Top 7: rośliny balkonowe o niebieskich kwiatach

rosliny balkonowe o niebieskich kwiatach

Rośliny kwitnące na niebiesko od zawsze cieszyły się popularnością, gdyż nieodparcie kojarzyły się z niebem. Nawet chłodne niebieskie barwy przy odpowiednim „wyważeniu” czy połączeniu z innymi kolorami mogą nadać balkonowi szczególnego uroku. Które z gatunków wytwarzających niebieskie kwiaty można uprawiać na balkonie?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
39
Spis treści
Jakie kwiaty posadzić na balkonie? Niebieskie! Jakie niebieskie kwiaty wybrać na balkon? Żeniszek meksykański Agapant afrykański Lobelia przylądkowa Niezapominajka Petunia ogrodowa Chaber Ołownik uszkowaty

Niebieskie kwiaty balkonowe – w kompozycjach i solo

Niebieska barwa nawiązuje do urokliwego nieba i jest to jedna z przyczyn jej popularności. Rośliny kwitnące na niebiesko nadają zielonemu wnętrzu harmonii i sprawiają, że ogarnia nas spokój. Warto łączyć je z ciepłymi barwami – żółtym, różowym i czerwonym (w ostatnim przypadku zachowując zasadę, że jeden kolor jest intensywny, drugi natomiast bardziej zrównoważony). Nie mniej interesujące wizualnie kompozycje można tworzyć również z uniwersalnym kolorem białym.

Które kwiaty balkonowe kwitną na niebiesko?

żeniszek_fot._Noumenon_CC_BY-SA_3.0_Wikimedia_Commons

Fot. Noumenon CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum)

Wygląd: Zwykle kupowane okazy charakteryzują się niebieską lub fioletową barwą kwiatów. Żeniszek osiąga wysokość do 30 cm.
Okres kwitnienia: od czerwca do późnej jesieni.
Wymagania: Preferuje słoneczne, ciepłe stanowiska i żyzne, przepuszczalne podłoże.
Uprawa: Nasiona warto wysiewać w okresie przedwiosennym do doniczek w pomieszczeniach. Pikowane sadzonki można przenieść na balkon w drugiej połowie maja. Żeniszek należy chronić przed silnymi, zimnymi wiatrami i przymrozkami.
Zastosowanie: Żeniszek najlepiej wygląda uprawiany w skrzyniach zawieszonych na poręczach balkonu.

agapant_fot._Rosina_Peixoto_CC_BY-SA_2.0_Wikimedia_Commons

Fot. Rosina Peixoto CC BY-SA 2.0 Wikimedia Commons

Agapant afrykański (Agapanthus africanus)

Wygląd: To coraz popularniejsza na balkonach bylina, nazywana także lilią afrykańską. Agapant kwitnie na niebiesko lub biało. Zwykle osiąga wysokość ok. 60 cm.
Okres kwitnienia: Od lipca do września.
Wymagania: Optymalne są miejsca słoneczne. Preferuje podłoże piaszczysto-próchnicze lub piaszczysto-gliniaste, zasobne w składniki pokarmowe.
Uprawa: Roślina może być uprawiana na balkonie w czasie bezmroźnej pogody. Przed zimą trzeba więc ją przenieść do chłodnego pomieszczenia. Agapant warto sadzić w obszernych pojemnikach (z uwagi na fakt, że tworzy kłącza i nie lubi przesadzania). Wymaga regularnego podlewania, jednak nie znosi zastoin wody. Nawożenie standardowe – nawozami wieloskładnikowymi – wykonuje się aż do kwitnienia.
Zastosowanie: Najlepiej wygląda sadzona pojedynczo w dużej donicy.

lobelia fot. Marisa04 Pixabay

Fot. Marisa04/Pixabay

Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Wygląd: Łatwo można nabyć nasiona lub sadzonki lobelii w różnym kolorze kwiatów, w tym – niebieskim. Zwykle roślina osiąga wysokość 10-15 cm.
Okres kwitnienia: Od czerwca do września.
Wymagania: Preferuje miejsca ciepłe o dużej ilości światła rozproszonego, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Lubi podłoża dość żyzne i przepuszczalne.
Uprawa: Roślinę należy podlewać często, nawet codziennie. Przesuszenie bryły korzeniowej prowadzi do szybkiego zamierania lobelii. Jednakże gatunek ten nie lubi także zalewania, dlatego na dnie donicy warto ułożyć grubą warstwę drenażu. W sierpniu lobelię można przyciąć – wtedy ponownie zakwitnie jesienią.
Zastosowanie: Niezwykle efektownie wygląda uprawiana w wiszących pojemnikach.

niezapominajka fot. Virginie Pixabay

Fot. Virginie/Pixabay

Niezapominajka (Myosotis)

Wygląd: Jest lubiana ze względu na swoje drobne, ale liczne niebieskie kwiaty z żółtym oczkiem. Zwykle jej wysokość nie przekracza 25 cm. Ze względu na łatwość uprawy niezapominajki coraz częściej dekorują balkony.
Okres kwitnienia: od czerwca do lipca.
Wymagania: Dobrze rośnie na stanowiskach jasnych lub lekko zacienionych (balkony wystawy wschodniej i zachodniej). Gatunek ten jest tolerancyjny względem jakości podłoża.
Uprawa: Roślinę można rozmnażać przez wysiew nasion wczesną wiosną (w pomieszczeniu) lub oddzielenie sadzonek pędowych. W uprawie pojemnikowej należy jedynie zadbać o regularne podlewanie i nawożenie (nawozy wieloskładnikowe).
Zastosowanie: Do skrzyń zawieszanych na poręczach i parapetach. Znakomicie nadaje się do kompozycji z innymi gatunkami roślin.

niebieska_petunia_fot.__Swaminathan_Flickr_CC

Fot. Swaminathan CC Flickr

Petunia ogrodowa (Petunia x hybrida)

Wygląd: Niezwykłe bogactwo odmian gwarantuje, że łatwo można nabyć petunie o różnych kolorach kwiatów, w tym o kwiatach wielobarwnych. Petunia osiąga wysokość 20-35 cm. Okres kwitnienia: Od maja do pierwszych przymrozków.
Wymagania: Optymalne są miejsca jasne, ciepłe i słoneczne. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne.
Uprawa: Petunię należy regularnie podlewać – i jest to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Nie powinno się dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej. Nawożenie wykonuje się co 1-2 tygodnie, najlepiej nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach. Przekwitłe kwiaty warto usuwać, aby przedłużyć okres kwitnienia.
Zastosowanie: Dobrze wygląda w wiszących pojemnikach. Warto komponować ze sobą petunie o różnych kolorach kwiatów.

chaber fot. adamtepl Pixabay

Fot. adamtepl/Pixabay

Chaber (Centaurea)

Wygląd: Najczęściej kwitnie na niebiesko lub fioletowo. Poszczególne odmiany chabrów mogą osiągać wysokość od 30-90 cm. Na balkon warto jednakże wybierać niższe okazy.
Okres kwitnienia: lato – głównie w lipcu i sierpniu.
Wymagania: Lubi słoneczne stanowiska i przepuszczalne, niezbyt zasobne podłoża.
Uprawa: Chaber bławatek jest łatwy w uprawie. W czasie pielęgnacji warto pamiętać o regularnym podlewaniu. Wykonuje się je dopiero wtedy, gdy gleba przeschnie. W uprawie pojemnikowej warto stosować także nawożenie (nie za często). Wczesne uszczykiwanie pędów spowoduje rozkrzewienie roślin.
Zastosowanie: Do skrzyń i pojemników wolnostojących. Najlepiej sadzić go na większych balkonach – w grupie.

ołownik Brett Hondow Pixabay

Fot. Brett Hondow/Pixabay

Ołownik uszkowaty (Plumbago auriculata)

Wygląd: Dostępne są okazy kwitnące na niebiesko, fioletowo i biało. To roślina wieloletnia o pędach pnących lub zwisających. W uprawie pojemnikowej często tworzone są formy pienne. Może osiągać wysokość 1,5-3 m
Okres kwitnienia: od czerwca do września.
Wymagania: Lubi słoneczne stanowiska, osłonięte od wiatru i deszczu i piaszczysto-próchnicze lub gliniasto-próchnicze podłoża.
Uprawa: Ołownik nie jest w naszym klimacie w pełni mrozoodporny, dlatego przed zimą należy go przenieść do pomieszczenia. Powinien być sadzony w dużych pojemnikach. W czasie sezonu wegetacyjnego wymaga częstego podlewania i regularnego (co 2-3 tygodnie) nawożenia. Przekwitłe kwiatostany trzeba obrywać.
Zastosowanie
: Dekoracja dużych balkonów.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Noumenon CC BY-SA 3.0, Rosina Peixoto CC BY-SA 2.0, 09:37:15 Wikimedia Commons, Boulanger Julien Freeimages, Swaminathan CC Flickr, Brett Hondow/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Nawóz płynny do paproci – Burza Liści – 0,5 l | Target
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści