Logo
Logo

TOP 8 roślin balkonowych o żółtych i pomarańczowych kwiatach

Rośliny kwitnące na żółto i pomarańczowo od zawsze były mile widziane zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. "Słoneczne" kwiaty kojarzą się pozytywnie i wywołują uśmiech na twarzy. Co równie ważne – wiele gatunków kwitnących w tych kolorach nadaje się do uprawy na balkonie.

Spis treści
Jakie żółte i pomarańczowe kwiaty wybrać na balkon?
Słonecznik
Pantofelnik, kalceolaria
Frezja
Gazania
Bratek
Gerbera
Begonia stale kwitnąca
Kalibrachoa

Które kwiaty balkonowe kwitną na żółto i pomarańczowo?

Żółte i pomarańczowe barwy rozweselają i napełniają pozytywną energią. Rośliny o takich kwiatach są więc niezbędne przy urządzaniu zielonych zakątków. Dobrze prezentują się łączone z roślinami kwitnącymi na niebiesko i czerwono. Oczywiście nie jest to żelazna zasada. Posiadając pewien zmysł estetyczny poniższe gatunki można komponować także z roślinami wytwarzającymi kwiaty o innych barwach, np. białej czy fioletowej.

▶ Przeczytaj także artykuły o roślinach balkonowych w innych kolorach: białychczerwonychniebieskichróżowych i fioletowych.


Fot. Mike Gromov/Freeimages


Słonecznik

Wygląd: Okazale kwitnący na żółto i żółto-brązowo. Kwiaty słonecznika (łac. Helianthus) mogą być pojedyncze lub pełne. Na balkon najlepiej wybierać okazy miniaturowe lub średnio-wysokie, nie przekraczające 100 cm wysokości.
Okres kwitnienia: zwykle od lipca do października.
Wymagania: Preferuje słoneczne, wolne od silnych wiatrów stanowiska. Optymalne podłoże jest żyzne i przepuszczalne. Słonecznik uprawiany na balkonie wymaga dużych pojemników.
Uprawa: Nasiona warto wysiewać w marcu i kwietniu do pojemników znajdujących się w pomieszczeniu. Najlepiej siać po 2-3 nasiona blisko siebie a później przerzedzić wschody (słonecznik źle reaguje na przesadzanie). Młode rośliny można przenieść na balkon w drugiej połowy maja. Słoneczniki wymagają intensywnego nawożenia (np.: raz w tygodniu) i podlewania (nawet codziennie).
Zastosowanie: uprawiane są często w pojemnikach wolnostojących jako okazałe ozdoby balkonów.

pantofelnik fot. Neelix Domena Publiczna
Fot. Neelix/Domena Publiczna


Pantofelnik, kalceolaria

Wygląd: Dostępne są okazy pantofelnika (łac. Calceolaria) o różnych kolorach kwiatów, ale te najbardziej charakterystyczne kwitną na żółto (z drobnymi, ciemnymi przebarwieniami). Pantofelnik osiąga wysokość 20-25 cm.
Okres kwitnienia: zwykle od kwietnia do lipca.
Wymagania: Lubi stanowiska jasne, niezbyt ciepłe, wolne od bezpośredniego nasłonecznienia i silnego wiatru. Podłoże powinno być przepuszczalne.
Uprawa: Roślinę należy przechowywać w pomieszczeniu aż na zewnątrz skończą się przymrozki. Można kupić gotowe sadzonki lub uprawiać kanceolarię z nasion (wysiew latem w pomieszczeniu). Najważniejsze jest regularne podlewanie – nawet krótkie przesuszenie może doprowadzić do uschnięcia rośliny.
Zastosowanie: wszechstronne – do skrzyń, zawieszonych na poręczach i parapetach. Doskonały gatunek do tworzenia barwnych kompozycji.


Fot. Makoto Hasuma/Wikimedia Commons


Frezja

Wygląd: Można nabyć frezje (łac. Freesia) kwitnące w różnych kolorach: białym, żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Zwykle frezje osiągają ok. 30cm wysokości.
Okres kwitnienia: Różnie – w zależności od terminu wysiewu nasion lub sadzenia bulw.
Wymagania: Roślina lubi miejsca dobrze oświetlone, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Potrzebuje wysokich temperatur (poza okresem wytwarzania kwiatów). Gleba natomiast powinna być przepuszczalna, żyzna i zasobna w składniki pokarmowe.
Uprawa: Nasiona najlepiej wysiewać wiosną do skrzyń znajdujących się w pomieszczeniach - wtedy zakwitnie późnym latem. Młode kiełki należy pikować. Sadzonki natomiast przenosi się na balkon pod koniec maja. Z uwagi na fakt że jest to roślina raczej trudna w uprawie, lepiej kupić okazy, które zaczynają już kwitnąć.
Zastosowanie: Ozdoba balkonów wystawy wschodniej i zachodniej. Dobrze rośnie uprawiana przy ścianach (osłonięta).

