Wiciokrzew pomorski Lonicera periclymenum

Wiciokrzew pomorski, fot. Katarzyna Jeziorska
Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
69
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, żyzna
Kolor kwiatów: różowe, wielobarwne, białe, żółte, purpurowe
Kwiaty: pachnące, rurkowe
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: kuliste
Pokrój: pnącze
Zapach: kwiaty
Wysokość: do 6 m
Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina pnąca, sadzona przy ogrodzeniach, miejsca eksponowane, pojedynczo, ogrody przydomowe, na altany, tarasy
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) to pnącze należące do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, w tym i w Polsce.

Zwykle jego pędy osiągają 3-6 m długości. Łatwo owijają się wokół pni drzew i podpór. Roślina wytwarza dość duże, eliptyczne lub odwrotnie jajowate liście. Nie przebarwiają się prawie do momentu opadnięcia (zwykle przypada to pod koniec października).

Wiciokrzewy pomorskie kwitną od maja (lub czerwca) do końca lata. Wiciokrzew posiada charakterystyczne, bardzo dekoracyjne kwiaty. Są rurkowate i zebrane grupowo w nibygłówki o oryginalnym wyglądzie. Wydzielają delikatny, ale przyjemny zapach.

Po kwitnieniu wykształcają drobne, kuliste, czerwone owoce (przysmak dla ptaków) ale stwierdzono, że są lekko trujące.

Wymagania i uprawa

Wiciokrzewy powinno się uprawiać na stanowiskach jasnych (dla obfitego kwitnienia), ale osłoniętych od bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalna jest duża ilość światła rozproszonego. Pnącze można uprawiać pod koronami drzew jednak słabo wtedy kwitnie. Toleruje większość gleb, z wyjątkiem ubogich, mało zasobnych w składniki pokarmowe – lubi żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoża o odczynie lekko kwaśnym.

Mrozoodporność zależy od odmiany, w większości przypadków przed nadejściem zimy warto podstawę pędów okrywać grubą warstwą ściółki organicznej.

Krzew nie wymaga cięcia, ale dobrze je znosi. Zabieg z reguły wykonuje się raz na kilka lat (wiosną) w celu odmłodzenia słabnących okazów.

W czasie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody wiciokrzewy powinno się podlewać! Bardzo źle znoszą suszę (mają płytki system korzeniowy). Do dokarmiania najlepsze są nawozy organiczne lub mineralne ze zwiększoną ilością potasu i fosforu.

Sadzonki najlepiej umieszczać w gruncie na początku jesieni lub wiosną. Powinno się je sadzić w odległości przynajmniej 30-40 cm od ścian lub ogrodzeń.

Ze szkodników wiciokrzewowi zagrażają głównie mszyce (zwłaszcza na stanowiskach suchych i łatwo nagrzewających się), z chorób grzybowych – mączniak prawdziwy.

Zastosowanie

Wiciokrzew pomorski z reguły prowadzi się na kratownicach lub sadzi w pobliżu starych drzew. Nadaje się do dekoracji terenu pod balkonem, altan i kratownic. Pasuje do różnych stylów urządzania – angielskiego, wiejskiego, leśnego, orientalnego. Wiele odmian wykorzystuje się jako rośliny okrywowe.

Interesujące odmiany

  • 'Chojnów' – (zdj. 1) odmiana osiągająca do 3 m długości o kwiatach kremowopurpurowych (odmiana polska wyselekcjonowana przez Jolantę Jeziorską i Szczepana Marczyńskiego)
  • 'Graham Thomas' – odmiana osiągająca 4 m długości o kwiatach kremowo-żółtych'Serotina' – odmiana osiągająca do 6m długości, wytwarzająca wielobarwne kwiaty (kremowy-żółty-liliowy-ciemnopurpurowy)


Tekst: M. Mazik, zdjęcia tytułowe: Katarzyna Jeziorska, iVerde, Hans Braxmeier, Cally Lawson/Pixabay

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści