Top 7: rośliny balkonowe o niebieskich kwiatach

rosliny balkonowe o niebieskich kwiatach

Rośliny kwitnące na niebiesko od zawsze cieszyły się popularnością, gdyż nieodparcie kojarzyły się z niebem. Nawet chłodne niebieskie barwy przy odpowiednim „wyważeniu” czy połączeniu z innymi kolorami mogą nadać balkonowi szczególnego uroku. Które z gatunków wytwarzających niebieskie kwiaty można uprawiać na balkonie?

Posłuchaj
00:00
39
Spis treści
Jakie kwiaty posadzić na balkonie? Niebieskie! Jakie niebieskie kwiaty wybrać na balkon? Żeniszek meksykański Agapant afrykański Lobelia przylądkowa Niezapominajka Petunia ogrodowa Chaber Ołownik uszkowaty

Niebieskie kwiaty balkonowe – w kompozycjach i solo

Niebieska barwa nawiązuje do urokliwego nieba i jest to jedna z przyczyn jej popularności. Rośliny kwitnące na niebiesko nadają zielonemu wnętrzu harmonii i sprawiają, że ogarnia nas spokój. Warto łączyć je z ciepłymi barwami – żółtym, różowym i czerwonym (w ostatnim przypadku zachowując zasadę, że jeden kolor jest intensywny, drugi natomiast bardziej zrównoważony). Nie mniej interesujące wizualnie kompozycje można tworzyć również z uniwersalnym kolorem białym.

Które kwiaty balkonowe kwitną na niebiesko?

żeniszek_fot._Noumenon_CC_BY-SA_3.0_Wikimedia_Commons

Fot. Noumenon CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum)

Wygląd: Zwykle kupowane okazy charakteryzują się niebieską lub fioletową barwą kwiatów. Żeniszek osiąga wysokość do 30 cm.
Okres kwitnienia: od czerwca do późnej jesieni.
Wymagania: Preferuje słoneczne, ciepłe stanowiska i żyzne, przepuszczalne podłoże.
Uprawa: Nasiona warto wysiewać w okresie przedwiosennym do doniczek w pomieszczeniach. Pikowane sadzonki można przenieść na balkon w drugiej połowie maja. Żeniszek należy chronić przed silnymi, zimnymi wiatrami i przymrozkami.
Zastosowanie: Żeniszek najlepiej wygląda uprawiany w skrzyniach zawieszonych na poręczach balkonu.

agapant_fot._Rosina_Peixoto_CC_BY-SA_2.0_Wikimedia_Commons

Fot. Rosina Peixoto CC BY-SA 2.0 Wikimedia Commons

Agapant afrykański (Agapanthus africanus)

Wygląd: To coraz popularniejsza na balkonach bylina, nazywana także lilią afrykańską. Agapant kwitnie na niebiesko lub biało. Zwykle osiąga wysokość ok. 60 cm.
Okres kwitnienia: Od lipca do września.
Wymagania: Optymalne są miejsca słoneczne. Preferuje podłoże piaszczysto-próchnicze lub piaszczysto-gliniaste, zasobne w składniki pokarmowe.
Uprawa: Roślina może być uprawiana na balkonie w czasie bezmroźnej pogody. Przed zimą trzeba więc ją przenieść do chłodnego pomieszczenia. Agapant warto sadzić w obszernych pojemnikach (z uwagi na fakt, że tworzy kłącza i nie lubi przesadzania). Wymaga regularnego podlewania, jednak nie znosi zastoin wody. Nawożenie standardowe – nawozami wieloskładnikowymi – wykonuje się aż do kwitnienia.
Zastosowanie: Najlepiej wygląda sadzona pojedynczo w dużej donicy.

lobelia fot. Marisa04 Pixabay

Fot. Marisa04/Pixabay

Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Wygląd: Łatwo można nabyć nasiona lub sadzonki lobelii w różnym kolorze kwiatów, w tym – niebieskim. Zwykle roślina osiąga wysokość 10-15 cm.
Okres kwitnienia: Od czerwca do września.
Wymagania: Preferuje miejsca ciepłe o dużej ilości światła rozproszonego, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Lubi podłoża dość żyzne i przepuszczalne.
Uprawa: Roślinę należy podlewać często, nawet codziennie. Przesuszenie bryły korzeniowej prowadzi do szybkiego zamierania lobelii. Jednakże gatunek ten nie lubi także zalewania, dlatego na dnie donicy warto ułożyć grubą warstwę drenażu. W sierpniu lobelię można przyciąć – wtedy ponownie zakwitnie jesienią.
Zastosowanie: Niezwykle efektownie wygląda uprawiana w wiszących pojemnikach.

niezapominajka fot. Virginie Pixabay

Fot. Virginie/Pixabay

Niezapominajka (Myosotis)

Wygląd: Jest lubiana ze względu na swoje drobne, ale liczne niebieskie kwiaty z żółtym oczkiem. Zwykle jej wysokość nie przekracza 25 cm. Ze względu na łatwość uprawy niezapominajki coraz częściej dekorują balkony.
Okres kwitnienia: od czerwca do lipca.
Wymagania: Dobrze rośnie na stanowiskach jasnych lub lekko zacienionych (balkony wystawy wschodniej i zachodniej). Gatunek ten jest tolerancyjny względem jakości podłoża.
Uprawa: Roślinę można rozmnażać przez wysiew nasion wczesną wiosną (w pomieszczeniu) lub oddzielenie sadzonek pędowych. W uprawie pojemnikowej należy jedynie zadbać o regularne podlewanie i nawożenie (nawozy wieloskładnikowe).
Zastosowanie: Do skrzyń zawieszanych na poręczach i parapetach. Znakomicie nadaje się do kompozycji z innymi gatunkami roślin.

niebieska_petunia_fot.__Swaminathan_Flickr_CC

Fot. Swaminathan CC Flickr

Petunia ogrodowa (Petunia x hybrida)

Wygląd: Niezwykłe bogactwo odmian gwarantuje, że łatwo można nabyć petunie o różnych kolorach kwiatów, w tym o kwiatach wielobarwnych. Petunia osiąga wysokość 20-35 cm. Okres kwitnienia: Od maja do pierwszych przymrozków.
Wymagania: Optymalne są miejsca jasne, ciepłe i słoneczne. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne.
Uprawa: Petunię należy regularnie podlewać – i jest to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Nie powinno się dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej. Nawożenie wykonuje się co 1-2 tygodnie, najlepiej nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach. Przekwitłe kwiaty warto usuwać, aby przedłużyć okres kwitnienia.
Zastosowanie: Dobrze wygląda w wiszących pojemnikach. Warto komponować ze sobą petunie o różnych kolorach kwiatów.

chaber fot. adamtepl Pixabay

Fot. adamtepl/Pixabay

Chaber (Centaurea)

Wygląd: Najczęściej kwitnie na niebiesko lub fioletowo. Poszczególne odmiany chabrów mogą osiągać wysokość od 30-90 cm. Na balkon warto jednakże wybierać niższe okazy.
Okres kwitnienia: lato – głównie w lipcu i sierpniu.
Wymagania: Lubi słoneczne stanowiska i przepuszczalne, niezbyt zasobne podłoża.
Uprawa: Chaber bławatek jest łatwy w uprawie. W czasie pielęgnacji warto pamiętać o regularnym podlewaniu. Wykonuje się je dopiero wtedy, gdy gleba przeschnie. W uprawie pojemnikowej warto stosować także nawożenie (nie za często). Wczesne uszczykiwanie pędów spowoduje rozkrzewienie roślin.
Zastosowanie: Do skrzyń i pojemników wolnostojących. Najlepiej sadzić go na większych balkonach – w grupie.

ołownik Brett Hondow Pixabay

Fot. Brett Hondow/Pixabay

Ołownik uszkowaty (Plumbago auriculata)

Wygląd: Dostępne są okazy kwitnące na niebiesko, fioletowo i biało. To roślina wieloletnia o pędach pnących lub zwisających. W uprawie pojemnikowej często tworzone są formy pienne. Może osiągać wysokość 1,5-3 m
Okres kwitnienia: od czerwca do września.
Wymagania: Lubi słoneczne stanowiska, osłonięte od wiatru i deszczu i piaszczysto-próchnicze lub gliniasto-próchnicze podłoża.
Uprawa: Ołownik nie jest w naszym klimacie w pełni mrozoodporny, dlatego przed zimą należy go przenieść do pomieszczenia. Powinien być sadzony w dużych pojemnikach. W czasie sezonu wegetacyjnego wymaga częstego podlewania i regularnego (co 2-3 tygodnie) nawożenia. Przekwitłe kwiatostany trzeba obrywać.
Zastosowanie
: Dekoracja dużych balkonów.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Noumenon CC BY-SA 3.0, Rosina Peixoto CC BY-SA 2.0, 09:37:15 Wikimedia Commons, Boulanger Julien Freeimages, Swaminathan CC Flickr, Brett Hondow/Pixabay

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści