Pielęgnacja kwiatów balkonowych: krok po kroku | Co robić, by miały dużo kwiatów?

Kwiaty balkonowe - uprawa i pielęgnacja przez cały sezon

Aby cieszyć się pięknymi kwiatami balkonowymi trzeba je regularnie i troskliwie pielęgnować. Na szczęście jest to znacznie prostsze niż mogłoby to nam się wydawać. Mimo, że wymagania kwiatów balkonowych są bardzo zróżnicowane, to ich pielęgnację można sprowadzić do kilku podstawowych zasad.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
36
Spis treści
Jak pielęgnować kwiaty balkonowe, by długo kwitły? Gdzie sadzić kwiaty balkonowe, by najlepiej rosły? Jakie doniczki będą najlepsze dla kwiatów balkonowych? Jak prawidłowo sadzić kwiaty balkonowe? Jak często podlewać kwiaty balkonowe? Jak i czym prawidłowo nawozić kwiaty balkonowe? Jak przedłużyć kwitnienie? Jak czyścić kwiaty balkonowe?

Jak pielęgnować kwiaty balkonowe, by długo kwitły?

Ukwiecone balkony są wizytówką każdego domu. Przez kilka miesięcy w roku mogą stać się kwitnącym ogrodem, nawet dla tych osób, które mieszkają w bloku i nie mają działki. Kwiaty na balkonie to często jedyny bliższy kontakt z naturą, jaki posiadamy.

▶ Dowiedz się jakie rośliny możesz posadzić na balkonie - przeczytaj artykuł Ogród na balkonie - jakie rośliny do doniczek?

kwiaty na balkonie fot. Hans Braxmeier Pixabay
Fot. Hans Braxmeier Pixabay

Decydując się na uprawę roślin na balkonie musimy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie - czy znajdziemy czas na ich pielęgnację. Niestety nie ma roślin „bezobsługowych” i nawet najbrzydziej wytrzymałe gatunki nie dadzą sobie rady bez naszej pomocy. Tylko rośliny posadzone w odpowiednim pojemniku i podłożu, rosnące we właściwym miejscu i troskliwie pielęgnowane odwdzięczą się nam bujnym i obfitym kwitnieniem. Jeśli nie będziemy w stanie zapewnić im minimum pielęgnacji (szczegółowo opisanej poniżej) to powinniśmy zrezygnować z uprawy roślin balkonowych i podziwiać jedynie balkony sąsiadów.

Mieszanka kwiatów na balkon
Mieszanka kwiatów na balkon | KIEPENKERL
Mieszanka szybko rosnących i bujnie kwitnących kwiatów do obsiewania skrzynek i pojemników balkonowych. Pięknie kwitną przez całe lato, aż do mrozów. Osiągają wysokość ok. 30 cm i doskonale sprawdzą się również w ogrodzie na słonecznych rabatach.
Sprawdź w sklepie i kup online!

Stanowisko dla kwiatów balkonowych

W zależności od położenia naszego balkonu będzie do niego docierać różna ilość promieni słonecznych. Słońce wędruje po niebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara - od wschodu do zachodu. Do kwiatów balkonowych na północnym balkonie dociera najmniej światła, a rośliny na balkonie południowym toną w słońcu przez cały dzień.

Kwiaty balkonowe dobieramy do warunków świetlnych panujących na naszym balkonie! Na stanowisku słonecznym źle będą rosnąć rośliny lubiące cień – ich liście mogą ulec poparzeniu przez promienie słoneczne. To samo się tyczy roślin światłolubnych rosnących na balkonie w cieniu – będą znacznie słabiej kwitnąć, a ich pędy będą się wyciągać do słońca.

▶ Więcej o warunkach świetlnych dowiesz się z artykułu Balkon w słońcu czy w cieniu – gdzie sadzić kwiaty balkonowe?

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Doniczki do kwiatów balkonowych

Rozmiar doniczki dobieramy do typu wzrostu i docelowego rozmiaru rośliny. Pojemniki powinny mieć taką pojemność, aby pomieścić odpowiednia ilość podłoża. Doniczka powinna mieć minimum 20 cm średnicy, skrzynka balkonowa minimum 15 cm szerokości. Pojemniki o mniejszych wymiarach nie zapewnią roślinom odpowiednio dużo przestrzeni do prawidłowego rozwoju bryły korzeniowej, a podłoże będzie bardzo szybko przesychać.

Doniczki i skrzynki balkonowe powinny być stabilne oraz łatwe do zamocowania. Muszą mieć otwory odpływowe na spodzie - w doniczce powinien być jeden duży otwór lub 3-4 mniejsze, w skrzynce balkonowej otwory powinny znajdować się co 10 cm.

▶ Więcej o typach pojemników dowiesz się z artykułu Doniczki i skrzynki do kwiatów balkonowych - porównanie pojemników do uprawy

Sadzenie kwiatów balkonowych

Dla większości kwiatów balkonowych odpowiednie będzie uniwersalne podłoże (można je kupić w każdym centrum ogrodniczym i supermarkecie). Rośliny wymagające intensywnego nawożenia (np. pelargonie lub surfinie) warto posadzić w podłożu zawierającym długodziałający nawóz granulowany. Po posadzeniu kwitów poziom podłoża powinien być 2-3 cm niższy niż krawędź doniczki. Dzięki temu podczas podlewania i deszczu podłoże nie będzie wymywane wraz z wodą. Sadząc rośliny starajmy się aby znajdowały się na tej samej głębokości, na jakiej rosły w doniczkach w których je kupiliśmy.

Jeśli w jednej doniczce lub skrzynce będziemy sadzić kilka różnych gatunków roślin pamiętajmy aby miały podobne wymagania dotyczące stanowiska, podlewania i nawożenia. Pamiętajmy także aby niskie i płożące rośliny sadzić z przodu, blisko brzegu doniczki, a rośliny wysokie i silnie rosnące z tyłu.

▶ Więcej o sadzeniu dowiesz się z artykułu – Sadzenie kwiatów balkonowych

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Podlewanie kwiatów balkonowych

Większość kwiatów balkonowych powinno podlewać się raz dziennie - późnym popołudniem, jednak to jak często będziemy musieli sięgać po konewkę zależy od wymagań rośliny, stanowiska oraz od pojemnika, w którym rośnie. Częstotliwość podlewania zależy przede wszystkim od nasłonecznienia i szybkości przesychania podłoża w doniczce. Szczególnie na przesuszenie są narażone kwiaty rosnące na balkonie południowym, gdzie przez większość dnia operuje mocne słońce. W takich warunkach ziemia szybko przesycha (zwłaszcza w doniczkach z plastiku i metalu). Na balkonie północnym i wschodnim, gdzie słońce operuje przede wszystkim w godzinach porannych podłoże w doniczce będzie przesychać znacznie wolniej.

Podlewanie kwiatów balkonowych
Fot. 7monarda - Fotolia.com
Im bardziej nasłonecznione stanowisko, tym częstsze powinno być podlewanie roślin. Woda szybko najszybciej wyparowuje doniczek. W czasie letnich upałów kwiaty będą potrzebować podlewania nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Pamiętaj, by w ramach możliwości podlewać ziemię, a nie rośliny, gdyż niektórym może to szkodzić. Warto do konewki wlać odmierzoną porcję nawozu do roślin, by wraz z wodą dostarczać kwiatom niezbędne składniki pokarmowe.

Nie warto podlewać kwiatów na zapas, gdyż nadmiar wilgoci jest jeszcze bardziej wrażliwy niż krótkotrwała susza. Aby sprawdzić czy podłoże wymaga podlewania wystarczy włożyć do niego palec (to najprostsza metoda). Jeśli podłoże w będzie wilgotne to wstrzymujemy się z podlewaniem do następnego dnia. Często jednak podłoże przesycha bardzo szybko (zwłaszcza podczas lipcowych upałów) – wtedy podlewamy nasze kwiaty codziennie, a nawet 2 razy dziennie.

Rośliny podlewamy obficie - tak aby woda wypełniła przestrzenie pomiędzy grudkami ziemi, a korzeniami. Woda powinna wyciekać z otworów odpływowych w dnie doniczki. Takie podlewanie powoduje głębsze przesiąkanie wody do gleby, a tym samym łatwiejsze jej pobieranie przez korzenie.

▶ Więcej o podlewaniu dowiesz się z artykułu Podlewanie kwiatów balkonowych

Nawożenie kwiatów balkonowych

Większość kwiatów balkonowych wymaga regularnego nawożenia – zwłaszcza gatunki obficie i długo kwitnące. Często ilość składników pokarmowych zawarta w podłożu jest dla nich niewystarczająca. Do ich nawożenia warto kupić nawóz do kwiatów balkonowych – może to być nawóz w płynie, granulkach lub pałeczkach. Najlepiej wybierać specjalistyczne nawozy dostosowane do konkretnych gatunków – np. nawóz do pelargonii, surfinii, itd. lub dostosowanych dla grupy roślin – no. Do roślin kwitnących lub o roślin o zielonych liściach. Nawozy specjalistyczne zawierają komplet minerałów niezbędnych dla danej grupy roślin.

Fot. 7monarda - Fotolia.com
Większość kwiatów balkonowych potrzebuje regularnego i obfitego nawożenia. Intensywnie rosnące rośliny są bardzo żarłoczne i szybko wykorzystują wszystkie składniki pokarmowe zawarte w podłożu. Już podczas sadzenia warto zadbać o ich dobry start, stosując granulowane nawozy długodziałające. Niektóre działają nawet 3 miesiące. Później najlepiej stosować nawozy w płynie przy każdym podlewaniu. Rośliny tworzące dużą masę liści potrzebują dużo azoty (N), a gatunki kwitnące wymagają nawozów z wysoką zawartością potasu (K).

Pierwsze nawożenie rozpoczynamy około 2-3 tygodni po posadzeniu. Często podczas przesadzania mniej lub bardziej uszkadzamy system korzeniowy roślin, dlatego okres ten pozwoli roślinom odbudować uszkodzone korzenie. Częstotliwość nawożenie kwiatów balkonowych jest bardzo trudna do jednoznacznego określenia i zależy przede wszystkim od gatunku rośliny. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta – podanych na etykiecie z tyłu opakowania.

Czyszczenie kwiatów balkonowych

Systematyczne usuwanie zwiędłych i uschniętych liści oraz przekwitających kwiatów jest bardzo ważne gdyż zapobiega pojawianiu się pleśni i innych chorób grzybowych. Dodatkowo usuwając przekwitłe kwiaty nie dopuszczamy do zawiązywania się nasion, dzięki czemu roślina będzie miała więcej energii do tworzenia nowych kwiatów (będzie kwitła obficiej i dłużej niż zaniedbana).

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia główne: Annanahabed / Dreamstime oraz Pelargonium for Europe

Balkonowe hity: TOP 14 najpopularniejszych kwiatów balkonowych
Pelargonia Begonia Aksamitki
Zobacz galerię (14 zdjęć)
14 zdjęć
Zobacz galerię

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Pałeczki Nawozowe Do Roślin Zielonych 30 szt - Sumin
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Obserwuj
Autor
Paweł Romanowski Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Ogrodnik z pasji i doświadczenia. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści