Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) to pnącze należące do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, w tym i w Polsce.

Zwykle jego pędy osiągają 3-6 m długości. Łatwo owijają się wokół pni drzew i podpór. Roślina wytwarza dość duże, eliptyczne lub odwrotnie jajowate liście. Nie przebarwiają się prawie do momentu opadnięcia (zwykle przypada to pod koniec października).

Wiciokrzewy pomorskie kwitną od maja (lub czerwca) do końca lata. Wiciokrzew posiada charakterystyczne, bardzo dekoracyjne kwiaty. Są rurkowate i zebrane grupowo w nibygłówki o oryginalnym wyglądzie. Wydzielają delikatny, ale przyjemny zapach.

Po kwitnieniu wykształcają drobne, kuliste, czerwone owoce (przysmak dla ptaków) ale stwierdzono, że są lekko trujące.

Wymagania i uprawa

Wiciokrzewy powinno się uprawiać na stanowiskach jasnych (dla obfitego kwitnienia), ale osłoniętych od bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalna jest duża ilość światła rozproszonego. Pnącze można uprawiać pod koronami drzew jednak słabo wtedy kwitnie. Toleruje większość gleb, z wyjątkiem ubogich, mało zasobnych w składniki pokarmowe – lubi żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoża o odczynie lekko kwaśnym.

Mrozoodporność zależy od odmiany, w większości przypadków przed nadejściem zimy warto podstawę pędów okrywać grubą warstwą ściółki organicznej.

Krzew nie wymaga cięcia, ale dobrze je znosi. Zabieg z reguły wykonuje się raz na kilka lat (wiosną) w celu odmłodzenia słabnących okazów.

W czasie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody wiciokrzewy powinno się podlewać! Bardzo źle znoszą suszę (mają płytki system korzeniowy). Do dokarmiania najlepsze są nawozy organiczne lub mineralne ze zwiększoną ilością potasu i fosforu.

Sadzonki najlepiej umieszczać w gruncie na początku jesieni lub wiosną. Powinno się je sadzić w odległości przynajmniej 30-40 cm od ścian lub ogrodzeń.

Ze szkodników wiciokrzewowi zagrażają głównie mszyce (zwłaszcza na stanowiskach suchych i łatwo nagrzewających się), z chorób grzybowych – mączniak prawdziwy.

Zastosowanie

Wiciokrzew pomorski z reguły prowadzi się na kratownicach lub sadzi w pobliżu starych drzew. Nadaje się do dekoracji terenu pod balkonem, altan i kratownic. Pasuje do różnych stylów urządzania – angielskiego, wiejskiego, leśnego, orientalnego. Wiele odmian wykorzystuje się jako rośliny okrywowe.

Interesujące odmiany

  • 'Chojnów' – (zdj. 1) odmiana osiągająca do 3 m długości o kwiatach kremowopurpurowych (odmiana polska wyselekcjonowana przez Jolantę Jeziorską i Szczepana Marczyńskiego)
  • 'Graham Thomas' – odmiana osiągająca 4 m długości o kwiatach kremowo-żółtych'Serotina' – odmiana osiągająca do 6m długości, wytwarzająca wielobarwne kwiaty (kremowy-żółty-liliowy-ciemnopurpurowy)


Tekst: M. Mazik, zdjęcia tytułowe: Katarzyna Jeziorska, iVerde, Hans Braxmeier, Cally Lawson/Pixabay