Logo
Logo

Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia)

Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty, ulistnienie
 • Gleba: uboga, przepuszczalna, lekka
 • Kolor kwiatów: niebieskie
 • Kwiatostan: grono
 • Kwiaty: pachnące, rurkowe, wargowe
 • Odczyn gleby: zasadowa, lekko zasadowa
 • Pokrój: luźny, wzniesiony, krzaczkowaty
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: do 80 cm
 • Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: ogrody wrzosowiskowe, skalniaki, rabaty, obwódki rabat, skarpy, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Jak można rozmnożyć perowskię? Pielęgnacja Zastosowanie Polecane odmiany Ciekawostki Gdzie kupić?

  Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) zwyczajowo nazywana czasem rosyjską szałwią, to roślina należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Naturalnie występuje na terenach środkowo-zachodniej Azji (od Iranu do Indii i Tybetu, a na północy po Kazachstan). W ostatnich latach zyskała na popularności i można ją częściej spotkać w polskich ogrodach.

  Jak wygląda perowskia? Jaką roślinę przypomina?

  Perowskia łobodolistna to wieloletni, ciekawy półkrzew, który zależnie od warunków dorasta do wysokości ok. 80-150 cm. Wytwarza srebrzysto-szare, wyjątkowo ozdobne, często drobne, liście, które są głęboko wcinane i podwójnie pierzastosieczne (zdarzają się całobrzegie). Po roztarciu mają one zapach przypominający szałwię lekarską. Wyrastają one naprzeciwlegle na mocnej, srebrzystej łodydze, która posiada włoski (bywają lepkie).

  Perowskia kwitnie w lipcu i sierpniu (czasem też we wrześniu). Charakteryzuje się nietypowym kolorem kwiatów – pastelowo-niebieskim lub fioletowo-błękitnym. Są one małe, rurkowate i grzbieciste. Wyrastające wzdłuż pędu, tworzą na jego szczycie kwiatostany o długości 40-50 cm. Bywają rozgałęzione. Perowskia jest rośliną miododajną.

  Wymagania i uprawa perowskii łobodolistnej

  Perowskia łobodolistna ma specyficzne wymagania glebowe, gdyż naturalnie rośnie w dość ekstremalnych warunkach. Potrzebuje stanowisk słonecznych. Najlepiej rośnie na glebach słabych (mało żyznych), przepuszczalnych, piaszczystych i kamienistych, suchych oraz wapiennych (o odczynie pH zasadowym). Jest mrozooodporna (strefa 5a) i choć może lekko przemarznąć jest to zupełnie niegroźne, ponieważ wiosną intensywnie odbija z karpy.

  Sadzenie i przesadzanie można wykonywać w ciągu całego roku, ale tak jak w przypadku wszystkich roślin ogrodowych najlepiej to robić wiosną lub jesienią.

  Jak rozmnażać perowskię łobodolistną?

  • Rozmnażanie przez sadzonki zielne: Ten proces rozpoczyna się w maju i czerwcu. Wybieramy młode, zdrowe pędy, które nie zdrewniały. Następnie odcinamy je, tak aby miały długość około 10 cm. Po odcinaniu pędów, usuwamy liście z dolnej części sadzonki, aby zapewnić jej odpowiednie warunki do ukorzenienia.
  • Rozmnażanie przez sadzonki półzdrewniałe: Ten proces jest podobny do rozmnażania przez sadzonki zielne, ale odbywa się latem. Wybieramy pędy, które są częściowo zdrewniałe, a następnie odcinamy je i przygotowujemy do ukorzenienia.
  • Rozmnażanie przez wysiew nasion: Ta metoda może być nieco bardziej skomplikowana, ponieważ nasiona perowskii kiełkują dość długo i wymagają stratyfikacji, czyli procesu naśladowania naturalnych warunków, które nasiona muszą przejść zanim zaczną kiełkować.
  • Rozmnażanie przez samozasiew: W sprzyjających warunkach, perowskia może sama rozsiewać swoje nasiona, co prowadzi do naturalnego rozmnażania.
  • Rozmnażanie przez podział roślin: Ten proces najlepiej przeprowadzać wiosną. Polega na podziale starszej rośliny na kilka mniejszych, które następnie są sadzone jako osobne rośliny.