gazania fot. antares11 Freeimages
Fot. antares11/Freeimages


Gazania

Wygląd: Kwiaty gazanii (łac. Gazania) mogą mieć najróżniejszą barwę i odcienie, najczęściej jednak można kupić okazy 2-3 kolorowe z żółtym lub pomarańczowym akcentem. Co ciekawe - w czasie pochmurnej pogody kwiaty zamykają się. Gazania osiąga wysokość 20-30 cm.
Okres kwitnienia: od lipca do późnej jesieni.
Wymagania: Lubi stanowiska słoneczne. Optymalne podłoże jest próchnicze.
Uprawa: Gazania wytrzymuje niewielkie przymrozki. W maju sadzonki można przenieść na balkon. Potrzebuje obfitego podlewania (chociaż wytrzymuje krótkotrwałe susze) i nawożenia (najlepiej nawozami fosforowymi).
Zastosowanie: Do sadzenia w ozdobnych misach lub skrzyniach. Nadaje się na balkony południowe.

bratek fot. Thegreenj CC BY-SA_2.5 Wikimedia Commons
Fot. Thegreenj/Wikimedia Commons


Bratek

Wygląd: Bratki (łac. Viola x wittrockiana) mogą być o kwiatach 2-3 kolorowych jak i jednolitych. W tym drugim przypadku dominują żółta i fioletowa barwa kwiatów. Bratek dorasta zwykle do 20 cm wysokości.
Okres kwitnienia: Zwykle od maja do października.
Wymagania: Stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Gleby piaszczyste, lekko kwaśne, ubogie.
Uprawa: Roślina jest łatwa w uprawie i długo kwitnie, dlatego zdobyła popularność także jako ozdoba balkonów. Można ją rozmnażać przez wysiew nasion (w okresie przedwiosennym) lub podział dorosłych okazów. Z zabiegów pielęgnacyjnych ważne jest regularnie podlewanie (umiarkowane) oraz usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Nie wymaga nawożenia.
Zastosowanie: Do skrzyń na poręcze balkonowe i zewnętrzne parapety.

gerbera fot. lance1 Freeimages
Fot. lance1/Freeimages


Gerbera

Wygląd: Na balkonie warto uprawiać jedynie formy miniaturowe gerbery (łac. Gerbera). Osiągają zwykle do 30 cm wysokości. Na rynku można dostać odmiany o różnej barwie kwiatów, w tym kwitnące na żółto i pomarańczowo.
Okres kwitnienia: Zróżnicowany (przez cały rok).
Wymagania: Preferuje miejsca dobrze oświetlone o dobrej wilgotności powietrza. Należy chronić ją przed mrozem. Optymalne podłoże jest próchnicze i przepuszczalne.
Uprawa: Najczęściej kupuje się sadzonki w początkowej fazie kwitnienia. Najważniejsze w ich uprawie jest regularne, obfite podlewanie i nawożenie (nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach. Gerberę warto również zraszać – unikając jednakże moczenia kwiatów.
Zastosowanie: Uprawy najlepiej udają się na zadaszonych lub zamkniętych-oszklonych balkonach.

begonia fot. HOerwin56 Pixabay
Fot. HOerwin56/Pixabay


Begonia stale kwitnąca

WyglądBegonia stale kwitnąca (łac. Begonia semperflorens) kwitnie na różowo, biało, żółto, pomarańczowo lub czerwono. Osiąga wysokość do 50 cm.
Okres kwitnienia: Od lata od później jesieni.
Wymagania
: Gatunek ten jest tolerancyjny i stosunkowo łatwy w uprawie. Nie ma specjalnych wymagań względem podłoża. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych jak i częściowo zacienionych. Należy jedynie uważać na przymrozki, które mogą zniszczyć roślinę.
Uprawa: Begonię należy regularnie, nawet codziennie, podlewać. Nie lubi jednak długotrwałego zalewania wodą, np.: w czasie obfitych opadów. Podczas kwitnienia warto dokarmić ją nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach.
Zastosowanie: Głównie sadzona jest w skrzyniach mocowanych do poręczy balkonowych.

kalibrachoa fot. Domena Publiczna
Fot. Domena Publiczna


Kalibrachoa

Wygląd: Kalibrachoa (łac. Calibrachoa) to drobniejszy "kuzyn" petunii osiąga zwykle 20-30 cm wysokości. Można kupić odmiany o kwiatach białych, żółtych, pomarańczowych, czerwonych, fioletowych lub wielobarwnych;
Okres kwitnienia: Z reguły kwitnie od maja do listopada.
Wymagania: Może rosnąć zarówno na stanowiskach słonecznych jak i lekko zacienionych. Preferuje żyzne, zasobne podłoża o lekko kwaśnym odczynie.
Uprawa: Roślina jest łatwa w uprawie o ile zapewni jej się odpowiednio duży pojemnik z żyznym podłożem i regularnie podlewa. Kalibrachoe warto nawozić stosując nawozy zakwaszające;
Zastosowanie: Do skrzyń i pojemników wiszących.

Tekst: Michał Mazik

Autor
TOP 8 roślin balkonowych o żółtych i pomarańczowych kwiatach
TOP 8 roślin balkonowych o żółtych i pomarańczowych kwiatach
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz