Lawendowe pola: jak założyć ogród francuski?
Kraina ciągnących się po horyzont fioletowych łanów lawendy, poprzetykanych kamiennymi domostwami, gdzie życie toczy się spokojnie i sielsko – tak większość z nas wyobraża sobie Prowansję. Urządzenie ogrodu nawiązującego do tego urokliwego obrazka jest na wyciągnięcie ręki – styl prowansalski to zestawienie lekkich form, które stwarzają wrażenie swobody i artystycznego nieładu, a zarazem łagodne i stonowane barwy oraz przyjemny aromat roślin. Ogrody te są znane ze swojej chłodnej palety kolorów, głównie odcieni fioletu i różu, z dodatkiem białych i szafirowych akcentów.
Głównym bohaterem jest oczywiście lawenda, którą warto sadzić w większych grupach i umieścić w najbardziej eksponowanych miejscach ogrodu, czy tarasu.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Urokliwie wygląda zestawienie lawendy z bylinami o delikatnym pokroju i kwiatach w innych odcieniach fioletu bądź niebieskich, np. kocimiętką, szałwią czy zwiewną perowskią. Do gamy kolorystycznej dobrze też wprowadzić rośliny kwitnące na różowo – tawułkę, jeżówkę purpurową, czy pysznogłówkę. Na obrzeżach, dla przełamania srebrzystości liści można wykorzystać niższe byliny o wyrazistym, barwnym ulistnieniu – dąbrówkę rozłogową czy żurawkę.
Francja w różach i fioletach
Romantyczny charakter kompozycji podkreślą rabatowe i pnące róże, oraz obsypane obficie kwiatami hortensje. Niewątpliwie stylowym dodatkiem będzie także glicynia – przepiękne pnącze, które wiosną wytwarza kaskady kwiatów w liliowym kolorze, a umieszczone na pergoli bądź wspinające się po murze sprawia wrażenie pastelowego deszczu.
Francuskie formy i kształty Prowansji
Osoby ceniące sobie większy ład i przywiązanie do tradycji być może będą miały ochotę wprowadzić do lekkiego stylu Prowansji nieco klasyki ogrodów francuskich – formowane żywopłoty z bukszpanu, ujmujące w ramy kwietne kompozycje, bądź też kuliste lub stożkowe rzeźby, które efektownie prezentują się w dekoracyjnych donicach.
Zwarta forma i geometryczny kształt dobrze kontrastują z lekkim pokrojem bylin. Obok nich, w ozdobnych misach można więc umieszczać kompozycje z roślin sezonowych, np. bratków, żeniszków czy wdzięcznych niezapominajek.
Własne zioła francuską podstawą ogrodu
Francja to nie tylko oszałamiające krajobrazy, ale także zapachy. Do roślinności należy więc wprowadzić ziołową nutę, choćby kierując się składem najbardziej znanej mieszanki pochodzącej z tego regionu – ziołami prowansalskimi, w których dominuje tymianek, rozmaryn i szałwia, ale znajdziemy też bazylię, cząber, majeranek, miętę pieprzową czy oregano.
Rośliny do francuskiego ogrodu:
|