Żółty ogród | Rośliny ogrodowe o żółtych kwiatach

Żółty ogród

Rośliny wytwarzające kwiaty w kolorze żółtym są niezwykle popularne każdym w ogrodzie. Nic dziwnego - to kwiaty słońca, pełne radości i pozytywnej energii! Ożywiają ciemne zakątki i wprowadzają wesoły akcent na rabacie. Na jakie gatunki zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Jakie mają zastosowanie?

Posłuchaj
00:00
514
Spis treści
Jakie rośliny ogrodowe kwitną na żółto? Żółte kwiaty: rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny Żółte drzewa i krzewy
Żółta barwa zawsze kojarzy się pozytywnie – ze słońcem, dlatego rabaty z użyciem roślin kwitnących w tym kolorze w znacznym stopniu powodują ocieplenie ogrodu. Jednak żółty kolor może zdominować ogólną kolorystykę ogrodu, dlatego nie powinno się przesadzać. Żółty dobrze komponuje się z barwą czerwoną i niebieską.

Jak założyć żółty ogród?
Wybierz rośliny ogrodowe, które kwitną na żółto!

Prezentujemy wybrane gatunki roślin ogrodowych o czerwonych kwiatach. Jest ich znacznie więcej! Ich zdjęcia i wskazówki uprawowe znajdziesz w naszym katalogu roślin.

Żółte kwiaty: rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny

żółty słonecznik fot. Philippe GDS - Pixabay.com
fot. Philippe GDS - Pixabay.com

Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus)

– żadna roślina nie kojarzy się ze słońcem tak bardzo jak ten gatunek. Słonecznik osiąga nawet do 3 m wysokości. Wytwarza słabo rozgałęzione pędy pokryte skórzastymi liśćmi. Kwiaty są duże (nawet 30 cm średnicy), zebrane w koszyczki. Kwitnie od lipca do sierpnia.

Zastosowanie: To roślina jednoroczna doskonała na rabaty i do wiejskich ogrodów. Warto uprawiać ją jako dekorację ścian, murów i ogrodzeń.

Dowiedz się więcej o uprawie słoneczników

żółta dziewanna fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com

Dziewanna pospolita (Verbascum nigrum)

– często występuje dziko na nasypach kolejowych i nieużytkach. Dawniej była traktowana jako chwast. Obecnie coraz powszechniej uprawia się ją w ogrodzie. To roślina dwuletnia dorastająca do 100cm wysokości. Jest ceniona ze względu na łatwość uprawy i wytwarzanie długich kwiatostanów. Kwitnie od czerwca do września.

Zastosowanie: To dobra propozycja do ogrodów naturalistycznych i wiejskich. Nadaje się także doskonale na angielskie rabaty kwiatowe.

żółta cynnia fot. Paucabot CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
fot. Paucabot/CC BY-SA 3.0/Wikimedia

Cynia wytworna (Zinnia elegans)

– roślina jednoroczna osiąga do 100 cm wysokości (zwykle mniej). Wytwarza sercowate liście i duże (10-12cm średnicy) koszyczkowate kwiatostany. Kwiaty mogą mieć zróżnicowaną barwę. W sklepach ogrodniczych można nabyć nasiona cynii jednolicie żółtych.

Zastosowanie: To popularna roślina rabatowa, ceniona szczególnie w ogrodach wiejskich. Nadaje się na kwiat cięty.

żółty miłek wiosenny fot. esiul - Pixabay.com
fot. esiul - Pixabay.com

Miłek wiosenny (Adonis vernalis)

– to bylina osiągająca do 40 cm wysokości. Łodygi są słabo rozgałęzione. Liście są delikatne i mają atrakcyjny, pierzasty kształt. Pojedyncze kwiaty wyrastają na szczytach pędów. Kwitnie od kwietnia do maja.

Zastosowanie: Miłek warto wykorzystywać do dekoracji skalniaków i tworzenia rabat na suchych stanowiskach. To roślina trująca.

Dowiedz się więcej o trujących roślinach ogrodowych

żółte kwiaty smagliczka fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com

Smagliczka piaskowa (Alyssum montanum)

– niska bylina osiąga wysokość do 20 cm. Tworzy rozety złożone z rozgałęzionych pędów. Na ich szczycie pojawiają się promieniste kwiaty. Kwitnie od kwietnia do maja.

Zastosowanie: Roślinę warto wykorzystać do dekoracji ogrodów skalnych i murków oporowych. Nadaje się do uprawy pojemnikowej.

Dowiedz się więcej o roślinach na skalniaki

złotnica żółta fot. Jerzy Opioła CC BY 3.0 Wikimedia Commons
fot. Jerzy Opioła/CC BY 3.0/Wikimedia

Złotnica żółta (Asphodeline lutea)

– to oryginalna, rzadko spotykana w polskich ogrodach bylina. Tworzy kępy trawiastych liści. Osiąga 100 cm wysokości. Kwiaty wyrastają na długim pędzie. Są drobne, gwiazdkowate. Kwitnie od maja do czerwca. Później ozdobą są drobne, zielone owoce otaczające pędy.

Zastosowanie: Zaleca się ją sadzić na rabaty. Roślinę zaleca się okrywać przed nadejściem mrozów.

żółty nachyłek fot. PublicDomainPictures
fot. PublicDomainPictures

Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora)

– bylina osiąga do 90 cm wysokości. Tworzy kępy złożone z lancetowatych liści. Kwiaty są atrakcyjne, zebrane w koszyczki. Mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Zastosowanie: Nachyłek to popularna roślina ogrodowa wykorzystywana to tworzenia rabat. To cenna propozycja na kwiat cięty.

omieg żółty kwiat fot. MabelAmber - Pixabay.com
fot. MabelAmber - Pixabay.com

Omieg wschodni (Doronicum orientale)

– bylina osiąga wysokość do 50 cm. Tworzy kępy sercowatych liści o ząbkowanych brzegach. Kwiaty wyrastają na długich, nagich pędach. Tworzą koszyczki z silnie wypukłym dnem. Omieg kwitnie od kwietnia do czerwca.

