Jak stworzyć ogród na balkonie?
Sukces wyobraźni – znajdź swój własny styl. Nie kopiuj innych aranżacji balkonu. Przeglądaj i szukaj inspiracji. Stwórz miejsce, które będzie idealne – właśnie dla Ciebie. Wybierając kwiaty, zdecyduj się tylko na te kolory, które lubisz najbardziej.
Piękne rośliny, odpowiednie pojemniki i stylowe, dopasowane meble mogą przeistoczyć zwykły balkon w mały ogród – idealne miejsce do relaksu i ucieczki przed miejskim zgiełkiem. Aranżacja balkonu to powiększenie powierzchni mieszkania o kolejny pokój. Dobierz pojemniki tak, aby podkreślały piękno roślin, a przede wszystkim współgrały z meblami.
Prezentowana aranżacja zdecydowanie różni się od tradycyjnych kwietników na miejskich balkonach.
Miejski balkon - długi i wąski
Na długim i wąskim miejskim balkonie nie jest łatwo zaplanować ogród. W aranżacji tego balkonu dominują długie linie i kwadraty. Kształty te złagodzone zostały przez zaokrąglone meble i pękate kosze na rośliny. Miejsce to urządzone jest z przemyślaną prostotą. Urody nadaje głównie kolor roślin.
Balkon miejski pełni na raz dwie funkcje – ozdobną i użytkową. Nie oznacza to jednak, że musi wyglądać ubogo i nudno. Przy zagospodarowaniu małej przestrzeni zazwyczaj sadzimy rośliny w donicach i pojemnikach. Należy zrezygnować z długich plastikowych skrzynek. Donice można ustawiać w zależności od upodobań i tym samym zmienić dotychczasowe koncepcje, wprowadzając nowy wystrój.
Kwiatowa aranżacja miejskiego balkonu
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Podczas planowania aranżacji miejskiego balkonu każdemu elementowi należy poświęcić wiele uwagi. Zagospodarowanie przestrzeni balkonu nawet w najmniejszych szczegółach stwarza niepowtarzalny nastrój. Można stworzyć ciekawe miejsce, łącząc obiekty kontrastujące kształtem i fakturą. Rośliny balkonowe rosnące w wiklinowych koszach kontrastują z ciemnymi meblami z syntetycznego rattanu. Obfitość kolorowych roślin nadaje temu miejscu wdzięk i czyni z niego zaciszny kącik.
Na balkonie warto tworzyć kompozycje z roślin jednego gatunku, jednak o różnych kolorach kwiatów. Należy podpatrywać przyrodę aby dowiedzieć się jakie kolory kwiatów dobrze wyglądają obok siebie. Na barierce balkonu, w wiklinowych koszach rosną begonie bulwiaste (Begonia x tuberhybrida) w 3 kolorach: żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Dzięki temu zabiegowi balkon zyskał naturalny urok.
Zioła na balkonie są nie tylko ozdobą, ale znajdą zastosowanie w kuchni. W małym koszyku posadzone są: szałwia (Salvia officinalis), rozmaryn (Rosmarinus officinalis), majeranek (Majorana hortensis), lubczyk (Levisticum officinale) oraz dwa rodzaje tymianku – tymianek pospolity (Thymus vulgaris) i tymianek piaskowy (Thymus serpyllum). Całości kompozycji dopełnia niski szklany stolik. Na nim stoi bukiet ze świeżych kwiatów jaskra ostrego (Ranunculus acris). Kompozycję dopełniają liście konwalii majowej (Convallaria majalis) oraz kwiatostany trawy ozdobnej – włośnicy (Setaria). |
Zamiast popularnych kwiatów balkonowych: pelargonii lub surfinii postaw na urzekające swoją prostotą zielone duety:
- w dużym koszu rośnie hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) i komarnica (Plectranthus coleoides);
- w małym koszu rośnie miniaturowa surfinia dubeltowa (Petunia × hybrida) i kocanka włochata (Helichrysum petiolare).
Hortensja urzeka pięknymi kwiatami. Ozdobą komarnicy są drobne, karbowane na brzegach liście, z białym obrzeżeniem. Fioletowe kwiaty surfinii pięknie pachną. Sine pędy kocanki w różnym stopniu pokładają się lub przewieszają.
W mniejszym koszu rośnie intensywnie pachnąca odmiana surfinii dubeltowej w duecie z kocanką (Helichrysum petiolare). Hortensja ogrodowa została posadzona w kwaśnym podłożu – więc wybarwi się na niebiesko. |
Balkon w kolejnym sezonie
Zeszłoroczna aranżacja bardzo podobała się właścicielom, dlatego też w kolejnym sezonie zastosowano te same, sprawdzone już rośliny, z drobnymi zmianami i w nieco innej konfiguracji. Wiklinowe kosze okazały się doskonałym wyborem. Bez jakichkolwiek uszkodzeń przetrwały cały sezon oraz zimę i zapewne posłużą jeszcze kilka lat.
Przed posadzeniem nowych roślin wymieniono całą ziemię na uniwersalne podłoże do roślin balkonowych. Na spodzie doniczek usypano warstwę drenażu z keramzytu, a na wierzch wysypano korę sosnową, która oprócz walorów dekoracyjnych zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z gleby.
Wiszące koszyczki ponownie zostały obsadzone czerwonymi, pomarańczowymi i żółtymi begoniami bulwiastymi. Rośliny te doskonale wyglądają obok siebie i stały się charakterystycznym elementem tej aranżacji.
W niskiej doniczce oraz w średniej donicy-kielichu posadzono czerwone i pomarańczowe niewysokie dalie. W stojących donicach-kielichach posadzono pachnące surfinie - różową odmianę dubeltową i fioletową o kwiatach w kształcie trąbek. W najniższym kielichu podobnie jak w roku ubiegłym rosną zioła - rozmaryn, majeranek i tymianek przetrwały zimę, dosadzono jedynie oregano.
Pielęgnacja roślin
Pielęgnacja roślin nie jest trudna ani nadmiernie pracochłonna, gdyż ogranicza się jedynie do regularnego podlewania, nawożenia oraz usuwania przekwitłych kwiatów i żółtych liści. Cała kompozycja zachęca do spędzania czasu na zewnątrz. Wszystkie rośliny kwitną od połowy maja, aż do pierwszych przymrozków (dalie od lipca). Kolorowe i kwitnące kwiaty tworzą niezwykłą atmosferę sprzyjającą odpoczynku. Dzięki temu drzwi są cały czas otwarte, a balkon staje się dodatkowym, letnim pokojem.
Studio Atamaris www.studioatamaris.pl