Podstawowe źródła światła to: żarówki zwykłe oraz halogenowe, świetlówki oraz diody elektroluminescencyjne (LED). Poniżej przedstawiamy opis rtęciówek oraz sodówek.
Rtęciówki wysokoprężne
To źródło światła jest tradycyjnie stosowane do oświetlenia ulic. Rtęciówki wysokoprężne są mniej więcej trzykrotnie bardziej energooszczędne niż zwykłe żarówki (35–60 lm/W). Źle oddają barwy, ale w ich świetle bardzo dobrze wygląda zieleń ogrodowa (to skutek niedoboru czerwieni w widmie światła).
Źródłem światła w tych pływających kulach są energooszczędne diody elektroluminescencyjne zasilane bardzo niskim napięciem |
Sodówki niskoprężne
Również służą głównie do oświetlenia ulic. To mistrzowie energooszczędności (100–200 lm/W). Ich światło jest żółtopomarańczowe, w związku z tym bardzo fałszuje naturalne barwy przedmiotów. Za to rewelacyjnie w ich świetle wyglądają mury z czerwonej cegły i piaskowca (mury ogrodzeniowe, elewacje). Ponadto światło tej barwy jest najlepiej widoczne we mgle i deszczu. Można go wykorzystać do oświetlenia ogrodu: doskonale sprawdza się jako oświetlenie bramy wjazdowej na posesję.
Lamp tych nie należy łączyć z czujnikiem ruchu, bo zimna lampa potrzebuje około 10 minut na osiągnięcie pełnej jasności. Mogą za to współpracować z czujnikiem zmierzchowym. Są trwałe (do 10 000 h).
Sodówki wysokoprężne
Najczęściej służą także do oświetlenia ulic i placów, a jeśli barwa ich światła jest skorygowana do ciepłobiałej, stosuje się je się do oświetlenia dużych sklepów. Są energooszczędne (40–150 lm/W); nieskorygowane dają ciepłe światło z przewagą czerwieni i żółci, w jakim dobrze wyglądają elementy z piaskowca i cegły ceramicznej. Sodówek używa się także w szklarniach i oranżeriach do doświetlania roślin.
Energooszczędne świetlówki nie są polecane do oświetlania ogrodu. Nie stosuje się ich na zewnątrz, bo na mrozie świecą o wiele słabiej niż normalnie. Oczywiście nie ma to większego znaczenia w miejscach, gdzie ze światła nie korzystamy zimą, np. przy grillu ogrodowym.