Zastosowanie: Warto go wykorzystywać do tworzenia rabat i dekoracji skalniaków. To pozycja w szczególności polecana do ogrodów urządzanych w stylu wiejskim.

żółty liliowiec fot. Claudia Meyer - Freeimages.com
fot. Claudia Meyer - Freeimages.com

Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis hybrida)

– to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Na rynku dostępne są okazy o różnorodnej barwie kwiatów, ale szczególnym wzięciem cieszą się okazy kwitnące na żółto i pomarańczowo. Liliowiec dorasta 80 cm wysokości. Tworzy rozety równowąskich liści. Lejkowate kwiaty wyrastają na długich pędach. Kwitnie obficie od czerwca do lipca.

Zastosowanie: To dobra dekoracja brzegów oczek wodnych. Roślina efektownie wygląda sadzona grupowo na rabacie.

Dowiedz się więcej o liliowcach ogrodowych

żółty narcyz żonkil fot. A. Barra GFDL Wikimedia Commons
fot. A. Barra/GFDL/Wikimedia

Narcyz żonkil (Narcissus jonquilla)

– to ceniona wiosenna dekoracja ogrodów. Narcyz żonkil osiąga zwykle ok. 30cm wysokości. Tworzy kępę długich, równowąskich liści. Kwiaty są trąbkowe, żółte, osadzone po kilka na pędzie. Kwitnie od marca.

Zastosowanie: Roślinę zaleca się wykorzystywać do tworzenia wiosennych rabat i obsadzania brzegów oczek wodnych. Pięknie wygląda posadzona w niewielkich grupach pod drzewami. Nadaje się także na kwiat cięty.

Dowiedz się więcej o wiosennych kwiatach cebulowych

Żółte drzewa i krzewy

żółta forsycja fot. cocoparisienne - Pixabay.com
fot. cocoparisienne - Pixabay.com

Forsycja pośrednia
(Forsythia intermedia)

– krzew jest chętnie uprawiany w Polsce. Jego charakterystyczną cechą jest wytwarzanie kwiatów jeszcze przed rozwojem liści. Kwitnie od marca do kwietnia. Dorasta zwykle do 200cm wysokości.

Zastosowanie: Forsycję warto wykorzystywać do tworzenia wielogatunkowych krzewiastych kompozycji. Nadaje się do na luźne żywopłoty.

Dowiedz się więcej o żywopłotach z krzewów liściastych

złotokap żółty krzew fot. Pezibear - Pixabay.com
fot. Pezibear - Pixabay.com

Złotokap pospolity
(Laburnum anagyroides)

– wysoki krzew (lub rzadziej drzewo) osiąga do 7m wysokości. Tworzy szeroką koronę. Wytwarza liście trójlistkowe, osadzone na długich ogonkach. Największą ozdobą są długie (nawet 20cm), zwisające kwiatostany tworzące grona. Kwitnie od kwietnia do czerwca.

Zastosowanie: Można ją sadzić pojedynczo – jako soliter lub wykorzystać do tworzenia alei. To roślina trująca.

żółty żarnowiec fot. WikimediaImages
fot. WikimediaImages

Żarnowiec miotlasty
(Cytisus scoparius)

– to niski (do 2 m wysokości), ale dość rozłożysty krzew. Posiada drobne, trójlistkowe liście. Kwiaty są drobne, motylkowe, osadzone w kątach liści. Kwitnie od maja do czerwca. Roślina radzi sobie na słabym podłożu i jest łatwa w uprawie.

Zastosowanie: Warto ją wykorzystywać do obsadzania wrzosowisk i nieużytków. To dobra dekoracja skalniaków. Można uprawiać ją w pojemnikach.

żółty oczar fot. WikimediaImages
fot. WikimediaImages

Oczar pośredni
(Hamamelis intermedia)

– krzew osiąga do 4 m wysokości. Jest wartościową ozdobą ogrodu, gdyż wcześnie zakwita (od lutego) jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty są charakterystyczne – nitkowate.

Zastosowanie: Roślinę warto sadzić jako wyeksponowany soliter lub w grupie kilku krzewów dekoracyjnych wczesną wiosną.

Dowiedz się więcej o innych kwiatach przedwiośnia

żółta kerria złotlin fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com

Złotlin japoński
(Kerria japonica)

– to delikatny krzew osiągający do 2 m wysokości. Wytwarza zielone, przewieszające się pędy pokryte podłużnymi, ząbkowanymi brzegami. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są pełne i mają kulisty kształt.

Zastosowanie: Roślinę można wykorzystywać do tworzenia żywopłotów. Nadaje się do uprawy pojemnikowej. To gatunek bardzo łatwy w uprawie.

Zobacz inne kolory kwiatowych ogrodów | Kliknij!
różowy kwiat fot. Filio - Pixabay.com niebieski kwiat fot. skeeze - Pixabay.com czerwony kwiat fot. Pezibear - Pixabay.com biały kwiat fot. schuger - Pixabay.com pomarańczowy kwiat fot. PublicDomainPictures

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Hans Braxmeier / Pixabay.com

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Pantofelnik całolistny Canceolaria integrifolia

Żeleźniak Russela / Żeleźniak żółty Phlomis russeliana

Żarnowiec miotlasty Cyisus scoparius

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści