Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
50
Okazje

Balkon w słońcu lub w cieniu – gdzie sadzić kwiaty balkonowe?

Wybór roślin balkonowych zależy przede wszystkim od tego, w którą stronę zwrócony jest balkon, na którym będą stać. Dowiedz się czym różnią się od siebie wystawa północna i południowa oraz jakie cechy wspólne mają wystawa wschodnia i zachodnia.

 

Wybierając kwiaty balkonowe kieruj się nie tylko ich wyglądem, ale przede wszystkim warunkami jakie możesz im zapewnić. W łatwy sposób roślinom możesz zapewnić doniczki i skrzynki oraz odpowiednią pielęgnację – nawożenie i podlewanie. Jednak aby rośliny rosły zdrowo i długo cieszyły nasze oczy swoimi kwiatami dobierz je w zależności od warunków świetlnych panujących na Twoim balkonie.

Balkon w słońcu lub w cieniu: gdzie sadzić kwiaty balkonowe?
Rys. Paweł Romanowski

Schemat wystawy słonecznej balkonów skierowanych na poszczególne strony świata.

Balkon południowy: słońce przez cały dzień

Kwiaty balkonowe posadzone na wystawie południowej przez cały dzień skąpane są w słońcu. Rano dociera do nich rozproszone światło ze strony wschodniej, w południe są w pełnym słońcu, po południu źródło światła znajduje się po stronie zachodniej, dlatego taka wystawa jest doskonała dla kwiatów balkonowych światłolubnych.

Warto wiedzieć, że w trakcie upalnego lata nawet najbardziej światłolubne gatunki będziemy musieli osłaniać przed słońcem – stosujemy wtedy cieniówki. Intensywne, letnie słońce stojące w zenicie może powodować poparzenia liści i zasychanie roślin w wyniku nadmiernej utraty wody z podłoża.

Na balkonach południowych nie możemy zapominać o częstym podlewaniu.

Balkon zachodni: popołudniowe słońce

Wystawa zachodnia oświetlona jest od popołudnia, aż do zachodu słońca. Na balkonach zachodnich po południu jest dużo mocnego słońca, dlatego tutaj też najlepiej posadzić rośliny balkonowe światłolubne.

Zachód to wystawa, na której liście roślin o mniejszych potrzebach świetlnych również mogą ulegać przypaleniu!

Balkon wschodni: poranne słońce

Wystawa wschodnia oświetlona jest wczesnym rankiem, do południa. Od południa do roślin balkonowych dociera już tylko rozproszone światło. Promienie słoneczne są łagodne, jednak dostarczają roślinom dostateczną ilość światła. Na balkonie wschodnim warto więc posadzić kwiaty cieniolubne i te lubiące półcień, gdyż nie są narażone na nadmierne nasłonecznienie.

Balkon wschodni (i południowo-wschodni) to z reguły również zaciszny zakątek, który zapewnia mało wiatru.

Balkon północny: kwiaty w cieniu

Wystawa północna jest przeciwieństwem wystawy południowej. W ciągu dnia do balkonów północnych dociera najmniej promieni słonecznych. Rośliny balkonowe są nasłonecznione jedynie z samego rana oraz późnym popołudniem. W ciągu dnia do roślin dociera równomierne rozproszone światło. Temperatura przez cały dzień jest wyrównana. Nie występuje ryzyko przegrzania oraz przypalenia roślin. Woda z doniczek znacznie wolniej wyparowuje. Niestety od strony północnej rośliny narażone są na silniejsze chłodne wiatry. Na wiosnę istnieje duże ryzyko przymrozków.

Stanowisko na balkonie północnym jest idealnym miejscem do sadzenia kwiatów balkonowych cieniolubnych.

Na balkonie północnym można posadzić także rośliny światłolubne, należy jednak liczyć się z tym, że rośliny te będą mniej obficie i znacznie krócej kwitnąć, a ich kolorowe liście (bordowe lub pstrokate) będą mniej wybarwione (czasem element ten w ogóle zanika!).

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Danil Sorokin/Unsplash

Dowiedz się więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)Komentarze


Twoja strona ogrodu