Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ogród francuski: jak go założyć i co w nim posadzić?

Ogród francuski to zestawienie lekkich form, które stwarzają wrażenie swobody i artystycznego nieładu, a zarazem łagodne i stonowane barwy oraz przyjemny aromat roślin. Ogrody te są znane ze swojej chłodnej palety kolorów, głównie odcieni fioletu i różu, z dodatkiem białych i szafirowych akcentów.

Spis treści
Czym charakteryzuje się ogród we francuskim stylu? Jakie rośliny posadzić w ogrodzie francuskim?

Lawendowe pola: jak założyć ogród francuski?

Kraina ciągnących się po horyzont fioletowych łanów lawendy, poprzetykanych kamiennymi domostwami, gdzie życie toczy się spokojnie i sielsko – tak większość z nas wyobraża sobie Prowansję. Urządzenie ogrodu nawiązującego do tego urokliwego obrazka jest na wyciągnięcie ręki – styl prowansalski to zestawienie lekkich form, które stwarzają wrażenie swobody i artystycznego nieładu, a zarazem łagodne i stonowane barwy oraz przyjemny aromat roślin. Ogrody te są znane ze swojej chłodnej palety kolorów, głównie odcieni fioletu i różu, z dodatkiem białych i szafirowych akcentów.

Głównym bohaterem jest oczywiście lawenda, którą warto sadzić w większych grupach i umieścić w najbardziej eksponowanych miejscach ogrodu, czy tarasu.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Urokliwie wygląda zestawienie lawendy z bylinami o delikatnym pokroju i kwiatach w innych odcieniach fioletu bądź niebieskich, np. kocimiętką, szałwią czy zwiewną perowskią. Do gamy kolorystycznej dobrze też wprowadzić rośliny kwitnące na różowo – tawułkę, jeżówkę purpurową, czy pysznogłówkę. Na obrzeżach, dla przełamania srebrzystości liści można wykorzystać niższe byliny o wyrazistym, barwnym ulistnieniu – dąbrówkę rozłogową czy żurawkę.

Francja w różach i fioletach

Romantyczny charakter kompozycji podkreślą rabatowe i pnące róże, oraz obsypane obficie kwiatami hortensje. Niewątpliwie stylowym dodatkiem będzie także glicynia – przepiękne pnącze, które wiosną wytwarza kaskady kwiatów w liliowym kolorze, a umieszczone na pergoli bądź wspinające się po murze sprawia wrażenie pastelowego deszczu.

Francuskie formy i kształty Prowansji

Osoby ceniące sobie większy ład i przywiązanie do tradycji być może będą miały ochotę wprowadzić do lekkiego stylu Prowansji nieco klasyki ogrodów francuskich – formowane żywopłoty z bukszpanu, ujmujące w ramy kwietne kompozycje, bądź też kuliste lub stożkowe rzeźby, które efektownie prezentują się w dekoracyjnych donicach.

Zwarta forma i geometryczny kształt dobrze kontrastują z lekkim pokrojem bylin. Obok nich, w ozdobnych misach można więc umieszczać kompozycje z roślin sezonowych, np. bratków, żeniszków czy wdzięcznych niezapominajek.

Własne zioła francuską podstawą ogrodu

Francja to nie tylko oszałamiające krajobrazy, ale także zapachy. Do roślinności należy więc wprowadzić ziołową nutę, choćby kierując się składem najbardziej znanej mieszanki pochodzącej z tego regionu – ziołami prowansalskimi, w których dominuje tymianek, rozmaryn i szałwia, ale znajdziemy też bazylięcząber, majeranek, miętę pieprzową czy oregano.

lawenda wąskolistna fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
Lawenda wąskolistna

bukszpany fot. claude05alleva - Pixabay.com
Bukszpan wieczniezielony

glicynia wisteria fot. ariesa66 - Pixabay.com
Glicynia, wisteria

hortensja ogrodowa fot. i_phoneid - Pixabay.com
Hortensja ogrodowa

Rośliny do francuskiego ogrodu:
jakie gatunki wybrać?

Byliny

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)
Lawenda francuska (Lavandula stoechas)
Tawułka (Astilbe)
Kocimiętka (Nepeta)
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)
Pysznogłówka (Monarda)
Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
Żurawka (Heuchera)

Krzewy

Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia)
Hortensja (Hydrangea)
Bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens)
Róża (Rosa)

Pnącza

Glicynia (Wisteria)

Jednoroczne i dwuletnie

Niezapominajka (Myosotis)
Bratek ogrodowy (Viola ×wittrockiana)
Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum)

Zioła

Tymianek (Thymus)
Szałwia lekarska (Salvia officinalis)

logo Leroy Merlin

Tekst i zdjęcia: źródło - materiały prasowe Leroy Merlin Polska

Opracowanie: dr inż. Małgorzata Mirgos 
Katedra Roślin Warzywnych i Leczniczych, Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Zdjęcie tytułowe: kolaż Pixabay

 

Autor
Ogród francuski: jak go założyć i co w nim posadzić?
Ogród francuski: jak go założyć i co w nim posadzić?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (4)