Logo
Logo

Pachnące kwiaty na balkon i taras | Lista gatunków

Balkony i tarasy to jedne z najbardziej "obleganych" miejsc w ogrodzie. Warto więc, aby oprócz cieszenia oczu pięknymi kolorami, sprawiały przyjemność również innym zmysłom. Postarajmy się, aby w ich pobliżu rosły rośliny, które pięknie pachną. Sprawdźcie, jakie gatunki uprawiane w donicach są najbardziej znane ze swoich aromatycznych kwiatów.

Spis treści
Pachnące byliny i rośliny cebulowe na balkon Pachnące rośliny jednoroczne na balkon Pachnące krzewy i pnącza na balkon

Pachnące kwiaty, które możesz uprawiać w doniczkach na balkonie

Tworząc zielony zakątek na balkonie czy tarasie należy postawić na różnorodność – dużo zieleni, kolorowych kwiatów i pięknych zapachów. Poniżej znajdziecie gatunki roślin kwitnących, które są idealne do uprawy w donicach, a które sprawią, że balkon czy też taras staną się oazą pełną kwietnej "aromaterapii".

Pachnące byliny i rośliny cebulowe na balkon
Zapachowe kompozycje w pojemnikach

Sadzone na balkonie lub tarasie i na obwódkach w pobliżu drzwi wejściowych nadają zielonym zakątkom klimatu i niepowtarzalnej atmosfery. Wiele z gatunków bylin i roślin cebulkowych dodatkowo wydziela mocną, przyjemną woń.

Fiołek wonny - fot. wikipedia/Strobilomyces Fot. wikipedia/Strobilomyces

Fiołek wonny (Viola odorata)

Niewielka (do 20 cm wysokości), lekko płożąca bylina zwykle w okresie od maja do sierpnia wytwarza liczne ciemnofioletowe, niebieskie lub białe kwiaty, pachnące intensywnie. Liście fiołków są dodawane czasem do zup, a kwiaty po kandyzacji służą jako ozdoba ciast i deserów.

Fiołki najlepiej rosną na przepuszczalnym, próchnicznym podłożu o średniej zasobności składników pokarmowych. Bylina lubi stanowiska słoneczne, ale może rosnąć również w półcieniu.

Z powodzeniem można ją uprawiać w donicach (również wiszących) oraz skrzyniach. Roślina z powodzeniem udekoruje balkon i taras. Dobre rezultaty osiąga się również sadząc fiołkowe bratki w pobliżu tych miejsc.

Floks wiechowaty - fot. wikipedia/CC/Bff Fot. wikipedia/CC/Bff

Floks wiechowaty (Phlox paniculata)

Ta bylina na trwałe wpisała się w krajobraz ogrodów wiejskich. To dość wysoka roślina (80-150 cm) o zwartym pokroju, przepięknie kwitnąca od lipca aż do października. Tworzy obfite, wiechowate kwiatostany o kwiatach barwy białej, różowej, czerwonej i niebieskiej. Kwiaty wydzielają przyjemny, słodkawy zapach.

Floksy wiechowaty najlepiej rosną na piaszczysto-próchniczych, lekko wilgotnych glebach. Czasem wymaga podpór. Może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym.

Bylinę poleca się sadzić w pobliżu tarasu i drzwi wejściowych. Floks nadaje się również na kwiat cięty - włożony do wazonu nie traci swojego intensywnego zapachu.

Odkryj nową jakość pielęgnacji ogrodu – wybierz narzędzia akumulatorowe Makita!
Przeczytaj także
Odkryj nową jakość pielęgnacji ogrodu – wybierz narzędzia akumulatorowe Makita!

Werbena ogrodowa - fot. wikipedia/CC/Jwitos Fot. wikipedia/CC/Jwitos

Werbena ogrodowa (Verbena hybrida)

Ta popularna roślina balkonowa, dorastająca do 70 cm wysokości, również odznacza się intensywnie pachnącymi kwiatami. Kwitnie od maja aż do październikach wytwarzając obfite kwiaty o różnej barwie zebrane w gęste grona.

Werbena wymaga słonecznych stanowisk i ma dość duże wymagania wodne. Najlepiej rośnie na przepuszczalnych, lekko wilgotnych podłożach.

Roślina bardzo dobrze rośnie w skrzyniach i innych pojemnikach (w tym w donicach wiszących). Można nią z powodzeniem dekorować balkon i taras, wprowadzając do tych miejsc intensywny, kwiatowy aromat.

Hiacynt wschodni - fot. wikipedia/CC/mdk09  Fot. wikipedia/CC/mdk09

Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis)

Ta przepiękna wiosenna roślina cebulowa kwitnie od kwietnia do maja wydzielając przyjemny, dość intensywny zapach.

W sprzedaży dostępne są hiacynty o różnej barwie kwiatów - białe, różowe, czerwone, fioletowe i niebieskie.

Hiacynty lubią przepuszczalną, piaszczysto-gliniastą ziemię, dość wilgotną i niezbyt bogatą w składniki pokarmowe. Roślina może rosnąc zarówno na stanowiskach słonecznych jak i w półcieniu. To ciekawa propozycja do uprawy pojemnikowej.

Hiacynty mogą ozdobić balkony i tarasy wiosną. Najlepiej wygląda sadzona w większych grupach lub w kompozycji z innymi roślinami. Dobrze prezentuje się wraz z niezapominajkami, tulipanami i ubiorkiem wiecznie zielonym.

Z innych wieloletnich roślin warto uprawiać na balkonie i tarasie – kocimiętkę właściwą (Nepeta catana) i macierzanki (Thymus).

Pachnące rośliny jednoroczne na balkon
Co roku inne zapachy

Ich zaletą jest zmienność – każdego roku w tym samym miejscu – zarówno w gruncie jak i w pojemnikach można uprawiać inne gatunki. Wiele z roślin jednorocznych wydziela przyjemny, intensywny zapach, mocniejszy nawet od woni bylin.

Groszek pachnacy - fot. wikipedia/CC/Magnus Manske
Fot. wikipedia/CC/Magnus Manske

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

Jednoroczna roślina owijająca się wokół za pomocą wąsów czepnych jest często sadzona w przy siatkach i innych ogrodzeniach. Pnącze dorasta do 2,5 m wysokości. Kwitnie od lipca do września obficie tworząc gęste, ale drobne kwiaty barwy białej, różowej, czerwonej i fioletowej. Roślina podczas kwitnienia wydziela intensywną, przyjemną woń.

Groszek pachnący najlepiej rośnie w przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych glebach, bogatych w składniki pokarmowe. Dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym. Lubi miejsca osłonięte od wiatru. Groszek można z powodzeniem sadzić przy tarasie lub w pojemnikach na balkonie.

Maciejka - fot. wikipedia/CC/Al-Bargit
Fot. wikipedia/CC/Al-Bargit

Maciejka (Matthiola longipetala)

Maciejka może nie jest szczególnie dekoracyjna (chociaż nie brakuje jej pewnego uroku) to jest jedną z najpiękniej pachnących roślin. Jej różowe bądź liliowe kwiaty otwierają się w letnie wieczory wydzielając intensywny zapach. Zwykle dorasta do 40 cm.

Roślinę wysiewa się wprost do gruntu lub do pojemników. Lubi żyzne, próchnicze gleby i słoneczne stanowiska. Aby intensywnie pachniała przez całe lato należy ją wysiewać w dwutygodniowych odstępach. Z powodzeniem nadaje się do uprawy na balkonach oraz tarasach lub siana w ich pobliżu.

Rezeda wonna Reseda odorata, fot. Hans Braxmeier - Pixabay Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Rezeda wonna (Reseda odorata)

To niewielka jednoroczna roślina, dorastająca do 40 cm, chętnie sadzona na balkonie dla intensywnego zapachu. Kwitnie od czerwca do września wytwarzając małe, niepozorne kwiaty zebrane w grona o barwie żółtej, pomarańczowej lub zielonej.

Rezeda lubi ilaste gleby bogate w składniki pokarmowe i słoneczne stanowiska. Jest chętnie wysiewana przy oknach, w pobliżu altan, tarasów i balkonów ze względu na wydzielanie intensywnego zapachu.

Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia
Przeczytaj także
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia

Pachnące krzewy i pnącza na balkon
Wieloletnie rośliny o pięknym zapachu

Krzewy zazwyczaj sadzone są w pobliżu lub bezpośrednio przy balkonach i tarasach. Odpowiednio podcinane tworzą zieloną ścianę (np.: pod balkonem) jednocześnie nie zasłaniając okna lub miejsca widokowego. Z kolei pnącza czasem dokładnie porastają brzegi tarasu. Dobrze, jeśli rośliny te nie tylko pięknie wyglądają i dają cień, ale również pięknie pachną.

wiciokrzewpomorski - fot. wikipedia/CC/KENPEI
Fot. wikipedia/CC/KENPEI

Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum)

Wiciokrzew to pnącze dorastające do 6 metrów – w zależności od odmiany. Wywarza różnobarwne, egzotycznie, rurkowate kwiaty o intensywnym zapachu. Zwykle kwitnie od maja do lipca. Pnącze wytwarza dekoracyjne, koralowe owoce.

Interesujące odmiany: Chojnów - o kwiatach ciemnopurpurowych z zewnątrz i kremowych wewnątrz; Graham Thomas - o kremowo-złotych kwiatach; Serotina - o czerwono-fioletowo-kremowych kwiatach.

Wiciokrzew należy sadzić w dobrze oświetlonych, ale nie zbyt nasłonecznionych miejscach. Dobrze rośnie na większości gleb (z wyjątkiem suchych i mało zasobnych w składniki pokarmowe). To roślina mrozoodporna, którą można udekorować taras, posadzić pod balkonem lub udekorować drzwi wejściowe.

Wiciokrzew przewiercień - fot. wikipedia/CC/Meneerke bloem Fot. wikipedia/CC/Meneerke bloem

Wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium)

Gatunek podobny do wiciokrzewu pomorskiego, ale nieco mniejszy (dorasta do 3 metrów). Polecana odmiana 'Irga' wytwarza różowe pąki, które następnie rozwijają się w kredowobiałe, pachnące kwiaty. Kwitnie od maja do czerwca. Tworzy pomarańczowe jagody.

Pnącze najlepiej rośnie w miejscach oświetlonych, ale toleruje również półcień. Rośnie na większości typów gleb, z wyjątkiem tych ubogich i podsychających.

To roślina mrozoodporna, którą można wykorzystać do odsadzenia tarasu czy balkonu. W ogrodach chętnie wykorzystuje się ją do dekoracji wszelkiego rodzaju drzwi, furtek, itp

Budleja dawida - fot. M. Mazik Fot. M. Mazik

Budleja Davida (Budleja davidii)

Budleja udekoruje teren w pobliżu balkonu czy tarasu wydzielając przyjemny aromat. To roślina wręcz magiczna, przyciągającą najróżniejsze gatunki motyli, które nierzadko przylatują na jej kwiaty całymi chmarami – budleja nazywana jest motylim krzewem.

Na balkon wybiera się odmiany o pokroju karłowatym i zwartym, ponieważ typowa, docelowa wielkość krzewu to 3 m.

Najbardziej dekoracyjny jest w okresie od lipca do września, gdy wywarza dużo kwiatów, zebranych w długie, wiechowate kwiatostany. Roślina kwitnie na jednorocznych pędach, więc jesienią warto ją mocno przyciąć.

Krzew najlepiej rośnie na wapiennych, przepuszczalnych glebach, średnio zasobnych w składniki pokarmowe. Najlepiej odpowiadają jej stanowiska słoneczne. Może rosnąć w bliskim sąsiedztwie balkonu lub tarasu. Nadaje się do uprawy w pojemnikach, można więc dekorować nią również drzwi wejściowe.

Pachnaca roza na balkon taras, fot. danuta niemiec - Pixabay Fot. danuta niemiec/Pixabay

Róża (Rosea)

Róża to kochany przez wszystkich krzew, który nie bez przesady nazywany jest królową kwiatów. Przywędrowała ona również na balkony, a hodowcy stworzyli wiele odmian miniaturowych, które idealnie nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonach.

Najbardziej dekoracyjna jest w okresie od letnim, gdy pachnące kwiaty są w pełni otwarte. Różę należy systematycznie czyścić z przekwitłych kwiatów, by jak najbardziej przedłużyć jej kwitnienie.

Krzew róży potrzebuje stanowisk słonecznych i ciepłych oraz nawożenia. Są też dość podatne na choroby dlatego należy systematycznie sprawdzać ich stan zdrowia i w razie potrzeby stosować środki ochrony. W czasie zimy warto je czasem podlewać, a przy zapowiadanych mrozach dodatkowo osłaniać. W marcu wymagają przycięcia.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Udoudo / Dreamstime oraz Fly_Fox / Pixabay

Autor
Pachnące kwiaty na balkon i taras | Lista gatunków
Pachnące kwiaty na balkon i taras | Lista gatunków
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (17)