Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Żeniszek meksykański (Ageratum houstanianum) to roślina jednoroczna lub dwuletnia należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Gatunek ten w środowisku naturalnym występuje w Meksyku - w Polsce zaś jest jednym z najchętniej uprawianych roślin z tego rodzaju.

Żeniszek meksykański ma pokrój kulisty lub wzniesiony i tworzy drobne, sercowate liście. Roślina jest jednak popularne ze względu na obfite i długie kwitnienie. Gęste kwiaty zebrane w koszyczku barwy fioletowej różowej (lub rzadziej białej) pojawiają się w czerwcu i zdobią roślinę aż do pierwszych przymrozków. Owocem żeniszka jest niełupka.

Wymagania i uprawa

Żeniszek meksykański lubi miejsca ciepłe, nasłonecznione i osłonięte. Roślina jest rzadko atakowana przez choroby i szkodniki, ale szkodzi jej nawet lekki mróz.

Optymalne podłoże jest żyzne i przepuszczalne. Nasiona wysiewa się do skrzynki w marcu w pomieszczeniu. Na miejsca stałe można wysadzać lub przenosić już po ostatnich mrozach.

W czasie uprawy roślinę trzeba regularnie podlewać. Warto przycinać przekwitnięte kwiatostany, aby poprawić wygląd i przedłużyć okres kwitnienia.

Zastosowanie

Żeniszek meksykański to popularna roślina na balkony, tarasy oraz rabaty. Gatunek ten ze względu na pokrój i wysokość znakomicie nadaje się na obwódki.

fot. Butko (ź. wiki.cc)