Pantofelnik całolistny Canceolaria integrifolia

Pantofelnik całolistny, fot. Tubifex/Wikimedia Commons
Pantofelnik całolistny (Canceolaria integrifolia) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
21
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna
Kolor kwiatów: wielobarwne, żółte, pomarańczowe, czerwone
Wysokość: do 50 cm
Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: pojemniki, balkony, rabaty

Pantofelnik całolistny (Canceolaria integrifolia) nazywany czasem kalceolarią lub złotą rosą to bylina uprawiana jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny (Calceolariaceae). Jest byliną ale w naszym klimacie uprawia się ją jako roślinę jednoroczną.

To niezwykle dekoracyjny roślina, o pędach wzniesionych lub lekko pokładających się, osiągający wysokość do 50 cm.

Kwitnie od maja do września tworząc charakterystyczne, "powietrzne" kwiaty o barwach: żółtej, pomarańczowej i czerwonej lub mieszane.

Wymagania i uprawa

Pantofelnik nie jest trudny w uprawie, choć preferuje gleby przepuszczalne o średniej zasobności składników pokarmowych. Roślina dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i lekko zacienionych.

Trzeba pamiętać o jego regularnym podlewaniu. Roślina jest mało odporna zarówno na brak wody, jak również jej nadmiar. Dodatkowo podczas podlewania nie powinno się moczyć jej kwiatów, a w czasie deszczu warto ją osłaniać.

Kwiaty po przekwitnięciu powinny być zrywane lub obcinane, aby przedłużyć kwitnienie i ograniczyć ryzyko wystąpienia szarej pleśni.

Kalceorię można uprawiać dłużej niż 1 rok w naszym klimacie. Aby roślina przezimowała, pod koniec lata należy przerwać nawożenie, a przed nadejściem mrozów musimy go przenieść do pomieszczenia – jest to jednak rzadko praktykowane.

Zastosowanie

W ogrodzie pantofelnik całolistny najlepiej nadaje się do tworzenia mieszanych, kolorowych rabat i obsadzania obrzeży, murków. Jest ceniony szczególnie w ogrodach wiejskich.

Kalceolaria pięknie prezentuje się również na balkonach i tarasach. Dobrze rośnie w pojemnikach i czasem spotyka się ją uprawianą jako roślinę pokojową. Ciekawie komponuje się z żeniszkiem, niecierpkiem i begonią.


Zdjęcia: Tubifex/Wikimedia Commons, Andy king50/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, Hardyplants/CC0/Wikimedia Commons

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści