Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
41
Okazje

Lawenda wąskolistna 'Hidcote'

Lawenda wąskolistna 'Hidcote' jest niskim, wyjątkowo zwartym i aromatycznie pachnącym podkrzewem o półkulistym pokroju. Doskonale nadaje się do uprawy w Polsce (w ogrodzie i w doniczce), dobrze zimuje, choć wymaga ochrony.

 

Uprawa lawendy w Polsce i na świecie

Kojarzona z francuską Prowansją lawenda jest rośliną, którą można śmiało uprawiać w Polsce. Należy jednak doprecyzować, że spośród 30 gatunków roślin zaliczanych do rodzaju Lavandula naturalnie porastających obszar basenu Morza Śródziemnego, w naszym klimacie dobrze radzi sobie tylko lawenda wąskolistna.

Oczywiście nie jest uprawiana na tak dużą skalę, jak na południu Europy, niemniej jednak aromatyczne, lawendowe kompozycje coraz częściej goszczą zarówno w prywatnych ogrodach, jak i w przestrzeni publicznej. Niewielkie wymagania czynią lawendę rośliną łatwą w uprawie nawet dla osób nie mających tzw. ręki do kwiatów.

Lavandula angustifolia Hidcote fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) 'Hidcote' (synonim 'Hidcote Blue') jest niskim, wyjątkowo zwartym i aromatycznie pachnącym podkrzewem o półkulistym pokroju. Dorasta do 0,5 m wysokości i średnicy. Jej pędy są krótkie, wzniesione, silnie rozgałęzione, w przekroju czterokanciaste, pokryte gęsto wąskimi listkami.

Liście są równowąskie, mają od 2 do 4 cm długości i 0,5 cm szerokości oraz podwinięte brzegi, przez co przypominają igły. Liście są ułożone na pędach nakrzyżlegle i utrzymują się przez zimę. Z obu stron pokrywa je gruba warstwa kutneru.

Kwiaty są drobne, ciemnofioletowe, zebrane w grube kłosy wyniesione ponad liście na cienkich, zielonych łodyżkach. Rośliny kwitną od końca czerwca do połowy sierpnia. W tym czasie wabią liczne owady zapylające, pszczoły, trzmiele, kolorowe motyle. Nocą kwiaty są odwiedzane przez ćmy.

Wszystkie części rośliny zawierają silnie pachnące olejki eteryczne. Aby je uwolnić wystarczy lekko rozetrzeć liść lub kwiatostan. Podczas kwitnienia w upalne letnie dni olejki same się uwalniają, roztaczając wokół roślin przyjemny zapach.

Po kwitnieniu należy przyciąć suche kwiatostany. Można je związać w pęczki i wykorzystać jako aromatyczną ozdobę mieszkania.

Pielęgnacja

Lawenda jest rośliną niezupełnie odporną na mróz, ale za to doskonale znosi suszę i jest niewybredna w stosunku do gleby. Najlepiej rośnie na glebach wapiennych, przepuszczalnych, w miejscach ciepłych, słonecznych, osłoniętych od wiatru zwłaszcza w okresie zimy. Na wschodzie i w centrum kraju zaleca się okrywanie roślin stroiszem.

Zimowa ochrona polega przede wszystkim na zabezpieczeniu liści przed nadmiernym nasłonecznieniem i wiatrem, powodującym wysychanie roślin. Wiosną krzaczki lawendy należy przyciąć, usuwając wszystkie przemarznięte fragmenty. Coroczne, regularne cięcie zapewnia utrzymanie kompaktowego pokroju. Takie rośliny nie ulegają uszkodzeniu na skutek silnych opadów śniegu lub deszczu.

Dowiedz się, jak uprawiać lawendę w ogrodzie i w doniczce.

Lawenda Lavandula angustifolia Hidcote fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Gdzie sadzić?

Lawenda wąskolistna ‘Hidcote’ najpiękniej prezentuje się sadzona w dużych grupach po kilka, kilkanaście sztuk. W ten sposób w czasie kwitnienia tworzy wyraziste, niebieskie plamy. Świetnie rośnie w ogrodach skalnych, ziołowych, w towarzystwie niewysokich bylin. Doskonale komponuje się z niskimi różami i bukszpanem.

Uprawiana w donicach na słonecznych parapetach, balkonach lub tarasach jest źródłem wspaniałego zapachu, a jej kwiaty i liście można w niewielkich ilościach wykorzystywać w kuchni przy tworzeniu różnego rodzaju potraw.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie główne: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT