Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
49
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Kolorowe rabaty. Jak dobierać kolory kwiatów?

Rośliny kwitnące zwykle dobieramy zgodnie z własnym gustem, warto jednak poznać zasady łączenia kolorów na podstawie koła barw. Znajomość zasad pozwoli nam uniknąć wrażenia chaosu w ogrodzie i pstrokacizny na naszych rabatach i w donicach.

 

Trudno wyobrazić sobie ogród bez kolorowych rabat kwiatowych. To właśnie one są sercem każdego ogrodu. Najbardziej bezpieczne są kompozycje w jednej tonacji. Jeżeli jednak wydaje nam się to zbyt monotonne, warto poznać zasady łączenia poszczególnych kolorów w kompozycje. Dobór kolorów trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Zasadą, którą należy się kierować w doborze kolorystyki to łączenie kolorów na podstawie koła barw.

koło barw fot. David Zydd Pixabay

Fot. David Zydd/Pixabay

Koło barw

Koło barw: zasady tworzenia kolorowych kompozycji

Kolory podstawowe to żółty, czerwony i niebieski. Kolory pochodne to zielony, fioletowy i pomarańczowy; powstają przez zmieszanie ze sobą kolorów podstawowych. Połączenie czerwieni z żółcią daje kolor pomarańczowy, żółci z niebieskim – zielony, a niebieskiego z czerwienią – fioletowy.

Układając te kolory na obwodzie koła otrzymamy skalę barw tęczy. Koło barw skład się z 6 kolorów – zielonego, żółtego, pomarańczowego, czerwonego, fioletowego oraz niebieskiego.

Kolory ciepłe i zimne

Ciepłe kolory zbliżone są do ognia – czyli żółty, pomarańczowy i czerwony. Do kolorów zimnych zaliczamy wszystkie kolory zbliżone do barwy wody – niebieski we wszystkich odcieniach i połączeniach z innymi kolorami, tj. z czerwienią – co daje fiolet, z żółtym – co daje zielony.

Zieleń w zależności od stosunku niebieskiego do żółtego może być ciepła albo zimna. Bez względu na to zieleń jest uniwersalna i dobrze pasuje do wszystkich zestawień kolorystycznych.

Właściwy dobór kolorów zapewnia harmonijną kompozycję ogrodu. Ciepłe kolory przybliżają optycznie, zimne – oddalają. Odcienie jasne dodają lekkości, natomiast barwy ciemne odbierane są jako "ciężkie".

Rabaty jednokolorowe

Tworzy się je przy wykorzystaniu kwiatów w jednym kolorze lub w różnych odcieniach tego samego koloru, np. zestawienie trzech odcieni koloru różowego. Takie zestawienie jest bardzo harmonijne i nadaje całej kompozycji spokoju i subtelności. Jednokolorowa rabata stworzona z jednego gatunku może wydawać się nudna, dlatego warto sadzić rośliny różnych gatunków o najróżniejszych kształtach kwiatów i liści.

kolorowe rabaty - jak dobierać kolory kwiatów

Fot. iBulb

Jedne z piękniejszych zestawień kolorystycznych na świecie powstają co roku w ogrodach Keukenhof, gdzie każdej jesieni sadzi się miliony cebul roślin kwitnących wiosną.

Rabaty z kolorów sąsiadujących

Tworzy się je z kwiatów w 2-3 kolorach, znajdujących się tuż obok siebie w kole barw, np. żółty, pomarańczowy i czerwony stworzą wyraźny akcent kolorystyczny, którego nie da się przeoczyć, za to połączenie fioletowego, niebieskiego i zielonego będzie spokojne i statyczne. Takie zestawienia są łatwe do zaplanowania i niezawodne. Kolory sąsiadujące zawsze dobrze ze sobą harmonizują.

Rabaty z kolorów podstawowych

Czasem, gdy jest "za spokojnie" warto zastosować mocny akcent kolorystyczny. Prawidłowe połączenia kolorów uzyskamy poprzez zestawienie ze sobą kolorów podstawowych, czyli niebieskiego z czerwonym, czerwonego z żółtym, żółtego z niebieskim lub wszystkich trzech razem. Są to połączenia ostre, silnie kontrastujące.

Kolory naprzeciw siebie

Również kontrastujące są zestawienia kolorów leżących naprzeciw siebie w kole barw, a więc kolor czerwony z zielonym, niebieski z pomarańczowym, albo żółty z fioletowym. Takie połączenie kolorów sprawia, że wydają się bardziej intensywne. To łączenie kolorów warto stosować jeśli zależy nam na wyrazistym efekcie.

Trójkąt równoboczny kolorów

Można także zastosować trzy kolory znajdujące się na szczytach trójkąta równobocznego wpisanego w koło barw, np. fioletowy, zielony i pomarańczowy lub niebieski, żółty i czerwony. Zestawienie 3 kolorów kwiatów łagodzi kontrasty i wzbogaca kolory, dodając głębi całej rabacie.

kolorowe rabaty - jak dobierać kolory kiwatów fot. iBulb

Fot. iBulb

Kolorowe rabaty potrafią uatrakcyjnić nawet najmniejszy ogród. Mogą być tak różne jak różne są rosnące na nich rośliny. Dla osób lubiących eksperymentować liczba możliwych zestawień kolorystycznych kwiatów i układów kompozycyjnych jest praktycznie nieograniczona

kolorowe rabaty - jak dobierać kolory kwiatów

fot. iBulb

Kolor żółty doskonale nadaje się do łączenia z kolorem pomarańczowym – zestawienie to jest ciepłe i wesołe, lub z kolorem niebieskim – wtedy połączenie tych kolorów jest chłodne i nostalgiczne.

 kolorowe rabaty - jak dobierać kolory kiwatów fot. iBulb

Fot. iBulb

Takie połączenia kolorów to kolorowy chaos. Ta kompozycja nie została zaplanowana przy wykorzystaniu koła barw. Trzeba jednak przyznać, że mieszanie kolorów również może pięknie wyglądać.

 kolorowe rabaty - jak dobierać kolory kwiatów

Fot. iBulb

Kolor biały, choć nie występuje w kole barw jest często wykorzystywany w kolorowych kompozycjach w ogrodzie. Doskonale komponuje się z wszystkimi kolorami. Kolor biały, w połączeniu z fioletowym i różowym może stworzyć romantyczny nastrój.

 

Zasady tworzenia rabat

Wielkość i kształt
Rabatę dopasowujemy do rozmiarów i charakteru ogrodu. Można jej nadawać rozmaite kształty – regularne (kwadraty, prostokąty, okręgi) lub nieregularne z miękko układającymi się, falującymi brzegami. Szerokość rabaty powinna wynosić 1,5-2 m, ponieważ to ułatwi późniejszą pielęgnację roślin.

Dobór i sadzenie roślin
Sadzenie roślin w grupach po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk obok siebie zwiększa wyrazistość rabaty. Najczęstszym błędem jest kupowanie pojedynczych roślin bez stworzenia wcześniejszej koncepcji. Przy doborze roślin zwróć szczególną uwagę, aby miały podobne wymagania, w stosunku do gleby, światła i późniejszej pielęgnacji.

Dobór kolorów kwiatów
Decydując się na kolorowe kwiaty, pamiętajmy o umiarze. Nie należy przesadzać z liczbą stosowanych kolorów. Najlepiej wybrać jeden przewodni, dominujący i do niego dobrać maksymalnie dwa kolory dopełniające. Nadmiar kontrastujących ze sobą kolorów może powodować chaos, zwłaszcza w małych ogrodach. W większych ogrodach kontrasty nie przytłaczają, gdyż zwykle obserwujemy je z pewnej odległości.

Układ piętrowy
Piętrowy układ rabaty pozwala zachować przejrzystość kompozycji i podziwiać w pełni urodę wszystkich roślin. Niskie rośliny sadzimy z przodu, te średniej wielkości po środku, a najwyższe z tyłu. Taki układ pozwala na odpowiednie wyeksponowanie roślin oraz zapewnia ich właściwe nasłonecznienie.

Dekoracyjność od wiosny do jesieni
Rabata powinna być ozdobą ogrodu przez cały sezon, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby zawsze były na niej kwitnące rośliny lub zastosować rośliny o ozdobnych, barwnych liściach, które przez część sezonu zastąpią kwiaty. Rośliny kwitną przeważnie kilka tygodni. Rośliny cebulowe są piękną wiosenną ozdobą ogrodu, jednak po kilku tygodniach kwitnienia tracą swoją dekoracyjność, dlatego powinny je zastąpić byliny kwitnące latem i jesienią.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: iBulb

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT