Pantofelnik całolistny, nazywany czasem kalceolarią lub złotą rosą to bylina. uprawiana jako w Polsce jako roślina jednoroczna. Należy do rodziny (Calceolariaceae).To niezwykle dekoracyjny roślina, o pędach wzniesionych lub lekko pokładających się, osiągający wysokość do 50 cm. Kwitnie od maja do września tworząc charakterystyczne "powietrzne" kwiaty o barwach: żółtej, pomarańczowej i czerwonej lub mieszane.

Uprawa pantofelnika całolistnego

Pantofelnik nie jest trudny w uprawie, ale trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Roślina jest mało odporna zarówno na brak wody, jak również jej nadmiar. Preferuje gleby przepuszczalne o średniej zasobności składników pokarmowych. Podczas podlewania nie powinno się moczyć jej kwiatów, a w czasie deszczu warto ją osłaniać.

Gdzie sadzić pantofelnika całolistnego?

Roślina dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i lekko zacienionych. Kwiaty po przekwitnięciu powinny być zrywane, aby przedłużyć kwitnienie i ograniczyć ryzyko wystąpienia szarej pleśni. Jeśli pantofelnik ma przezimować, przed nadejściem mrozów, należy go przenieść do pomieszczenia - jest to jednak rzadko praktykowane. W takim wypadku pod koniec lata należy zaniechać nawożenia.W ogrodzie pantofelnik całolistny najlepiej nadaje się do tworzenia mieszanych, kolorowych rabat i obsadzania obrzeży, murków. Jest ceniony szczególnie w ogrodach wiejskich. Kalceolaria pięknie prezentuje się na balkonach i tarasach. Dobrze rośnie w pojemnikach i czasem spotyka się ją uprawianą jako roślinę pokojową. Ciekawie komponuje się z żeniszkiem, niecierpkiem i begonią