie grubą czarną folią. Po takim zabezpieczeniu przed mrozem trzeba umieścić w pojemniku warstwę drenażu (kamienie, keramzyt), ziemię oraz oczywiście rośliny.
W przypadku wszystkich roślin należy pamiętać o podlewaniu i zasilaniu nawozami, szczególnie na początku wegetacji, ale także w momencie intensywnego wzrostu i kwitnienia. Wyjątkową uwagę trzeba zwrócić na rośliny sadzone w donicach, ponieważ częstsze podlewanie powoduje szybkie wypłukiwanie składników odżywczych.
Typy ogrodów śródziemnomorskich
Ogród w stylu śródziemnomorskich to marzenie niejednego posiadacza zielonego zakątka. Rejon południowej Europy to przecież ulubiony kierunek naszych wakacyjnych podróży. Poznaj najlepsze rośliny do ogrodu śródziemnomorskiego, charakterystyczne dla ogrodów francuskich, greckich, hiszpańskich i włoskich.
Komentarze