  Pamiętaj, że po posadzeniu perowskii, należy ją podlewać aż do momentu ukorzenienia się. Ze względu na głęboki system korzeniowy, starsze rośliny mogą być trudniejsze do podziału i przesadzenia.

  Jakie zabiegi pielęgnacyjne potrzebuje perowskia?

  Perowskia łobodolistna nie potrzebuje podlewania nawet, gdy jest bardzo sucho. Zaleca się jej też nie nawozić, choć można spotkać opinię, że roślina świetnie reaguje na nawozy dla kaktusów.

  Roślina powinna być przycięta dość nisko pod koniec zimy lub wczesną wiosną – to daje jej miejsce na wytworzenie nowych pędów. warto też co jakiś czas usuwać jej starsze i grubsze gałęzie, szczególnie ze środka kępy.

  Zimowanie perowskii jest proste. Roślina nie jest zimozielona i zrzuca liście na zimę, które stają się jej naturalną ochroną przed mrozem i całkowicie jej wystarczą.

  Zastosowanie perowskii łobodolistnej

  Perowskia łobodolistna sprawdza się doskonale w ogrodach w stylu preriowym, śródziemnomorskim ale też wiejskim i naturalistycznym. Nadaje się na rabaty bylinowe, żwirowe i skalne. Można ją też sadzić na wrzosowisku.

  Karowe odmiany rośliny są coraz chętniej uprawiane też w donicach, które można ustawić na balkonie czy tarasie.

  Polecane odmiany perowskii

  • 'Blue Spire' – do 1,5 m wysokości, kwiaty ciemniejsze niż u gatunku podstawowego
  • 'Little Spire' – do 60 cm wys. i bardziej zwarty pokrój
  • 'Rocketman' – do mniej więcej 80 cm wys., wzniesiony pokrój
  • 'Mystery of Knightshayes' – wys. do 1,1-1,2 m, większe liście, późniejsze kwitnienie (ok. dwa tygodnie później niż gatunek)

  Ciekawostki o perowskii

  Perowskia zyskała swoją nazwę w ok. XIX wieku, na cześć rosyjskiego hrabiego i generała V.A. Perowskiego. Nazwa rodzajowa zaś – czyli "łobodolistna", tak jak się łatwo domyśleć wynika z tego, że liście rośliny przypominały ówczesnym botanikom liście łobody.

  Gdzie kupić sadzonki perowskii łobodolistnej?

  Kiedyś mało znana, obecnie roślina chętnie sadzonym w naszych ogrodach gatunkiem, dlatego jej sadzonki w doniczkach można znaleźć w wielu szkółkach roślin ozdobnych, centrach ogrodniczych i innych punktach sprzedających rośliny ogrodowe. Perowskię łobodolistną kupimy też w sklepach internetowych, np.:

   

  Zdjęcia: Beverly Elliott/Pixabay, "Russian Sage"/patrick_standish/CC BY 2.0"Russian Sage"/F. D. Richards/CC BY-SA 2.0, Ann-Marie Tholander/Pixabay

  Autor
  Perowskia łobodolistna
  Perowskia łobodolistna
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (2)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Iza

  21-04-2021 04:59

  Dzien dobry, czy Perovskia jak bedzie od rana do 12-13 na sloncu a poznuej w cieniu to bedzie usatysfakcjonowana? Czy potrzebuje byc w sloncu dluzej?

  Gość jan

  11-08-2020 16:23

  u mnie w ogrodzie trzeci rok i ma 1,5m wysokości.Na zimę okrywałem a wiosna przycinałem ok.20-25cm od ziemi.Piękna.

  Gość Alicja :-)

  06-08-2020 07:03

  Przycinam tylko zmarznięte części, co roku pięknie kwitnie. Mieszkam w najzimniejszej części Polski.

  Gość działkowiczka Teresa

  17-09-2019 06:08

  Jak nisko (wysoko nad ziemią) należy przycinać perowskię? Moja, kilkunastoletnia, co roku ma tylko 2 - 3 pędy. Nigdy nie miała więcej.

  Pokaż wszystkie komentarze