Źródła światła zewnętrznego do ogrodu

Źródła światła zewnętrznego do ogrodu, fot. Wirtua Garden

Oświetlając ogród warto poeksperymentować i celowo użyć źródeł światła, które fałszują oddanie barw, ale równocześnie podkreślają barwy roślin.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska

Podstawowe źródła światła to: żarówki zwykłe oraz halogenowe, świetlówki oraz diody elektroluminescencyjne (LED). Poniżej przedstawiamy opis rtęciówek oraz sodówek.

Rtęciówki wysokoprężne

To źródło światła jest tradycyjnie stosowane do oświetlenia ulic. Rtęciówki wysokoprężne są mniej więcej trzykrotnie bardziej energooszczędne niż zwykłe żarówki (35–60 lm/W). Źle oddają barwy, ale w ich świetle bardzo dobrze wygląda zieleń ogrodowa (to skutek niedoboru czerwieni w widmie światła).

Pływające kule z diodami, fot. Gardena

Źródłem światła w tych pływających kulach są energooszczędne diody elektroluminescencyjne zasilane bardzo niskim napięciem
fot. Gardena

Sodówki niskoprężne

Również służą głównie do oświetlenia ulic. To mistrzowie energooszczędności (100–200 lm/W). Ich światło jest żółtopomarańczowe, w związku z tym bardzo fałszuje naturalne barwy przedmiotów. Za to rewelacyjnie w ich świetle wyglądają mury z czerwonej cegły i piaskowca (mury ogrodzeniowe, elewacje). Ponadto światło tej barwy jest najlepiej widoczne we mgle i deszczu. Można go wykorzystać do oświetlenia ogrodu: doskonale sprawdza się jako oświetlenie bramy wjazdowej na posesję.

Lamp tych nie należy łączyć z czujnikiem ruchu, bo zimna lampa potrzebuje około 10 minut na osiągnięcie pełnej jasności. Mogą za to współpracować z czujnikiem zmierzchowym. Są trwałe (do 10 000 h).

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Sodówki wysokoprężne

Najczęściej służą także do oświetlenia ulic i placów, a jeśli barwa ich światła jest skorygowana do ciepłobiałej, stosuje się je się do oświetlenia dużych sklepów. Są energooszczędne (40–150 lm/W); nieskorygowane dają ciepłe światło z przewagą czerwieni i żółci, w jakim dobrze wyglądają elementy z piaskowca i cegły ceramicznej. Sodówek używa się także w szklarniach i oranżeriach do doświetlania roślin.

Energooszczędne świetlówki nie są polecane do oświetlania ogrodu. Nie stosuje się ich na zewnątrz, bo na mrozie świecą o wiele słabiej niż normalnie. Oczywiście nie ma to większego znaczenia w miejscach, gdzie ze światła nie korzystamy zimą, np. przy grillu ogrodowym.

Tekst: Jarosław Antkiewicz, zdjęcie tytułowe: Wirtua Garden

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Obrzeże faliste trawnikowe brązowe  – 10 cm x  9 m
Obrzeże faliste trawnikowe brązowe – 10 cm x 9 m
Palenisko ogrodowe stalowe – Boat – 107 x 60 x 26 cm Unico
Palenisko ogrodowe stalowe – Boat – 107 x 60 x 26 cm Unico
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści