Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
44
Okazje

Wiciokrzew japoński ‘Aureoreticulata’

Wiciokrzew japoński to półzimozielone pnącze pochodzące z Japonii, Korei i Chin. Odmiana 'Aureoreticulata jest najpopularniejszym kultywarem tego gatunku, wyselekcjonowanym w Japonii w 1860 r. Roślina zdobi ogrody i parki atrakcyjnym i oryginalnym, żółto-zielonym ulistnieniem.

W Wielkiej Brytanii odmiana ta została odznaczona wyróżnieniem Award of Garden Merit AGM).

 

Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica) 'Aureoreticulata' dorasta do 3 m wysokości. Tworzy cienkie, wiotkie pędy owijające się wokół napotkanych podpór – gałęzi drzew i krzewów, ażurowych ogrodzeń, drewnianych lub metalowych kratek, albo ścielące się po ziemi. Roślina nie tworzy korzeni przybyszowych ani wąsów czepnych, stąd nie ma zdolności wspinania się po ścianach lub zbyt grubych podporach.

Liście tej odmiany są niewielkie, mają średnicę 3-4 cm; są eliptyczne, zielone z charakterystycznym, żółtym unerwieniem przypominającym siateczkę lub koronkę. Niewielkie, żółte kwiaty rozwijają się w czerwcu i lipcu, są mało widoczne na tle żółto-zielonych liści ale wydzielają lekki, przyjemny zapach wabiący owady zapylające.

Wiciokrzew japoński Aureoreticulata Fot. G. Falkowski-ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski

Zobacz więcej ciekawych odmian wiciokrzewów

Uprawa i wymagania

Wiciokrzew japoński 'Aureoreticulata' to roślina o skromnych wymaganiach pod względem podłoża. Dobrze rośnie na większości przeciętnych, umiarkowani wilgotnych gleb ogrodowych. Na stanowiskach suchych i silnie nasłonecznionych liście mogą być przypalane przez słońce. W ciągu roku roślina przyrasta o około 1 metr, nie wymaga przycinania, ale gdy zbytnio się rozrośnie może być cięta. Wykazuje przeciętną odporność na mróz; na wschodzie kraju pnącze może przemarzać w ostre zimy, ale przycięte na wiosnę dobrze regeneruje się. W centrum i na zachodzie Polski zimuje zwykle bez problemu.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Aureoreticulata' świetnie sprawdza się do zadarniania i okrywania gleby w ogrodach, parkach oraz zieleni osiedlowej, zwłaszcza miejsc pod koronami drzew i krzewów – rozjaśnia je dzięki żółto unerwionym liściom. W ten sposób uprawiane rośliny lepiej zimują, bo są osłonięte od bezpośredniej ekspozycji na słońce, a przez mrozem zabezpiecza je śnieg. Pnącze to można także uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

W Wielkiej Brytanii odmiana 'Aureoreticulata' została odznaczona wyróżnieniem Award of Garden Merit (AGM), przyznawanym kultywarom o wyjątkowych walorach ozdobnych i uprawowych przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Lista zakupów


 
Twoja strona ogrodu