Pachnące kwiaty na balkon i taras | Lista gatunków

Pachnące kwiaty balkonowe

Balkony i tarasy to jedne z najbardziej "obleganych" miejsc w ogrodzie. Warto więc, aby oprócz cieszenia oczu pięknymi kolorami, sprawiały przyjemność również innym zmysłom. Postarajmy się, aby w ich pobliżu rosły rośliny, które pięknie pachną. Sprawdźcie, jakie gatunki uprawiane w donicach są najbardziej znane ze swoich aromatycznych kwiatów.

Posłuchaj
00:00
31
Spis treści
Pachnące byliny i rośliny cebulowe na balkon Pachnące rośliny jednoroczne na balkon Pachnące krzewy i pnącza na balkon

Pachnące kwiaty, które możesz uprawiać w doniczkach na balkonie

Tworząc zielony zakątek na balkonie czy tarasie należy postawić na różnorodność – dużo zieleni, kolorowych kwiatów i pięknych zapachów. Poniżej znajdziecie gatunki roślin kwitnących, które są idealne do uprawy w donicach, a które sprawią, że balkon czy też taras staną się oazą pełną kwietnej "aromaterapii".

Pachnące byliny i rośliny cebulowe na balkon
Zapachowe kompozycje w pojemnikach

Sadzone na balkonie lub tarasie i na obwódkach w pobliżu drzwi wejściowych nadają zielonym zakątkom klimatu i niepowtarzalnej atmosfery. Wiele z gatunków bylin i roślin cebulkowych dodatkowo wydziela mocną, przyjemną woń.

Fiołek wonny - fot. wikipedia/Strobilomyces Fot. wikipedia/Strobilomyces

Fiołek wonny (Viola odorata)

Niewielka (do 20 cm wysokości), lekko płożąca bylina zwykle w okresie od maja do sierpnia wytwarza liczne ciemnofioletowe, niebieskie lub białe kwiaty, pachnące intensywnie. Liście fiołków są dodawane czasem do zup, a kwiaty po kandyzacji służą jako ozdoba ciast i deserów.

Fiołki najlepiej rosną na przepuszczalnym, próchnicznym podłożu o średniej zasobności składników pokarmowych. Bylina lubi stanowiska słoneczne, ale może rosnąć również w półcieniu.

Z powodzeniem można ją uprawiać w donicach (również wiszących) oraz skrzyniach. Roślina z powodzeniem udekoruje balkon i taras. Dobre rezultaty osiąga się również sadząc fiołkowe bratki w pobliżu tych miejsc.

Floks wiechowaty - fot. wikipedia/CC/Bff Fot. wikipedia/CC/Bff

Floks wiechowaty (Phlox paniculata)

Ta bylina na trwałe wpisała się w krajobraz ogrodów wiejskich. To dość wysoka roślina (80-150 cm) o zwartym pokroju, przepięknie kwitnąca od lipca aż do października. Tworzy obfite, wiechowate kwiatostany o kwiatach barwy białej, różowej, czerwonej i niebieskiej. Kwiaty wydzielają przyjemny, słodkawy zapach.

Floksy wiechowaty najlepiej rosną na piaszczysto-próchniczych, lekko wilgotnych glebach. Czasem wymaga podpór. Może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym.

Bylinę poleca się sadzić w pobliżu tarasu i drzwi wejściowych. Floks nadaje się również na kwiat cięty - włożony do wazonu nie traci swojego intensywnego zapachu.

Werbena ogrodowa - fot. wikipedia/CC/Jwitos Fot. wikipedia/CC/Jwitos

Werbena ogrodowa (Verbena hybrida)

Ta popularna roślina balkonowa, dorastająca do 70 cm wysokości, również odznacza się intensywnie pachnącymi kwiatami. Kwitnie od maja aż do październikach wytwarzając obfite kwiaty o różnej barwie zebrane w gęste grona.

Werbena wymaga słonecznych stanowisk i ma dość duże wymagania wodne. Najlepiej rośnie na przepuszczalnych, lekko wilgotnych podłożach.

Roślina bardzo dobrze rośnie w skrzyniach i innych pojemnikach (w tym w donicach wiszących). Można nią z powodzeniem dekorować balkon i taras, wprowadzając do tych miejsc intensywny, kwiatowy aromat.

Hiacynt wschodni - fot. wikipedia/CC/mdk09  Fot. wikipedia/CC/mdk09

Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis)

Ta przepiękna wiosenna roślina cebulowa kwitnie od kwietnia do maja wydzielając przyjemny, dość intensywny zapach.

W sprzedaży dostępne są hiacynty o różnej barwie kwiatów - białe, różowe, czerwone, fioletowe i niebieskie.

Hiacynty lubią przepuszczalną, piaszczysto-gliniastą ziemię, dość wilgotną i niezbyt bogatą w składniki pokarmowe. Roślina może rosnąc zarówno na stanowiskach słonecznych jak i w półcieniu. To ciekawa propozycja do uprawy pojemnikowej.

Hiacynty mogą ozdobić balkony i tarasy wiosną. Najlepiej wygląda sadzona w większych grupach lub w kompozycji z innymi roślinami. Dobrze prezentuje się wraz z niezapominajkami, tulipanami i ubiorkiem wiecznie zielonym.

Z innych wieloletnich roślin warto uprawiać na balkonie i tarasie – kocimiętkę właściwą (Nepeta catana) i macierzanki (Thymus).

Pachnące rośliny jednoroczne na balkon
Co roku inne zapachy

Ich zaletą jest zmienność – każdego roku w tym samym miejscu – zarówno w gruncie jak i w pojemnikach można uprawiać inne gatunki. Wiele z roślin jednorocznych wydziela przyjemny, intensywny zapach, mocniejszy nawet od woni bylin.

Groszek pachnacy - fot. wikipedia/CC/Magnus Manske
Fot. wikipedia/CC/Magnus Manske

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

Jednoroczna roślina owijająca się wokół za pomocą wąsów czepnych jest często sadzona w przy siatkach i innych ogrodzeniach. Pnącze dorasta do 2,5 m wysokości. Kwitnie od lipca do września obficie tworząc gęste, ale drobne kwiaty barwy białej, różowej, czerwonej i fioletowej. Roślina podczas kwitnienia wydziela intensywną, przyjemną woń.

Groszek pachnący najlepiej rośnie w przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych glebach, bogatych w składniki pokarmowe. Dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym. Lubi miejsca osłonięte od wiatru. Groszek można z powodzeniem sadzić przy tarasie lub w pojemnikach na balkonie.

Maciejka - fot. wikipedia/CC/Al-Bargit
Fot. wikipedia/CC/Al-Bargit

Maciejka (Matthiola longipetala)

Maciejka może nie jest szczególnie dekoracyjna (chociaż nie brakuje jej pewnego uroku) to jest jedną z najpiękniej pachnących roślin. Jej różowe bądź liliowe kwiaty otwierają się w letnie wieczory wydzielając intensywny zapach. Zwykle dorasta do 40 cm.

Roślinę wysiewa się wprost do gruntu lub do pojemników. Lubi żyzne, próchnicze gleby i słoneczne stanowiska. Aby intensywnie pachniała przez całe lato należy ją wysiewać w dwutygodniowych odstępach. Z powodzeniem nadaje się do uprawy na balkonach oraz tarasach lub siana w ich pobliżu.

Rezeda wonna Reseda odorata, fot. Hans Braxmeier - Pixabay Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Rezeda wonna (Reseda odorata)

To niewielka jednoroczna roślina, dorastająca do 40 cm, chętnie sadzona na balkonie dla intensywnego zapachu. Kwitnie od czerwca do września wytwarzając małe, niepozorne kwiaty zebrane w grona o barwie żółtej, pomarańczowej lub zielonej.

Rezeda lubi ilaste gleby bogate w składniki pokarmowe i słoneczne stanowiska. Jest chętnie wysiewana przy oknach, w pobliżu altan, tarasów i balkonów ze względu na wydzielanie intensywnego zapachu.

Pachnące krzewy i pnącza na balkon
Wieloletnie rośliny o pięknym zapachu

Krzewy zazwyczaj sadzone są w pobliżu lub bezpośrednio przy balkonach i tarasach. Odpowiednio podcinane tworzą zieloną ścianę (np.: pod balkonem) jednocześnie nie zasłaniając okna lub miejsca widokowego. Z kolei pnącza czasem dokładnie porastają brzegi tarasu. Dobrze, jeśli rośliny te nie tylko pięknie wyglądają i dają cień, ale również pięknie pachną.

wiciokrzewpomorski - fot. wikipedia/CC/KENPEI
Fot. wikipedia/CC/KENPEI

Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum)

Wiciokrzew to pnącze dorastające do 6 metrów – w zależności od odmiany. Wywarza różnobarwne, egzotycznie, rurkowate kwiaty o intensywnym zapachu. Zwykle kwitnie od maja do lipca. Pnącze wytwarza dekoracyjne, koralowe owoce.

Interesujące odmiany: Chojnów - o kwiatach ciemnopurpurowych z zewnątrz i kremowych wewnątrz; Graham Thomas - o kremowo-złotych kwiatach; Serotina - o czerwono-fioletowo-kremowych kwiatach.

Wiciokrzew należy sadzić w dobrze oświetlonych, ale nie zbyt nasłonecznionych miejscach. Dobrze rośnie na większości gleb (z wyjątkiem suchych i mało zasobnych w składniki pokarmowe). To roślina mrozoodporna, którą można udekorować taras, posadzić pod balkonem lub udekorować drzwi wejściowe.

Wiciokrzew przewiercień - fot. wikipedia/CC/Meneerke bloem Fot. wikipedia/CC/Meneerke bloem

Wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium)

Gatunek podobny do wiciokrzewu pomorskiego, ale nieco mniejszy (dorasta do 3 metrów). Polecana odmiana 'Irga' wytwarza różowe pąki, które następnie rozwijają się w kredowobiałe, pachnące kwiaty. Kwitnie od maja do czerwca. Tworzy pomarańczowe jagody.

Pnącze najlepiej rośnie w miejscach oświetlonych, ale toleruje również półcień. Rośnie na większości typów gleb, z wyjątkiem tych ubogich i podsychających.

To roślina mrozoodporna, którą można wykorzystać do odsadzenia tarasu czy balkonu. W ogrodach chętnie wykorzystuje się ją do dekoracji wszelkiego rodzaju drzwi, furtek, itp

Budleja dawida - fot. M. Mazik Fot. M. Mazik

Budleja Davida (Budleja davidii)

Budleja udekoruje teren w pobliżu balkonu czy tarasu wydzielając przyjemny aromat. To roślina wręcz magiczna, przyciągającą najróżniejsze gatunki motyli, które nierzadko przylatują na jej kwiaty całymi chmarami – budleja nazywana jest motylim krzewem.

Na balkon wybiera się odmiany o pokroju karłowatym i zwartym, ponieważ typowa, docelowa wielkość krzewu to 3 m.

Najbardziej dekoracyjny jest w okresie od lipca do września, gdy wywarza dużo kwiatów, zebranych w długie, wiechowate kwiatostany. Roślina kwitnie na jednorocznych pędach, więc jesienią warto ją mocno przyciąć.

Krzew najlepiej rośnie na wapiennych, przepuszczalnych glebach, średnio zasobnych w składniki pokarmowe. Najlepiej odpowiadają jej stanowiska słoneczne. Może rosnąć w bliskim sąsiedztwie balkonu lub tarasu. Nadaje się do uprawy w pojemnikach, można więc dekorować nią również drzwi wejściowe.

Pachnaca roza na balkon taras, fot. danuta niemiec - Pixabay Fot. danuta niemiec/Pixabay

Róża (Rosea)

Róża to kochany przez wszystkich krzew, który nie bez przesady nazywany jest królową kwiatów. Przywędrowała ona również na balkony, a hodowcy stworzyli wiele odmian miniaturowych, które idealnie nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonach.

Najbardziej dekoracyjna jest w okresie od letnim, gdy pachnące kwiaty są w pełni otwarte. Różę należy systematycznie czyścić z przekwitłych kwiatów, by jak najbardziej przedłużyć jej kwitnienie.

Krzew róży potrzebuje stanowisk słonecznych i ciepłych oraz nawożenia. Są też dość podatne na choroby dlatego należy systematycznie sprawdzać ich stan zdrowia i w razie potrzeby stosować środki ochrony. W czasie zimy warto je czasem podlewać, a przy zapowiadanych mrozach dodatkowo osłaniać. W marcu wymagają przycięcia.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Udoudo / Dreamstime oraz Fly_Fox / Pixabay

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści